Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Tajemná chata Karlička: Odkaz minulosti a moderní architektura se spojily v srdci Krkonoš

Info ikona
Tajemná chata Karlička: Odkaz minulosti a moderní architektura se spojily v srdci Krkonoš

Dřív zde stával o něco menší domek. Ten už měl své časy za sebou a rekonstrukce nepřipadala v úvahu. Vznikla zde tedy novostavba, která je inspirovaná tou původní.

Terezie Benoni | 9. 03. 2024

„Naši předci obvykle velmi dobře věděli, na jakém místě chalupu postavit a naším cílem nebylo rozhodně tuto zkušenost zpochybňovat,“ říkají autoři projektu ze studia A1architects.  Nová chata je v podstatě velmi skromná a nenápadná stavba na Karlově vrchu. „Vypadá jakoby tu stála od nepaměti, neboť její měřítko i detaily respektují chytře místní tvarosloví, ale i přesto je to stavba mladá a současná, co se nesnaží skrýt na první pohled nepřeberným množstvím falešných prvků, které jsou mnohdy spíš na škodu. Její šaty jsou zároveň barevným dřevěným deštěním, svá záda částečně opírá do svahu, aby mohla naopak vytáhnout svůj sedlový vikýř blíž slunku. Spodní část je se zemí přirozeně propojena kamenným tarasem z místního balvanů, na části střechy nad dřevníkem se naopak ve větru mihotá horská louka. Když budete mít štěstí můžete tu zadním seníkovým vikýřem spatřit místního dvanácteráka. Shora od cesty Boudičku téměř přehlédnete, neboť její hmota je pečlivě skrytá právě pod zdivočelou luční hřívou,“ pochvalují si vydařenou stavbu architekti.

Galerie: Boudička v Peci pod Sněžkou
Mohlo by se vám líbit

Torzo stodoly posloužilo jako kulisy pro dům za minimum nákladů

Pro realizaci stavby byl vybrán pozemek bývalé stodoly, ze které se do současnosti dochovalo pouze obvodové torzo. Na polosamotě vznikl pod taktovkou architektů ze studia Labor13 jedinečný prostor, který byl vsazen mezi prastaré zdi.
marianne.cz

Kamna v moderním pojetí

Zatímco v přízemí se setkávají všichni hosté, ať již u společného stolu, nebo u vyhřátých kamen, podkroví je věnováno nejenom krásnému výhledu, ale také polštářovým bitvám a pochopitelně spánku, nebo pozorování hvězd, kterými je za jasného počasí noční obloha doslova posetá. Když prší hraje se prší, když sněží a venku fičí nedere se peří, se zde čtou příběhy z místní kroniky a když je tak akorát, jsou všichni někde na cestách po okolí. Chata je dispozičně řešená tak, aby vyhovovala pravidelným pobytům jedné rodiny, ale nebyl problém pohostit i početnější návštěvu. Dominantou jsou především okenní otvory, které poskytují kouzelné výhledy do okolních kopců.

Mohlo by se vám líbit

Tmavý viktoriánský dvojdomek proměnili ve všestranný prostor inspirovaný brutalismem

Původně chtěl mladý pár pouze přebudovat tmavou kuchyň, nakonec se proměny dočkal téměř celý dům. Výsledkem je interiér vhodný pro odpočinek i zábavu.
marianne.cz
Zdroj článku