Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Dánské hygge v českých Lounech

Info ikona
Skandinávské bydlení v Lounech

Přes den pracuje jako pekař ve vyhlášené pražské restauraci, večer čerpá inspiraci z internetu, jak si zkrášlit svůj třípokojový byt v centru Loun. David Groman si v něm spoustu věcí zařídil sám. Zčásti kvůli rozpočtu, ale také proto, že zkrátka nebyli lidi.

Terezie Benoni | 26. 06. 2022

S přítelkyní předloni v září koupili přízemní byt, který vyžadoval spoustu úprav. Společnými silami se pustili do bourání, zdění, malování i výměny nevyhovující plovoucí podlahy. David měl od začátku jasno, že ji chce mít bílou. „Přítelkyně se trochu bála údržby, ale nakonec se nechala přesvědčit," usmívá se charismatický pekař. To ovšem ještě nevěděl, že realizace bude pěkně tvrdým oříškem. „Za dva měsíce se u nás byly podívat asi čtyři podlahářské firmy, pro které to zřejmě nebyla zajímavá zakázka, protože se už žádná neozvala. A tak jsem se do podlahy pustil sám," líčí majitel. Podle návodů na internetu se naučil, jak pracovat s nivelačním přístrojem, aby vyrovnal povrch a správně vylil epoxidovou pryskyřici. „Nevím co by na to řekl profesionál, ale nám se podlaha ve finální fázi líbí," říká spokojeně. S bílou podlahu z pryskyřice efektně kontrastuje černá kuchyňská linka. Dřevěné háčky slouží k odkládání hrnečků i k vystavení obrázků. 

Galerie: Skandinávské bydlení v Lounech
Mohlo by se vám líbit

Kreativní a elegantní interiér

I když bydlení v Lounech působí skandinávským dojmem, David se nechává inspirovat také Británií, kde nějakou dobou žil. „Líbí se mi ale také kreativní australské interiéry, baví mě i italská elegance," říká muž, na jehož slabost pro krásné jednoduché věci má podle jeho slov vliv fakt, že se narodil ve znamení vah. Rozhodně ale není interiérový "snob". Většinu obrazů, co má doma, vytvořil sám (jeho koníčkem je kaligrafie) a při výběru doplňků se vždycky snaží najít co nejméně nákladné řešení. „Třeba jídelní stůl s lavicí je starý pivní set natřený načerno," doplňuje. Část uměleckých děl také vznikla při společném tvoření s dětmi. „Desetiletá dcera moc ráda kreslí, nebo pomáhá své mamince, která šije textilní doplňky a hračky," uzavírá sympatický vousáč. 

Zdroj informací: David Groman

 

Mohlo by se vám líbit