Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Kdo si potrpí na vzdušné interiéry a kombinování starých kousků s novými, bude z této návštěvy nadšený

Žižkovský dvoupokojový byt je inspirovaný tzv. mid-century stylem, který byl módní především po druhé světové válce. Šikovně zařízené podkroví je vzdušné, plné krásných dekorací a vkusného designu.

Terezie Benoni | 8. 03. 2023

Kolik let tady bydlíš a jak dlouho jsi byt zařizovala?

Na Žižkově bydlím čtyři roky. Nejdřív jsme tady bydleli s tehdejším přítelem, už druhým rokem si ale v tomto krásném bytě užívám single života. Neřekla bych, že jsem byt zařídila jednou a naposledy, spíš je to proces neustálé změny a přizpůsobování se novým životním situacím. Inspiruji se industriálním a mid-century stylem. Mám ráda osobité doplňky, exotické dřevo, samet, kůži.

Jak bys popsala své bydlení?

Trashy glam (smích). Inspiruji se industriálním a mid-century stylem. Mám ráda osobité doplňky, exotické dřevo, samet, kůži. Vzhledem ke vzdušnosti bytu se nebojím černé barvy na nábytku, který podle mě vypadá víc dekadentně. Taky se mi líbí kombinace moderního nábytku s vintage kousky. A stejnou filozofii aplikuji i na doplňky nebo třeba nádobí. Hlavně mi jde o to, aby dohromady všechno ladilo a doma jsem se cítila příjemně jak já, tak moji hosté.

Kde čerpáš inspiraci? Snažíš se držet krok s nejnovějšími trendy?

Trendy pro mě nejsou důležité, doma se chci cítit hlavně pohodlně. Nejlepší inspirací jsou pro mě zážitky z cest. Když mě na nich něco zaujme, hledám způsob, jak si podobnou věc pořídit i domů a myšlenku tak držet živou dál.

Zakládáš si na tom, aby předměty měly spojitost s nějakým zážitkem či vzpomínkou?

Vzpomínky jsou pro mě určitě důležité! Broušená dóza na nugát po babičce nebo plakát z dovolené jsou jen jedny z mnoha. Jinak si ale vždycky ráda rozmyslím, jestli danou věc opravdu potřebuji, nerada hromadím zbytečnosti.

Co bylo při zařizování největší výzvou?

Byt má velké propojené místnosti a vysoké stropy. Výzvou tedy bylo vymyslet dostatek úložného prostoru tak, aby zůstala zachována vzdušnost a zároveň se mi všechny věci vešly do skříní a komod. Vzhledem k tomu, že ložnice slouží i jako taneční prostor, přizpůsobila jsem tomu její vybavení. Pro trénink totiž potřebuji poměrně dost místa, tudíž jsem nechtěla ložnici zahltit nábytkem. I proto jsem místo klasické postele zvolila pouze matraci, kterou snadno odsunu.

 

Galerie: Podkrovní byt inspirovaný mid-century stylem
Mohlo by se vám líbit

Konečně je se mnou k žití, říká Jiří Langmajer, který nás exkluzivně pozval na návštěvu svého kutlochu

Místo, kde se učí divadelní role, odpočívá, poslouchá jazz, nebo řádí s čtyřletým vnukem. Takový je výsledek radikální proměny zahradního domku, který po deseti letech konečně plní svůj účel.
marianne.cz

Máš nějaký srdcový kousek?

Mám víc než jeden. Dokonalá je pro mě moje pohovka, retro stolek v obýváku a dózy od značky Kilner. Řadu věcí jsem pořídila v Bonami. Nedám dopustit na obrazy, které malovali moji dědové, nebo babiččinu dózičku na nugáty.

Existuje něco, co s tebou putuje při každém stěhování?

A jéje, toho je hodně. Jsou to hlavně „rodinné artefakty”. Nedám dopustit na obrazy, které malovali moji dědové, nebo babiččinu dózičku na nugáty. A pak samozřejmě na knihy. Taky doufám, že z nábytku budu do dalšího bydlení stěhovat úplně všechno!

Co u tebe doma nesmí chybět? Bez čeho se neobejdeš?

Pohodlná postel s příjemným povlečením, prostorný pracovní stůl, hezké nádobí a kvalitní vybavení kuchyně. To je pro mě zásadní. Ať už jde o nejrůznější dózičky nebo kvalitní spotřebiče. Vše, co do ní investujete, se vrátí. A samozřejmě nesmí chybět pohovka jakožto prostor k odpočinku i přátelské diskusi nad sklenkou dobrého vína. Zásadní je pro mě vybavení kuchyně. Vše, co do ní investujete, se vrátí.

Kde v bytě nejraději trávíš čas a proč?

Těžká odpověď, ale asi vyhraje můj obývák. Je to multifunkční zóna, kde pracuji, odpočívám, potkávám se s návštěvami a jím pizzu na pohovce u sledování Netflixu. A když se posune nábytek na stranu, dá se tady i tančit!

Pokud bys měla neomezený budget, co by sis do bytu pořídila?

Poctivý dubový stůl, nejlépe rozkládací, protože ráda hostím přátele. A kuchyňského robota! Pokud by byl budget i časový, pak bych investovala do psího společníka. Mám ráda pořádek, ale na druhou stranu mi nevadí věci trochu „na punk”.

A naopak, pokud bys měla na zařízení obývacího pokoje pouze 20 tisíc, do čeho bys investovala? Na čem bys ušetřila?

Mám ráda pořádek, ale na druhou stranu mi nevadí věci trochu „na punk”. Tudíž bych si hlavně chtěla uspořádat vše do komod a knihoven. Místo pohovky by mi nevadil třeba jen pohodlný koberec a polštáře k sezení. Koneckonců už jsem takovou situaci asi na dva měsíce zažila a bylo to vlastně docela pohodlné.

TEXT: KATEŘINA CHOUROVÁ

Mohlo by se vám líbit

Kovy a jeho partner Míra: Jak na moderní pracovnu?

Udělali životní rozhodnutí, které si nemohou vynachválit!
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Lidé a místa
Utekli z hektického města za klidem: Dnes mají prosluněný byt s krásnou terasou

Utekli z hektického města za klidem: Dnes mají prosluněný byt s krásnou terasou

Lidé a místa
Chata postavená s láskou a péčí: Jirka s Hankou vytvořili dokonalý relax uprostřed beskydské přírody

Chata postavená s láskou a péčí: Jirka s Hankou vytvořili dokonalý relax uprostřed beskydské přírody

Lidé a místa
Zázrak ve Varnsdorfu: Nová mateřská školka přináší dětem magické prostředí plné harmonie

Zázrak ve Varnsdorfu: Nová mateřská školka přináší dětem magické prostředí plné harmonie

Lidé a místa
Mladí manželé se rozhodli opravit zahradní domek: Jejich skromné plány se zvrtly v ohromující projekt, který sklízí obdiv

Mladí manželé se rozhodli opravit zahradní domek: Jejich skromné plány se zvrtly v ohromující projekt, který sklízí obdiv