Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Novinky

Vidět, jak ničí naše domy, co jsme postavili, je strašné. Ale přihlížet tomu, jak umírají děti, civilisti i vojáci je mnohem horší

Info ikona
Realizace Sergey Machno Architects

Oslovili jsme architekty a designéry z ukrajinského ateliéru Makhno Studio, aby nám popsali, jak prožívají aktuální těžké časy. Pozorují ničení kulturních památek i domů, které navrhovali, ale jak sami říkají, není to nic proti probíhajícímu krveprolití.

Terezie Benoni | 1. 03. 2022

Ateliér ukrajinské architektury, designu a keramiky vznikl kolem architekta, designéra, sběratele a milovníka keramiky Sergeye Machna. Od roku 2003 vytváří společně s dalšími autory pod hlavičkou Sergey Machno Architects v kyjevském studiu projekty, ve kterých se prolínají ukrajinské tradice se světovými trendy a japonskou filozofií wabi-sabi. Hlavní myšlenkou studia je, že všichni jsme na stejné cestě – která vede domů. Zdůrazňují sílu přírody, lidský talent a krásu architektury. Více než 600 projektů najdeme po celém světě. A teď touží být znovu slyšet, i když ne skrze své dílo. Spojili jsme s manažerkou komunikace Mary, která nám popsala, jak těžké dny celé studio a jejich rodiny prožívají. „24. února mě jako většinu obyvatel Kyjeva probudila série výbuchů. Nerušili jsme, co máme dělat – jestli běžet do jiných měst, zůstat v Kyjevě nebo jít do protileteckého krytu. Byli jsme šokovaní, vyděšení a zcela paralyzovaní, že v roce 2022 může v naší zemi vypuknout válka. Po prvním varovném signálu, že se blíží další letecké útoky mi došel celý rozsah té hrůzy a že je to skutečné. Putin zahájil válku proti Ukrajině,“ vypráví Mary, která nám poslala fotky rozbombardovaných paneláků, rodinných domků i historického divadla v Chernihivu.“

Galerie: Realizace Sergey Machno Architects
Mohlo by se vám líbit

Domy znovu postavíme, lidské životy nic nevrátí

„Všichni členové našeho týmu byli nuceni opustit své domovy a uprchnout do vesnic nebo na západní Ukrajinu. Byla jsem evakuovaná do malého města poblíž Ivano-Frankivsku. Dostat se tam mi trvalo 2 dny místo obvyklých šesti hodin. Většina mých kolegů žije posledních 6 dní v protileteckém krytu nebo ve sklepech. Naši příbuzní, včetně mého táty, nyní bojují a brání naši zemi před ruskými agresory,“ vypráví Mary, která mi na otázku, jak je pro architekty těžké pozorovat zkázu jejich díla v přímém přenosu, odpovídá jednoznačně: „Je to smutné, ale zabíjení civilistů, smrt dvaceti dětí a našich vojáků, to je mnohem horší. Dokážete si představit, že Ukrajinky musely rodit své děti v protileteckých krytech? Některé z nich neměly poblíž žádnou lékařskou pomoc. Putin svým útokem na Ukrajinu ohrozil světový bezpečnostní systém, nejen naši kulturu a zemi,“ dodává a zdůrazňuje, že v téhle válce jsme všichni spolu.

Byt nazvaný Mazanka v kyjevském mrakodrapu s výhledem na řeku Dnipro (Sergey Machno Architects)

Mohlo by se vám líbit

Armáda z Běloruska nám klepe na dveře

„Ukrajina se statečně brání a čelí jedné z největších armád na světě. Putin si myslel, že nás zničí mrknutím oka, ale sjednotili jsme se jako nikdy předtím. Občané bez jakýchkoli zbraní zastavují ruské tanky. Jsme stateční, jsme silní a jsme připraveni nadále bránit naši kulturu, demokracii, svobodu, naše životy. Jsme opravdu vděční za pomoc, které se nám z celého světa dostává a vyzýváme všechny, aby zastavili zločiny proti lidskosti. Podpořte prosím naši ukrajinskou armádu how-to-help-ukraine-now.super.site,“ uzavírá Mary, která dodává, že dnes ráno byla informovaná, že do jejich oblasti přichází armáda z Běloruska.

Dům inspirovaný japonskou filosofií wabi-sabi (Sergey Machno Architects)

Mohlo by se vám líbit