Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

5 nejstrašidelnějších knihoven světa, kde si knihu v klidu rozhodně nepřečtete

Zažili jste někdy mezi prastarými regály podivné mrazení v zádech a zdálo se vám, že rozhodně nejste sami? Na světě je hned několik knihoven, o které se zajímají milovníci paranormálních jevů a stala se zde nejedna tajemná záležitost, při které tuhne krev v žilách.

Terezie Benoni | 24. 10. 2023

Willard Library (USA)

Tuto historickou knihovnu, která byla založena v roce 1885, údajně obývá duch Šedé dámy. Ta byla údajně naposledy spatřena 10. srpna 2010 v chodbě v suterénu asistentkou dětské knihovny. Došlo zde také k řadě nevysvětlitelných událostí, jako jsou divné zvuky a hluk, tekoucí voda, přesunuté knihy nebo nábytek, vůně parfému atd. Knihovnu prozkoumalo několik organizací zabývajících se para a v celé knihovně jsou rozmístěny kamery na zachycení duchů. Šedou dámu údajně viděli dívat se do vody během návštěvy knihovny také lektoři z University of Southern Indiana. Policisté, kteří reagovali na bezpečnostní poplach v knihovně, spatřili dva duchy v okně knihovny v patře. Stovky lidí hledají Šedou dámu každý říjen během tzv. Ghost Tours pořádaných knihovnou. První hon na ducha proběhl na konci 90. let a od té doby je každoroční oblíbenou událostí.

 

Info ikona
Strašidelná knihovna

Felbrigg Hall (Anglie)

Anglický venkovský dům ze 17. století najdeme v Norfolku. Jeho majitel, Robert Ketton-Cremer, jej odkázal v roce 1969 společnosti National Trust, která se o něj jako národní památku stará. V roce 1809 se William Windham III., tehdejší majitel Felbrigg Hall, vracel od svého přítele, když uviděl v ulici Conduit Street hořet dům. Jeho přítel Frederick North žil pár dveří od hořícího domu a vlastnil cennou knihovnu. Windham se proto s dalšími muži pustil do její záchrany a přenosil knihy na bezpečné místo, než oheň zasáhl Northův dům. Při odstraňování těžkých knih však upadl a pohmoždil si kyčel. Později na následky zranění zemřel. Legenda říká, že jeho duch se zjevuje ve Felbrigg Hall, aby mohl číst knihy.

Info ikona
Felbrigg Hall (Anglie)
Mohlo by se vám líbit

Hrůzostrašný dům ze Stranger Things je na prodej a šokuje něčím jiným než ďábelským Vecnou

Málokterého fanouška fantasy nebo hororových seriálů v minulých letech minul retro projekt Stranger Things o bandě dětí, které bojují s nadpřirozenými démony. Kromě bubáků a dětských hrdinů hrají v seriálu neméně důležitou roli také skvěle vybrané lokace. Nahlédněte do domu, který byl tím nejdůležitějším!
marianne.cz

Marsh's Library  (Irsko)

Nachází se v irském hlavním městě Dublinu a je stará více než 300 let. Je pojmenována podle svého zakladatele Narcissuse Marshe. Ten se narodil v Anglii v roce 1638. Vystudoval Oxford a později se stal anglikánským duchovním. Fascinovala ho astronomie, matematika a hudba. V roce 1679 byl jmenován proboštem na univerzitě Trinity College v Dublinu. A protože mu zde chyběla kvalitní literatura, založil právě zmiňovanou knihovnu. Jak to souvisí se strašením? Jeho neteř Grace, kterou vychovával, mu údajně v knihovně nechala vzkaz, po kterém on dosud pátrá. A kromě toho právě zde ještě jako student přemýšlel o svém budoucím románu Drákula Bram Stoker.

