Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

5 osvědčených tipů, jak zvětšit i opravdu malý byt

Malý prostor, málo úklidu. Kam ale všechno vměstnat? Jak se dá z malého bytu vytěžit reálné i optické maximum?

Terezie Benoni | 10. 11. 2023

Zájem o malé byty stále roste. Jsou ideální pro jednoho i pro dva. Přesto i sem potřebujete nějak poskládat veškeré nezbytnosti. Žádná domácnost se neobejde bez postele, stolu, skříní a nějakých úložných prostor. Existuje několik osvědčených tipů, jak se dá alespoň trochu malý prostor přifouknout.

Dvakrát měř, jednou řež

Víc než kdekoli jinde, je u malých prostor důležité přesné plánování. Všechno změřte a využijte doslova každý centimetr. Lepší než univerzální nábytek, je ten vyrobený na míru, který vám pomůže prostor dokonale využít. Je ale důležité myslet na to, že malému prostoru nesluší moc nábytku. Ideální je proto využít maximálně jednu stěnu, a zbytek nechat vzdušný.

Jednotné podlahy

Bytu tak opticky dodáte pár čtverečních metrů navíc, když sjednotíte podlahovou krytinu. Kromě toho by podlaha měla být světlá a v teplém odstínu. Obecně platí, že podlaha by měla být nejtmavší plochou v místnosti. Lepší, než koberec ode zdi ke zdi, by se měly volit spíše koberce kusové, ideálně v obdélníkovém tvaru, které místnost opticky protáhnou.

Mohlo by se vám líbit

Rekreační dům herce Jiřího Bartošky stojí za vidění

Je to víc než pět let, co v Andělské Hoře nedaleko lázeňského města Karlovy Vary, vyrostl originální dům, který byl nominovaný na prestižní Českou cenu za architekturu. Jeho majitelem není nikdo jiný než herec a prezident Mezinárodního filmového festivalu Jiří Bartoška.
mariannebydleni.cz

Světlé barvy

Velkou pozornost věnujte volbě barev. Tmavé barvy určitě nejsou vhodné a zdaleka nejhorší je červená. Ideální volbou pro výmalbu je bílá. Vhodnou alternativu pak představují světlé odstíny dalších barev. Důležité je myslet i na to, že zatímco takzvané teplé barvy přidávají na útulnosti domova, tak ovšem ubírají optické metry. U studených barev je to přesně naopak. V jedné místnosti by se však neměly společně s doplňky objevit více jak čtyři barevná spojení.

Dobré světlo

U malých prostor je denní světlo a osvětlení bytu velmi důležité. Při výběru osvětlení je dobré vsadit na střídmost – jak u velikosti, tak i u materiálu. „Optická kouzla způsobí například stolní světlo uměle naaranžované před zrcadlem či jinou plochou, ve které se může odrážet,“ radí odborník Tadeáš Tenkl z Hornbachu. Do malého bytu právě takové plochy, které jsou lesklé a nabízí světlu prostor na odraz, nepochybně patří.

Masivním stěnám odzvoněno

Do prostoru, který je potřeba opticky zvětšit patří otevřené skřínky, poličky, nižší nábytek a chytrá rozkládací a stohovatelná řešení. Dobré je myslet i na prostory, které nejsou běžně využívané a udělat z nich úložné. Jedná se například o policový systém nad dveřmi, úložné prostory v sedací soupravě či chytré skříňové systémy, díky kterým se využije každý decimetr místa. Dobrým řešením do malých bytů je i patrová postel.

Mohlo by se vám líbit

Rekonstrukce staletého domu oslavuje klasiku a přidává moderní prvky

Dnes navštívíme britský Cornwall, kde se rozsáhlé rekonstrukce dočkalo velké rodinné sídlo postavené v georgiánském stylu. Typická budova dostala moderní šmrnc a probudila se opět k životu.
mariannebydleni.cz
Zdroj článku

Související články

Poradna
Sex i zdravý odpočinek zabije nevhodně zařízená ložnice

Sex i zdravý odpočinek zabije nevhodně zařízená ložnice

Poradna
Průzkum odhalil, zda jsou línější muži či ženy a jak je to s úklidem v českých domácnostech

Průzkum odhalil, zda jsou línější muži či ženy a jak je to s úklidem v českých domácnostech

Poradna
Samolepící tapeta změní váš interiér za pár desítek korun, radí známá influencerka

Samolepící tapeta změní váš interiér za pár desítek korun, radí známá influencerka

Poradna
Ložnice pod šikminami je krásná, ale komplikovaná. Nechte se inspirovat, jak si s omezeným šikovně poradit

Ložnice pod šikminami je krásná, ale komplikovaná. Nechte se inspirovat, jak si s omezeným šikovně poradit