Přejít k hlavnímu obsahu
Promotion
Promotion
Promotion
Novinky

V kopcích nad Valašskými Příkazy vyrostla jedinečná pozorovatelna

Info ikona
V kopcích nad Valašskými Příkazy vyrostla jedinečná pozorovatelna

Durch je hold výhledu krajinou. Má podnítit k pozastavení a uvědomění si této krásy. Slouží i jako posezení pro kolemjdoucí, na posvačení nebo jako schovka před nečasem.

Promotion
Promotion
Terezie Benoni | 9. 08. 2021

Autorem minimalistického konceptu je Jakub Janošík, o návrh se postaral architekt Zdeněk Fránek z Fránek Architects. Pozorovatelna nazvaná trefně Durch stojí V kopcích nad Valašskými Příkazy. Jejím hlavním cílem je inspirovat kolemjdoucí k zastavení a uvědomění si okolní krásy. Jednoduchá obdélníková dřevostavba slouží i jako posezení pro kolemjdoucí, na posvačení nebo jako schovka před nečasem. V její blízkosti byla obnovena studánka s obrázkem sv. Františka, patrona zvířat a ochrany přírody.

Pokorná k přírodě

Architekt Zdeněk Fránek ztvárnil pozorovatelnu jako „minimalistickou dřevěnou konstrukci s čistými detaily bez jakéhokoliv výrazného prvku. Tak, aby byla pokorná a vznikl především výhled skrze ni, který zarámuje krajinu jako nejkrásnější obraz.“ Za ideou a realizací pozorovatelny stojí rodinná firma Janošík, která pod kopcem, kde je pozorovatelna Durch usazena, vyrábí okna. „Přemýšlel jsem nad redesignem našich billboardů. Nakonec se spojila chuť k revoltě proti zaneřáděné přírodě reklamou s naší firemní filozofií čistých výhledů. Ze dne na den jsme zrušili všechny billboardy a z ušetřených peněz začali tvořit pozorovatelnu Durch - naši poctu nerušenému výhledu,” popisuje Jakub Janošík.

Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion