Přejít k hlavnímu obsahu
Lidé a místa

Jak bydlí čtenářka Marianne: Tady domov voní po vzpomínkách. Příběh jednoho řadového domku a jeho obyvatel

Domov není jen místo k přespání. Je to prostor, kde se píše každodenní příběh lidí, kteří v něm žijí. Dnes je to příběh našich čtenářů Zuzany a Miloše, kteří dokázali vrátit život starému dělnickému domku z 20. let minulého století a vytvořit tak místo, kde se prolíná historie, umění a rodinné vzpomínky do jednoho krásného obrazu.

Přidejte si Marianne do oblíbených na Google zprávách
Martina Mádlová | 11. 05. 2025

Po studiích a několika letech bydlení v jiné lokalitě, se manželé Zuzana a Miloš rozhodli vrátit do manželova rodného města. Nějaký čas žili ve starším bytě, ale na počátku devadesátých let se na ně osud usmál a oni objevili mezi tehdy skromnou nabídkou nemovitostí řadový domek s předzahrádkou a garáží. Nešlo o žádnou lásku na první pohled. Dům byl spíš malým zázrakem na neexistujícím trhu s nemovitostmi, ale v té době znamenal šanci na skutečný domov. Nebyl v ideální stavu. Čekala je rozsáhlá rekonstrukce, kterou si z velké části provedli sami tak, aby vyhovoval budoucí čtyřčlenné rodině. Miloš se stal stavebníkem prakticky na plný úvazek a Zuzana, tehdy čerstvá maminka s malým synem, se proměnila ve svačinářku, natěračku a později i designérku. Rodina se stěhovala o Vánocích 1993 do domu sice nedokončeného, ale jejich vlastního a na nějaký čas dokonce i bez funkční kuchyně. V dalších letech probíhaly na domě další větší či menší stavební práce, ať už šlo o úpravu dispozic horního ložnicového patra, vybavení jednotným bílým úložným modulovým nábytkem, zateplení domu, výměna okenních prvků a dveří, propojení zahrady s domem velkými posuvnými dveřmi, výměna kuchyňské linky a mnoho dalšího.

Mohlo by se vám líbit

Matilda proměnila řadovku v dokonalý domov: Většinu zvládla vyrobit sama, zbytek pořídila v řetězcích a bazarech

Řadový domek se neustále proměňuje. Jediné, co zůstává, je útulný pocit domova a tlumené barvy. Co všechno si Matilda zvládla doma vyrobit sama a proč Skandinávci na Ikeu nedají dopustit?
marianne.cz

Rekonstrukce po domácku a s velkým nasazením

Hlavní iniciátorkou úprav byla především paní domu, která je dlouholetou milovnicí architektury a bytového designu. „Protože zařizování domu bylo postupné, nikoli najednou jako je tomu u domů na klíč, je vinteriéru spousta věcí, které by vdomě asi nebyly vůbec, ale přirostly nám ksrdci. Jsou to například bicí hodiny po rodičích manžela, kvalitní dřevěný nábytek zDřevotvaru Jablonné, pořízený na novomanželskou půjčku, hnědé židle thonetky způdy a novější bílé thonetky vjídelně. Denní postel vjídelně po mých rodičích se spoustou rodinných fotografií, výtvarných prací dětí a grafiky nad ní. Louhovaná starožitná skříň mne pojí s mou tetou, která mi ji darovala a stejně povrchově upravená vařenka je znašeho původního bytu. Výše zmíněný, původně mahagonový, nábytek zJablonného je v interiéru sice dodnes, ale ve zcela jiné podobě.  Sestavu jsme rozdělili na několik částí a použili vněkolika místnostech, každou jsem natřela jinou barvou – černou vobývacím pokoji, bílá je úložná skříňka vjídelně a předsíňová sestava je vholubičí šedé, což interiér zajímavě propojuje,“ vysvětluje Zuzana. Zahradu vytvořil Miloš, ale především podle návrhů manželky. Vzniklo tak místo vhodné pro relaxaci celé rodiny a je zde nejen malá stinná dřevěná terasa hned u domu pro dny letních veder, ale i několik slunných míst k posezení, relaxaci a stolování. „Večerní posezení na sluníčku se zpěvem ptáků, kteří zde mají krmítko a jezírko k pití, je knezaplacení.“ 

