Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Exkluzivní návštěva domova české módní ikony, která bydlí nad pražskými střechami

Info ikona
Jak bydlí milovnice módy Janina Šlemínová?

Je výraznou osobností tuzemského módního dění a odpovídá tomu nejen její práce, styl oblékání, ale také podkrovní byt nedaleko vršovického nádraží. Jak se žije ve dvoupatrovém loftu vysoko nad Prahou?

Terezie Benoni | 15. 09. 2023

Janina Šlemínová miluje módu. Tomu odpovídá nejen její práce, styl oblékání, ale také podkrovní byt v Praze nedaleko vršovického nádraží. Zakladatelka soutěže pro mladé módní návrháře Shooting Fashion Stars v něm bydlí něco přes tři roky. Pro dvoupatrový loft se rozhodla zcela záměrně. „Jsem milovník výzev a podkroví. Poslední patro a okna do nebe – obojí sehrálo při výběru nového bydlení zásadní roli.“ Přestože šlo o lásku na první pohled, prošel Janinin byt rozsáhlou rekonstrukcí. „Když se dnes zpětně podívám na fotografie původního stavu, říkám si, že to snad ani nemůže být pravda. Byt byl po rychlopřestavbě z 80. let. Původně byl v plánu jen rychlý refresh, ale nakonec jsem ho rozkopala úplně celý. Rekonstrukce proběhla doslova od podlahy,“ vzpomíná Janina. souboj s místem především to, že se jedná o dvoupatrový podkrovní prostor. O zásadních změnách se Janina Šlemínová radila s kamarádkou architektkou, stavaři i statikem. Celkové uspořádání, styling, barvy, úložné prostory a detaily si však majitelka bytu obstarala sama.

Galerie: Na návštěvě u Janiny Šlemínové
Mohlo by se vám líbit

To jsme si zas vymysleli hovadinu, říká o probíhající rekonstrukci herečka Veronika Arichteva

Bude tomu téměř rok, co se rozhodli režisér Biser Arichtev se svou ženou herečkou Veronikou Arichtevou pořídit dům. Jak sami říkají, zřejmě by bylo jednodušší stavbu z roku 1870 srovnat se zemí, ale to by se do ní nesměli bezmezně zamilovat a rozhodnout se, že této vilce navrátí její zašlou krásu. Jak je celý proces náročný, co se všechno pokazilo a kdy už se budou stěhovat?
marianne.cz

Specifická atmosféra podkrovního loftového bytu

„Věcí, které mi dělají radost, je hned několik. Třeba zadní loftová část s průhledem do pracovny, zděný komín, světlo a příjemná energie, která tu panuje. Podkroví je atyp, který má sám o sobě velmi specifickou, kouzelnou atmosféru. Kvůli zkoseným stěnám tu však bohužel nemáte moc prostoru kam umístit obrazy a knihy. To zpětně vnímám jako nevýhodu.“ Stejně jako v módě, i při zařizování bytu sází Janina Šlemínová na originální kousky: „Nejvíce si považuji velkoplošného obrazu od kamaráda Honzy Chaloupka, který se se mnou stěhuje už téměř dvě desítky let. V každém novém domově se hned rozhlížím s jasným záměrem, kam s ním. Pak je to určitě ikonická lednice Smeg, milovaná italská svítidla a knihy, spousta knih,“ vypočítává Janina. Nejčastěji listuje v knihách o designu a architektuře a často se vrací i ke knihám Richarda Bacha. Najde v nich vždy přesně to, co potřebuje. Výpravu do světa módy odstartovala Janina Šlemínová v roce 1996, kdy krátce po skončení studií na technické univerzitě založila eventovou agenturu. Začínala s jedním zaměstnancem a půjčeným faxem, nyní je ředitelkou agentury Stars Communication, která stála mimo jiné za módní událostí Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend. Nedávno také otevřela nový inspirativní prostor a galerii Stars Lovers & Friends na pražském Albertově.


Text: Eva KADAVÁ

Mohlo by se vám líbit

Jiří Langmajer nás exkluzivně pozval na návštěvu svého kutlochu

Místo, kde se učí divadelní role, odpočívá, poslouchá jazz, nebo řádí s čtyřletým vnukem. Takový je výsledek radikální proměny zahradního domku, který po deseti letech konečně plní svůj účel.
marianne.cz
Zdroj článku