Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Novinky

Koberce vs. Podlahy

Info ikona
Koberce vs. Podlahy

Chystáte se na rekonstrukci domova, ale stále ještě nevíte, zda budete chodit jen po podlaze nebo pořídíte i koberec? V našem článku se dozvíte, kde je lepší mít koberec a kde podlahu. Jaké máte možnosti a z čeho můžete vybírat.

Promotion | 1. 06. 2021

Tak jako každá místnost má svůj název a jiný styl, nábytek a celkovou funkci, tak se do každé z ní hodí buď koberec nebo jen podlaha. My vám zkusíme přiblížit výhody a nevýhody, jaký koberec volit do jaké místnosti a proč není dobré koberec úplně vynechat z domácnosti.

Samozřejmě, tak jako vše, by měla podlaha či koberec ladit se zbývajícím interiérem. Pokud máte alergie bude pro vás mnohem lepší mít jen čistou podlahu a co nejméně textilií, tedy i koberců. Jestliže jste zastánci minimalistického čistého stylu, koberce po celé místnosti pro vás také nebudou tím pravým. Vše musí dokonale ladit, jak barevně, tak stylově. Proto vybírejte i podle toho, zda máte na stěně obrazy, tapety nebo jen čistou výmalbu.

Info ikona
Koberce vs. podlahy

Podlaha

Čistá, minimalistická a velmi snadná na údržbu. Vhodná pro alergiky a lidi co mají rádi moderní styly. Snadno se udržuje a například v koupelně nebo v kuchyni snad nic jiného než podlahu mít nebudete.

Nejznámější druhy podlah

Dřevěná podlaha a parkety – přírodní materiál, který je vhodný pro alergiky, snadno se udržuje a má skvělé vlastnosti – izoluje teplo i hluk. Dlouhá životnost je příjemným bonusem. Odradit vás může snad jen trochu vyšší cena.

Laminátová plovoucí podlaha – řadí se mezi nejčastěji pokládané podlahy, výhodou je cena a velké množství barevných provedení. Hodí se do obývacího i dětského pokoje, na chodbu i do ložnice. Snadná na pokládání, rychlá výměna rozbité části. Nemá tak dobré izolační vlastnosti a chůze po ní naboso nemusí být pro některé lidi příjemná. Vyrábí se i v protiskluzové variantě.

PVC podlaha – též známá jako lino, jedná se o umělý materiál, který má podobné vlastnosti jako dřevo. Chůze po PVC podlaze je příjemnější a měkčí. Povrch je bez spár, proto je pokládka velmi snadná a zvládne jí šikovnější kutil sám.

Vinylová podlaha – má stejné vlastnosti jako PVC podlaha, ale je mnohem odolnější, díky příměsi skelného vlákna. Vinylová podlaha je velmi příjemná na dotek a snadná na údržbu.

Info ikona
Koberce vs. Podlahy

Údržba a čištění

Podlaha se velmi dobře udržuje. Samozřejmě můžete volit mezi přírodní a chemickou cestou, ale pokud vezmete do ruky mop a čistící prostředek a každý den či jednou za několik dní podlahu přejedete, budete vědět, že žijete v čistém prostředí s minimem alergenů. Pro dokonalé čištění si můžete pořídit robotický vysavač, který vám nejen podlahu vysaje, ale také vytře. Chytré robotické vysavače jsou stále oblíbenějším dárkem pro ženy.

Koberec

Pro útulný domov, do dětského pokoje, ložnice či obývacího pokoje. Koberec dokáže navodit tu správnou hřejivou atmosféru domova. Chůze po koberci může být balzámem a díky skvělým izolačním vlastnostem, budete mít doma pocitově tepleji.

Nízký vs. vysoký vlas koberce

Běžný koberec, který se hodí do všech místností je charakteristický nízkým vlasem. Je snadný na údržbu, je dostupný v bezpočet designů a dokáže navodit útulnou atmosféru. Vysoký neboli chlupatý koberec je vhodný jako doplněk pro klasické podlahy. Prodává se spíše jako kusové zboží a je vhodný pod konferenční stolek, doprostřed místnosti nebo jako předložka do koupelny či wc. Myslete na to, že dlouhý vlas chytá hodně prachu, a není tak vhodný pro těžké alergiky, vysávání několikrát týdně je žádoucí.

Ať už se rozhodnete pro podlahu nebo koberec, myslete na celkový styl, který daná místnost má. Myslete na to, že do kuchyně či koupelny se koberec nehodí a naopak čistou podlahu nemusí mít v ložnici. Dětský pokoj bude také mnohem lépe vypadat s kobercem. Na trhu existuje tolik druhů, určitě si vyberete.

 

Foto: Dovido.cz, Unsplash.com