Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Bouřky ničí domácnosti v Česku: Zjistěte, zda je váš domov v bezpečí, nebo vám hrozí katastrofa

Obvykle přichází až v letních měsících, letos ale bouřková mračna připlula dřív a někteří na ně jen tak nezapomenou. Je vaše domácnost v bezpečí před bouřkami a víte, jak se během nich chovat, abyste ochránili své obydlí?

Terezie Benoni | 28. 05. 2024

Počet bouřkových dní v ČR se za rok pohybuje v rozmezí 25 - 40 a blesky každoročně způsobí několik požárů lidských obydlí, požárů v přírodním prostředí a bohužel i zranění či ztráty na lidských životech. Riziko, že blesk naši domácnost poškodí lze výrazně omezit. Základem je mít v pořádku hromosvodní soustavu. Tato vnější ochrana zabraňuje vzniku požáru od blesku a chrání domácnost i její obyvatele před bleskovým proudem. Kromě samotného hromosvodu musí být v pořádku jímací vodiče a především uzemňovací soustava. Zde je nutné, aby byla řádně odizolovaná od budovy. Instalaci vždy nechte v rukou odborníků, abyste se vyvarovali chyb. Hromosvodní soustavu je potřeba udržovat v pořádku a pravidelně její funkčnost kontrolovat. Revize by měla probíhat licencovaným revizním technikem přinejmenším každých 5 let u běžných objektů, v případě více rizikových budov (kde např. hrozí nebezpečí požáru a výbuchu) pak jednou za dva roky.

Čtěte také: KVÍZ: Tajemné názvy označují předměty ze starých chalup. Zjistěte, zda víte, o čem je řeč

Kanafas, šindel, nebo kukačky. To jsou jen některé z výrazů označující předměty spjaté se starými chalupami. Dokážete říct, co přesně tyto výrazy označují?

Pozor si dejte zejména na elektroniku

Během bouřky jsou ve velkém nebezpečí přístroje napájené elektřinou. Stačí, aby blesk udeřil do elektrického vedení nebo jiného vodiče (telefonní vedení, datové kabely apod.) a přepěťový impuls způsobený zásahem blesku může poškodit či nenávratně zničit spotřebiče v okruhu několika kilometrů. I na velké vzdálenosti pak může mít impulsní přepětí v elektrické síti způsobené úderem blesku za následek poruchy chodu spotřebičů napájených elektřinou a snížení jejich životnosti. Počítače, audiotechnika, domácí videa, ovšem i domácí kuchyňské spotřebiče, plynové kotle apod. - v každém z těchto přístrojů se dnes nachází elektronické obvody, které mohou být při bouřce nenávratně zničeny. Odborníci doporučují před blížící se bouřkou, či při delším opuštění domácnosti,v domě odpojit od elektrické sítě veškeré spotřebiče, které nemusí být nutně v provozu, odpojit anténní přípojku od televize, telefonní linku od modemu počítače apod., aby nedošlo k jejich poškození nebo zničení. Dlouhodobým  řešením může být moderní zařízení sloužící k ochraně proti pulsnímu přepětí – tzv. přepěťová ochrana, která chrání nejen proti výbojům blesku, ale obecně proti jakýmkoliv prudkým výkyvům napětí v elektrické síti.

Čtěte také: Petr Kellner si nechal dům navrhnout architektem Josefem Pleskotem

Vrané nad Vltavou si podnikatel, který před třemi lety tragicky zahynul, vybral pro svůj rodinný život. Učarovala mu místní příroda a klid.

Zdroj: www.chmi.cz, www.bourky.com, www.in-pocasi.eu, www.hzscr.cz

Zdroj článku

Související články

Poradna
Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Poradna
Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Poradna
Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Poradna
Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete

Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete