Přejít k hlavnímu obsahu
Lidé a místa

Knihovna v Rožnově prošla ohromující proměnou a nadchne každého návštěvníka

Spojení historické vily s moderní přístavbou vytvořilo místo, kde se setkává kultura a vzdělání. Díky inovativnímu designu a komunitním aktivitám se knihovna stala nepostradatelnou součástí rožnovského života. Přečtěte si, jak se podařilo zvýšit její návštěvnost a vytvořit prostor, který inspiruje.

Terezie Benoni | 22. 07. 2024

V Rožnově pod Radhoštěm byla dokončena realizace projektu na rozšíření kapacity městské knihovny z pera achitektů ze studia ČTYŘSTĚN.  Rekonstrukce stávající vily a především přístavba nového objektu vytvořili podmínky pro rozvoj kulturních, komunitních a vzdělávacích aktivit, pro které jsou dnešní knihovny nenahraditelnými centry. Knihovna leží na křižovatce tras mezi sídlišti, školami, autobusovými zastávkami a poliklinikou na jedné straně a ZUŠ a centrem města na straně druhé. Je v bezprostřední blízkosti městského parku a dopravní tepny. Nově navržený veřejný prostor v předpolí knihovny kultivuje nároží dvou rušných komunikací a stává se důstojným vstupem do kulturního klastru ulice Bezručova. Rozšíření kapacit knihovny umožňuje nabídnout zázemí seniorům a rodičům s dětmi i v dopoledních hodinách a to bez omezení výukových programů pro školy. Vedle rozšířeného prostoru pro mladé čtenáře poskytuje nově bezpečné místo pro setkávání náctiletým. „Knihovna je řadu let nejenom centrem čtenářství ve městě. Plní také roli komunitního centra setkávání občanů, místa neformálního vzdělávání a konání řady komornějších kulturních a společenských aktivit. V celku pak svou činností významně přispívá k budování občanské společnosti a vytváření příznivého klimatu ve městě,“ vysvětluje ředitel knihovny Pavel Zajíc. „V nově rozšířených prostorech se knihovně otevírají možnosti v prvé řadě na důstojné realizování již zaběhlých aktivit (vzdělávání dětí, dospělých, seniorů, bezbariérové kulturní a společenské akce), v druhé řadě možnosti pro aktivity nové, jejichž realizace dosud nebyla z kapacitně-prostorových omezení možná. Po půl roce ostrého provozu se zvedl počet registrovaných uživatelů o téměř 20%. Tím, že knihovna připravuje řadu kulturních a vzdělávacích pořadů pro všechny věkové skupiny, staly se její prostory hojně navštěvovaným místem všech občanů města.“

Galerie: Městská knihovna v Rožnově pod Radhoštěm

Čtěte také: Bratislavský panelákový byt ze 40. let má po rekonstrukci dveře v knihovně

Dvacetimetrový byt potřeboval důkladnou rekonstrukci. Výsledný interiér sází na kontrast bílé se základními barvami, to vše je doplněné o červené a modré prvky.

Tradiční interiér vily i moderní přístavba

V otevřené architektonické soutěži v roce 2016 vyhrálo architektonické studio ČTYŘSTĚN. „Cílem bylo najít nejvhodnější řešení pro rozšíření kapacity městské knihovny, protože její prostory v historizující vile nestačily pro výukové programy a další aktivity, které k moderní knihovně patří,“ architekt Karel Kubza. Přístavba vytváří předěl mezi úplně novým veřejným prostorem na nároží ulic a zahradou a funguje jako nový vstup do knihovny. Role přístavby a vily se tím otáčejí. Přístavba je novým hlavním prostorem, který splňuje požadavky na moderní knihovnu s kavárnou a přednáškovými prostory. Vila teď funguje především pro dospělé čtenáře - jako čítárna, studovna a zázemí pro administrativu knihovny. Přístavba a stará vila mají proto výrazně odlišný charakter interiéru. Nová budova je moderní a vzdušná, otevřená do zahrady svou skleněnou fasádou. Je věnovaná novinkám, dětským knihám, kavárně, přednáškám a workshopům. Vysoké dřevěné regály jsou zakomponované do stěn, police v prostoru jsou nízké a pojízdné, aby byl interiér přehledný a uměl se přizpůsobovat aktuálním potřebám. Podél prosklené fasády jsou čtecí místa s křesly pro dospělé, děti se schovávají s knihami do zákoutí v policích a batolata lezou v ohrazeném „pískovišti“. Díky různým výškám polic, stolů i sedacích prvků si každá věková skupina najde svoje místo.

