Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

11 věcí ve vaší domácnosti, které jsou podle expertů na úklid špinavější než záchodové prkénko

Bakterie a špína se nezdržují jen v tmavých koutech domácnosti nebo na toaletě. Často se nacházejí přímo na očích – na místech, která byste možná vůbec nepodezřívali. A některá z nich vás nejspíš opravdu překvapí.

Přidejte si Marianne do oblíbených na Google zprávách
Martina Mádlová | 9. 06. 2025

Když bychom se vás zeptali, jaké je podle vás nejšpinavější místo ve vašem domově, možná tipnete toaletu. Je to asi i logické, ale odborníci tvrdí, že existuje dost dalších předmětů a míst, která jsou pro bakterie mnohem většími magnety. Z části bude důvod v tom, že toaletu myjeme opravdu často a z části i proto, že některé věci máme v ruce máme prakticky neustále. Chcete vědět, na co si dát pozor? Podívejte se na seznam jedenácti předmětů, které byste měli začít častěji čistit, aby byl váš domov skutečně čistý.

Info ikona
Nejšpinavější věci v domácnosti
Mohlo by se vám líbit

Aby vaše nádo­bí zářilo čistotou (a myčka taky)!

Moderní domácnosti se bez myčky prostě neobejdou. Nejenže tento chytrý spotřebič šetří čas, ale také se umí postarat o báječně čisté nádobí. Tady trochu pochybujete, protože se nejednou stalo, že jste vyndala nádobí, na kterém ulpívaly zbytky špíny a z myčky se linula nevábná vůně? Neviňte z toho hned myčku, jelikož jste nejspíš opomněla jedno: Aby myčka fungovala na 100 %, musíte se o myčku také náležitě starat. Somat od společnosti Henkel k tomu nabízí speciálně vylepšená aditiva Duo Power Experts. O co přesně jde, jak s nimi pracovat a co od nich můžete čekat?
marianne.cz

1. Mobilní telefon

Tohle asi není žádné překvapení. Telefony s námi tráví celý den, často je bereme do ruky, někam pokládáme. Podle odborníků obsahuje mobilní zařízení až desetkrát více bakterií než záchodové prkénko. Pokud nevěříte, mrkněte se na studii, která to potvrzuje. Lidé si ho berou s sebou prakticky všude, do koupelny i do kuchyně. Jen si vzpomeňte, kolikrát se ho dotknete například při vaření. A právě tady hrozí riziko kontaminace. Proto musíte svůj telefon pravidelně čistit a dezinfikovat nebo dávat pozor, abyste si vždy umyli ruce, než budete sahat na potraviny.

2. Dálkové ovladače

Dálkové ovladače často putují z ruky do ruky a málokdo si před jejich používáním umyje ruce. Proto se na nich hromadí bakterie, odumřelé kožní buňky a zbytky jídla. I tady doporučujeme pravidelně čistění a otírání alespoň dezinfekčními ubrousky. Údržba prospěje i těm méně využívaným (například herní, k LED světlům, větrákům apod.).

4. Kuchyňský dřez

Dřez sice nemusí být doslova nejšpinavější místo v domácnosti, ale rozhodně je dost velkým semeništěm bakterií. Podle jedné studie s názvem „Místa s největším výskytem bakterií v domácnosti“ se kuchyňské dřezy umístily jako druhé nejčastější místo kontaminované koliformními bakteriemi. Velkým viníkem je rozhodně mytí syrového masa. Ať už máte dřez z jakéhokoli materiálu, navykněte si pravidelně ho čistit a dezinfikovat.

5. Rukojeti ledničky

Ledničku otevíráme několikrát denně a rozhodně si při tom vždycky nemyjeme ruce, zvlášť při vaření. Právě proto je důležité věnovat pravidelnému otírání rukojetí dostatečný čas a péči. Minimálně pomůže, když si vždy opláchnete ruce.

