Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Při návrhu bytu pro mladou rodinu hrály hlavní roli potřeby jejich dětí

Info ikona
Při návrhu bytu pro mladou rodinu hrály hlavní roli potřeby jejich dětí

Naladit se na potřeby těch nejmenších obyvatel velkého městského bytu se pokusili architekti ze studia HAO Design, kteří tuto schopnost potvrdili už ve svých předchozích návrzích. Rodinné bydlení jim zkrátka jde.

Terezie Benoni | 20. 02. 2022

Byt se nachází v tchajwanském městě Gaoxiong, v jedné z jeho moderních čtvrtí, kde nechybí park, obchody i umělecké galerie. Manželé, kteří jsou oba lékaři, hledali ideální bydlení pro sebe a jejich dvě malé dcery. Zatímco pro hlavu rodiny je důležité bydlení v duchu zenu, jeho žena si oblíbila jednoduchý severský styl. Starší z dcer je velmi společenská a akční, zatímco mladší je spíš klidná a tichá. Takhle dostali rozdané karty autoři projektu ze studia HAO Design a jejich úkolem bylo na ploše 183 m² vykouzlit interiér, který dokonale splní vše výše zmíněné a k tomu vznikne přímo v bytě hřiště pro děti. Výhodou bytu je, že netrpí nedostatkem světla, naopak má okna situovaná do všech světových stran. Původní uspořádání ale bylo příliš roztříštěné. „Po dlouhých úvahách, jak jsou rodinnou jednotlivé místnosti využívané, jsme se rozhodli změnit dispozice bytu na 2+1. Hlavní multifunkční prostor je možné ještě rozdělit posuvnou stěnou a vytvořit další soukromou místnost, která může příležitostně sloužit třeba jako pokoj pro hosty. Třetí koupelnu jsme přeměnili na šatnu, abychom maximalizovali úložný prostor,“ popisují HAO Design.

Galerie: Dokonalé rodinné bydlení
Mohlo by se vám líbit

Tajná základna

Hlavní obytný prostor dnes slouží jako obývací pokoj, jídelna, bar, pracovna a odpočinková místnost. Nejzajímavěji je řešený dětský pokoj, který sdílí obě slečny. Je skrytý za posuvnými dveřmi, ale jednu stěnu tvoří jakýsi multifunkční box, který připomíná tajnou základnu. Je zde ukrytá šatní skříň, šuplíky a police. Hlavně jsou zde ale kulatá dvířka a šoupací dvířka. Prostor mezi nimi děti využívají jako bezpečný úkryt a dostanou se tudy do další části bytu. Byt v sobě kombinuje lehkost severského stylu bydlení a japonského wabi sabi. Jako hlavní materiály bylo použité dřevo, ale také kámen, břidlice, nebo betonová stěrka.

 

Mohlo by se vám líbit