Čtěte také: Překvapivá kombinace minulosti a současnosti: Uvnitř secesního domu se skrývá byt, který je skutečným skvostem

Dvoupatrový byt kombinuje dobové detaily, jako jsou původní kachlová kamna, dřevěné obklady, dvousetleté trámy s moderním vybavením. Kromě toho disponuje sedmimetrovou terasou.

Zelená střecha a energetická nenáročnost stavby

Interiér vily je naopak tradiční. Má komornější charakterem s vysokými regály v modrozelené barvě se čtecími zákoutími v arkýřích. Je to takové bludiště s atmosférou starých knihkupectví. Ve střední části je nový otvor ve stropě se zavěšeným lustrem, který velkoryse propojuje podlaží, přináší světlo dovnitř půdorysu a zve návštěvníky do patra. V místě původního vstupu vznikl nový prosklený arkýř s výhledem do prostranství před knihovnou. Díky těmto zásahům dostává dům úplně novou kvalitu prostoru - z obytné vily se stala opravdová veřejná stavba. Hlavním materiálem použitým v interiéru je borovicová spárovka, která evokuje tradiční stavby v podhorské oblasti. V nové části je dřevěný materiál přírodní, s bílými a žlutými doplňky, ve staré vile je lakovaný na výraznou modrozelenou barvu. Důležitým parametrem, který ovlivňuje podobu přístavby je velmi nízká energetická náročnost stavby. Zelená střecha omezuje přehřívání a zlepšuje zadržení dešťové vody na pozemku. Přesah střechy pasivně stíní prosklenou fasádu na západě a samotná prosklená fasáda je z velmi kvalitního trojitého zasklení plněného argonem. Vytápění i chlazení zajišťuje tepelné čerpadlo země-voda se třemi zemními vrty pod budovou. Abychom mohli budovu tepelným čerpadlem chladit v letních měsících, je topné a chladící potrubí rozvedené ve stropě.

Čtěte také: Petr Fiala a jeho žena Petra citlivě zrekonstruovali měšťanský dům v samém srdci Poděbrad

Přímo na náměstí lázeňského města Poděbrady je nově zrekonstruovaný dům, který tu ale stojí už dlouhá staletí. Než se do rozsáhlých oprav Fialovi pustili, netušili, že nakonec budou muset vybourat celý interiér domu včetně stropů a stěn.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Lidé a místa
Odvážné ženy změnily tvář pavlačového domu v Nuslích: Stylové bydlení, které si zamilujete

Odvážné ženy změnily tvář pavlačového domu v Nuslích: Stylové bydlení, které si zamilujete

Lidé a místa
Zažijte sváteční kouzlo: Nejikoničtější hotel odhaluje tajemství svých magických Vánoc

Zažijte sváteční kouzlo: Nejikoničtější hotel odhaluje tajemství svých magických Vánoc

Lidé a místa
Ikonou slovenských velehor se stala futuristická horská chata, která je jak vystřižená z filmů o Jamesi Bondovi

Ikonou slovenských velehor se stala futuristická horská chata, která je jak vystřižená z filmů o Jamesi Bondovi

Lidé a místa
Nečekaná proměna Buquoyského paláce: Nízký rozpočet, vysoké ambice

Nečekaná proměna Buquoyského paláce: Nízký rozpočet, vysoké ambice

×