Info ikona
Marsh's Library  (Irsko)

Biblioteca Pública de la Universidad Michoacana (Mexiko)

Knihovna se nachází v bývalém kostele ze 17. století. Podle zaměstnance knihovny zde byli duchové pozorováni v průběhu let jak ze strany návštěvníků, tak zaměstnanců knihovny. Pro BBC uvedl, že jedna ze zaměstnankyň u přepážek jasně cítila, jak jí fouká do ucha a také to, jak jí po těle přejíždějí ruce. Uvedl také případ středoškoláků, kteří si chtěli vyfotit knihovnu. Když se podívali na snímek, uvědomili si, že mezi policemi jsou dva obrázky, jeden jeptišky a jeden mnicha.

Info ikona
Biblioteca Pública de la Universidad Michoacana (Mexiko)
Mohlo by se vám líbit

Ikonický dům ze Sexuální výchovy je na prodej: Interiér domu je stejně fascinující jako jeho exteriér

Jeden z největších seriálových hitů posledních let své fanoušky nenadchl pouze dokonale vykreslenými postavami a vztahovými dramaty, ale také prostředím, kde se děj odehrává. Nezapomenutelným se stal dům hlavního protagonisty, který se nyní dostal na realitní trh a rozhodně je o co stát.
marianne.cz

Indická národní knihovna (Indie)

Počátky kalkatské knihovny sahají do 19. století. Podle portálu Times of India Travel jde o jedno z nejstrašidelnějších míst v Kalkatě. Příběh o přízraku lady Metcalfové, který straší v jejích chodbách, se vypráví už dlouhé roky. Existuje řada svědectví, podle kterých lidé cítili přítomnost někoho jiného nebo měli pocit, že je někdo sleduje. V roce 2010 byla v knihovně objevena tajná místnost, do které za více než 200 let nikdo nevstoupil. K čemu sloužila? Existují různé teorie, např. že fungovala jako mučírna během britské nadvlády v Indii. Poté, co při nehodě během renovačních prací přišlo o život 12 dělníků, se podle svědeckých výpovědí paranormální jevy začaly objevovat častěji.

Info ikona
Indická národní knihovna (Indie)

Podle knižního secondhandu Knihobot je nejstrašidelnější knihovna taková, kterou tvoří děsivě plesnivé knihy. „Určitě byste se měli vyvarovat skladování knih v krabicích, ve sklepě nebo na půdě. Knihy se v nich ničí, plesniví a když je nemáte na očích, pravděpodobnost, že se k nim vrátíte, je nulová. Než je tedy tímto způsobem znehodnotit, je lepší je poslat dál,“ radí Nicol Strungová. Knihy raději poznají nového čtenáře než prach a myši.

Mohlo by se vám líbit

Ze strašidelné bažiny vytvořila kouzelnou zahradu

Angličanka Barbara Ferrari proměnila hrůzostrašnou bažinu v rozkvetlý klenot, jemuž vrtošivá dubnová nálada dává každé jaro punc novosti a výjimečnosti.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Lidé a místa
Na návštěvě v chalupě z 16. století: Michal s Terezou usedlost v Bezovém údolí přestavěli na místo, kde se plní sny

Na návštěvě v chalupě z 16. století: Michal s Terezou usedlost v Bezovém údolí přestavěli na místo, kde se plní sny

Lidé a místa
Utekli z hektického města za klidem: Dnes mají prosluněný byt s krásnou terasou

Utekli z hektického města za klidem: Dnes mají prosluněný byt s krásnou terasou

Lidé a místa
Chata postavená s láskou a péčí: Jirka s Hankou vytvořili dokonalý relax uprostřed beskydské přírody

Chata postavená s láskou a péčí: Jirka s Hankou vytvořili dokonalý relax uprostřed beskydské přírody

Lidé a místa
Zázrak ve Varnsdorfu: Nová mateřská školka přináší dětem magické prostředí plné harmonie

Zázrak ve Varnsdorfu: Nová mateřská školka přináší dětem magické prostředí plné harmonie