Galerie: Kouzelné bydlení v řadovém domku

Dům jako přístav plný štěstí

Zuzana neholduje čistým katalogovým interiérům. V jejich domově panuje eklektický a zabydlený styl. Dřevo, kov, beton, starožitnosti z bleších trhů i suvenýry z cest se tu snoubí s uměním. Dominují neutrální přírodní tóny, doplněné o černé a středomořské zelenkavé akcenty na drobném nábytku, textilu a doplňcích. Interiér tak působí autenticky a přirozeně. Ostatně takové jsou i její abstraktní obrazy. Objímající, trochu nedokonalé, plné textur a skrytých detailů. Zuzana se totiž pustila i do své vlastní tvorby. Začala malovat, tvořit keramiku a výrobky z betonu. V domě se totiž našel velký obraz a jeho rám bylo škoda vyhodit. Tak vznikla první velkoformátová malba. Dnes je malování nedílnou součástí jejího života a v posledním období má za sebou i tři velké autorské výstavy a další se chystá. „Protože miluji jednoduchý design, dnes bych si přála mít interiér méně zahlcený věcmi, jednodušší, pevné součásti stavby – podlahy, dveře, okna vjednotnějším duchu, razantnější a minimalistický design původní přístavby vzahradě, kde je kuchyně, koupelna a technická místnost/ateliér. Bohužel, moje kramářská povaha mi to nedovoluje a možná by to ani nebylo ono, vytratila by se atmosféra a vzpomínky. Navíc by nebylo kam odkládat naše oblíbené či rozečtené knihy a časopisy, vypráví majitelka.

Poklady s duší a příběhem

Zahrada plná zeleně, relaxace pod pergolou, zpěv ptáků u jezírka. Dům má nejen svou historii, ale i duši. A co dál? „Určitě jsme vdomě šťastni, má skvělou polohu téměř vcentru města a máme kolem přátele. Určitě by bylo krásné bydlet vnovém přízemním domě plném světla a velkých oken, ale náš dům je plný vzpomínek a naší práce.  Abychom dům víc prosvětlili, budeme v brzké době realizovat velký projekt. Kuchyň otevřeme vcentrální části do krovu velkými střešními okny a nad schodištěm vjídelně bude umístěn světlovod.“ Nejde o touhu po změně kvůli trendům, ale o další krok v dlouhém, naplňujícím příběhu o domově, který vznikl s láskou a velkou dávkou trpělivosti. „Myslím, že příběh našeho domu je podobný spoustě lidí naší generace. Každá změna k lepšímu byla a je pro nás velká radost. Nebylo to lehké, především pro manžela, protože, jak to tak bývá, já věci vymyslím a na něm zůstává buď realizace nebo zajištění projektu. Nakonec je tady ale dům, který je a v budoucnu určitě zůstane místem setkávání pro naše dnes již dospělé děti,“ dodává Zuzana na závěr.

Zdroj informací: Zuzana Mičková (https://www.facebook.com/zuzanamickovakeramikaobrazy/)

Mohlo by se vám líbit

Prastarou řadovku zrekonstruoval v retro stylu

Cihlový domek ze 40. let minulého století podědil praprasynovec původních majitelů a rozhodl se zničenou stavbu zrekonstruovat co nejvíc ve stylu, ve kterém byl původně postavený.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:
×
  • Marianne Bydlení
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + SLUNEČNÍ PÉČE + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + SLUNEČNÍ PÉČE + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit