Před 25 lety přebírala ruinu: Nyní patří zámek Loučen k nejnavštěvovanějším památkám u nás
Letos je tomu 25 let, co barokní zámek Loučeň, tehdy chátrající a sloužící jako státní školicí středisko, přešel do soukromých rukou. Jeho nová majitelka Kateřina Šrámková se tehdy rozhodla pro odvážný krok – zachránit historickou památku a vrátit jí zašlou slávu. Po čtvrtstoletí tvrdé práce je Loučeň jednou z nejnavštěvovanějších památek v Česku.
Když Kateřina zámek 1. ledna 2000 oficiálně převzala, stála před nelehkým úkolem. Budovy byly zanedbané, interiéry postrádaly historickou atmosféru a samotný areál se potýkal s minimem návštěvníků. Rekonstrukce budov ale nebyla jen o obnově fasád a interiérů – klíčové bylo najít způsob, jak zámek otevřít veřejnosti po celý rok a učinit ho soběstačným. Právě celoroční provoz byl natolik revoluční, že později inspiroval i další české památky, které dříve fungovaly v klasickém režimu duben-říjen. Často převzali i jejich nápady a inovace, například Svatomartinské posvícení, Večerní kostýmované prohlídky nebo Živý betlém. „Povedlo se nám zařídit celý areál tak, aby mohl být využíván po celý rok, všemi věkovými skupinami k nejrůznějším účelům. Dnes se to může zdát jasné, ale cesta to jednoduchá nebyla. Velké zadostiučinění cítím v tom, že jsme projektem obnovy zámku Loučeň ukázali úspěšný příklad, jak památku provozovat i v zimě,“ vysvětluje Kateřina. „Nešlo o žádnou vědu, ale o čistě pragmatický přístup, jak zaměstnat lidi i v zimních měsících a neprotápět peníze nadarmo. Nakonec se ze zimního období stalo to nejvíce navštěvované. A to díky našemu unikátnímu projektu Příběh vánočního stromečku, který seznamuje malé i velké s tradicemi Vánoc po celém světě."
Z neznámého zámku nejnavštěvovanější památkou
Projekt zámku Loučeň se i přes mnohé překážky stal velmi životaschopným jen na základě svých vlastních aktivit. Z neznámé památky je dnes vysoce navštěvovaným místem, například v prosinci 2024 byla návštěvnost nejvyšší v historii zámku a ročně dosahuje kolem 200 000 lidí. Cesta k tomu úspěchu ale nebyla jednoduchá. Byly nutné velké půjčky, spousta práce a problémů spojených s náročnou rekonstrukcí, časté personální změny důležitých členů týmu. Zámku hodně vypomohly významné evropské fondy, které byly v tu dobu aktivní. Součástí celkové rekonstrukce byla obnova zámku i vzácného anglického parku a rekonstrukce hotelu v jeho dolní části. Do zámku se postupně vrátila větší část původního mobiliáře, historický nábytek a rodinné upomínky na rod Thurn-Taxisů, kteří jej jako poslední šlechtický rod vlastnili. Tuto expozici mohou zájemci vidět. Generální rekonstrukcí prošel zámecký hotel a k jeho historické budově byla přistavěna moderní část s kongresovým sálem. Později došlo ještě k opravě fasády zámeckého kostela Nanebevzetí Panny Marie díky sponzorským darům.
Majitelka zámku Kateřina Šrámková v zámeckém interiéru.
Zámecký park jako světový unikát
Velkou chloubou majitelky je Labyrintárium, jedinečná atrakce, která proměnila zámecký park ve světový unikát. Původně deset labyrintů a bludišť se postupné rozrostlo na dvanáct, přičemž každý z nich má jiný styl a atmosféru. Otevřeno bylo 7.7. 2007 a jak uvádí sama majitelka, mělo to svůj důvod: „Přestože jsem známá jako neústupná manažerka, tedy ryze racionální bytost, mám i svoji druhou stránku. Ta se ukazuje třeba v mojí pro mnohé iracionální víře v magii čísel. Pořízení zámku symbolicky ke dni 1. 1. 2000, otevření labyrintária – atrakce, která učinila zámecký park Loučeň evropsky jedinečným k datu 7. 7. 2007. Úspěšný prodej podobně hravých termínů svatebčanům, kteří ve velkém věří, tak jako já, že nejen šťastné sedmičky, ale i jiná zajímavá konstelace čísel přinese jejich životní vizi štěstí a dlouhověkost.“
- Zdroj článku
-
muniga.cz, zámek Loučeň