Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Novinky

5 vychytávek, které šetří elektřinu a vaše peníze

Info ikona
5 vychytávek, které šetří elektřinu a vaše peníze

Děsíte se každoročního vyúčtování za energie? Možná je na vině neustále zapnuté topení, spotřebiče v pohotovostním režimu nebo neefektivní vaření. Poradíme vám, jak snadno a rychle snížit spotřebu elektřiny, aby vám peníze už neprotékaly mezi prsty.

Promotion | 1. 06. 2021

Srovnejte si ceny elektřiny

Cena elektřiny se neustále mění, zkuste proto jednou za čas provést online srovnání nabídek dodavatelů. Možná zjistíte, že se vám vyplatí uzavřít smlouvu s jinou dodavatelskou společností. Zvlášť pokud elektřinu používáte k vytápění domácnosti, požadujte dvoufázový tarif, díky kterému můžete v určitém čase čerpat elektřinu za výrazně nižší cenu.

Sviťte úsporně s LED žárovkami

Pokud to s úsporou elektřiny myslíte vážně, vyměňte klasické žárovky za ty úsporné s LED technologií. A to především v místnostech, kde trávíte nejvíce času. Kromě toho, že LED žárovky spotřebovávají mnohonásobně méně elektřiny, je jejich životnost takřka dvacetinásobná.

Netopte pánubohu do oken

Zvýšením teploty v místnosti o pouhý jeden stupeň vzrostou náklady na topení o 6 %. Netopte proto zbytečně, zvlášť v pokojích, kde se příliš nezdržujete nebo je používáte jen na spaní. Optimální teplotu v celé domácnosti za vás pohlídá chytrý termostat. Ten spustí topení až v momentě, kdy teplota v místnosti klesne pod vámi určenou hranici. Moderní termostaty dokážou regulovat teplotu v každém pokoji zvlášť a nebo také zapnout radiátory těsně před tím, než se vrátíte z víkendového pobytu na chatě.

Pozor na pohotovostní režim

Věděli jste, že zařízení, jako je televize nebo počítač, spotřebovávají elektřinu i v takzvaném pohotovostním režimu? Abyste kvůli tomu nemuseli pokaždé vytahovat kabely z elektriky, pořiďte si chytrou zásuvku, kterou ovládáte přes mobilní aplikaci. Můžete ji kdykoliv na dálku vypnout, nastavit pravidelný režim provozu nebo určit maximální spotřebu pro každé zařízení v domácnosti.

Vařte úsporně a efektivně v papiňáku

Tlakový hrnec neboli papiňák je kuchyňský pomocník osvědčený mnoha generacemi. Šetří nejen energii, ale také čas, který strávíte vařením. Nemluvě o tom, že jídlo připravené za vysokého tlaku si zachovává živiny, vitamíny, minerály a má výbornou chuť, zvlášť pokud ho dusíte ve vlastní šťávě. V kvalitním tlakovém hrnci tak budete vařit rychleji a úsporněji.