Mohlo by se vám líbit

Středověká hygiena na venkově a ve městě je hodně vzdálená dnešním standardům

Hygiena ve středověku byla podceňována, venkov měl oproti městu sice čistší vodu, ale důraz na osobní čistotu chyběl. Jaký vliv to mělo na životy lidí, a čím se lišily podmínky ve městě a na venkově prozrazuje pro Venkov & styl MUDr. Daniela Fránová z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny v Plzni.
marianne.cz

6. Vypínače a kliky

Na kliky, úchyty, kování a vypínače sahá celá rodina několikrát denně. Stejně jako u většiny věcí i tady není příliš pravděpodobné, že by měli vždy všichni umyté ruce. Zejména děti mají ručičky často různě opatlané a ulepené. Bakterie mají pak hodně volnou cestu k tomu, aby se přenesly mezi členy domácnosti. Přidejte toto na seznam své pravidelné rutiny. Takovou jednoduchou věc klidně může dělat i někdo z dětí v rámci pomoci v domácnosti.

7. Kuchyňské houbičky

Ve výše zmíněné studii byly houbičky na nádobí hodnoceny jako předměty s největším množstvím bakterií. Bylo zjištěno, že obsahují až 45 miliard mikrobů bakterií na centimetr krychlový. Dokážete si to vůbec představit? Toaletní mísy oproti tomu obývá „pouze“ 3,2 milionu bakterií. Jedním z hlavních důvodů je to, že toalety jsou běžně vyrobeny z neporézního materiálu, zatímco houbičky jsou vysoce porézní a ideálním místem pro bakterie.

8. Krájecí prkénka

Další z hodně špinavých věcí v domácnosti se nepřekvapivě nachází v kuchyni. Jsou to zejména ty, které jsou často vlhké nebo na nich bývá jídlo. Na krájecích prkénkách často krájíte maso, ovoce i zeleninu. Dokonalá hygiena patří k základní údržbě prkének a odborníci také doporučují mít zvlášť prkénka na maso a zvlášť na jiné potraviny.  

Info ikona
Hygiena a krájecí prkénko

9. Ložní prádlo

Pokud ložní prádlo měníte jednou za měsíc, následující čísla vás možná přesvědčí, abyste svůj názor přehodnotili. Už po týdnu totiž obsahují povlaky na polštáře o 17000 bakterií víc než záchodové prkénko. Pot, mastnota, odumřelá kůže nebo kosmetické produkty, to vše v lůžkovinách končí. Měňte povlečení a prostěradla pravidelně alespoň jednou za 14 dnů, ale ideálně ještě častěji. Matrace je vhodné pravidelně otáčet, prát potah a jednou za čas vyčistit.

10. Váš zubní kartáček

Zubní kartáčky jsou často vlhké a plné bakterií. Proto přirozeně přitahují bakterie. Snažte se držet obojí suché mezi použitími, dezinfikujte hlavici kartáčku pravidelně každý týden (například namočením do peroxidu vodíku, případně existují speciální zařízení) a vyměňujte pravidelně minimálně každé tři až čtyři měsíce.

11. Lahve na vodu

Opakovaně použitelné láhve na vodu jsou skvělé pro životní prostředí, ale už o něco méně pro zdraví, když je pravidelně nečistíte. Mohou obsahovat až 400 000krát více bakterií než záchodové prkénko. Myjte je po každém použití a nezapomínejte přitom na víčka a pítka.

Zdroj informací: nsf.org, bhg.com, extension.arizona.edu

Mohlo by se vám líbit

Vědci potvrzují: Houbička na nádobí je plná životu nebezpečných bakterií. Zjistěte, v čem nás může ohrožovat

Co byste odpověděli na otázku, kde je u vás doma nejvíc nebezpečných bakterií? Říkáte záchod nebo podlaha? Hádáte špatně. Jejich semeništěm je totiž houbička na nádobí, kterou používá snad každá domácnost. V čem nás může tento čistící nástroj ohrožovat?
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:
×