Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Čím ochránit balkon či terasu proti slunci?

Info ikona
Čím ochránit balkon či terasu proti slunci?

Konečně nám začíná sluníčko pořádně hřát. Jak se hned na terase nebo na balkoně nespálit a čím ztlumit ostré sluneční paprsky?

Terezie Benoni | 4. 06. 2021

Na výběr máte hned z několika možností, jak potřebný prostor před sluncem ochránit. Základem je rozhodnout se, jak velký stín budete potřebovat, jestli se rozhodnete pro jednoduché mobilní řešení, nebo stabilní sluneční ochranu. Vždycky skvěle funguje klasický slunečník, moderní jsou sluneční plachty, nebo markýzy.

Slunečník nikdy nezklame

Výhodou slunečníků je obrovský výběr z různých barev, materiálů i velikostí, ale především jejich mobilita. Každý tak najde přesně ten, který potřebuje. Použít se dají na terase či balkonu a většinu z nich můžete nastavovat podle potřeby. Konstrukce slunečníků může být kovová (hojně se využívá dural a jiné lehké slitiny), dřevěná nebo bambusová. Ideální je tropické dřevo odolné vůči vlhkosti. Tyč slunečníků může být umístěná ve středu, nebo po straně. Samotná clona slunečníku bývá nejčastěji vyrobena z lehkého polyesteru či bavlněného plátna. Praktické je otočné rameno, kdy lze měnit náklon podle pohybu slunce a také větrací otvor, aby i pod větším slunečníkem stále proudil vzduch a při jeho větším poryvz nehrozilo jeho překlopení. Tomu zamezí také stabilní stojan. Raději je lepší zvolit dražší typ, na které se dá spolehnout, že i těžsí slunečník hravě udrží. V případě balkonů, lodžií a venkovních posezení umístěných blízko domovní zdi je vhodné uvažovat raději o instalaci markýzy nebo sluneční plachty. Odpadnou starosti s bytelným ukotvením slunečníku a tyto výrobky udělají obdobnou, mnohdy i lepší službu.

Info ikona
Čím ochránit balkon či terasu proti slunci?
Mohlo by se vám líbit

Tipy při výběru markýzy

Markýza je ideální zejména na balkony a menší terasy. Při jejich výběru jsou zásadní použité materiály, pohon, uložení látky, impregnaci a trvanlivost. Markýza funguje tak, že je látka navinutá na hřídeli. Před rozmary počasí ji chrání hliníková stříška. Oblíbenější jsou dnes kazetové markýzy, které se narololují do schránky. Jejich trvanlivost je delší, protože se kazetová markýza uzavře látku ze všech stran a ochrání ji před všemi nechtěnými vlivy. Aby slunce nízko nad horizontem markýzu nepodsvěcovalo, doporučují odborníci výsuvný volán, který může mít výšku až 150 cm. Tento typ stínění je možné připevnit na stěnu či do stropu. Na co vždy myslete je přívod elektřiny, kterou markýza potřebuje, abyste mohli využívat motorický pohon. Impregnace pomohou, aby plachtou neprotekla voda, přesto je ideální vždy markýzu před deštěm schovat, stejně jako slunečník.

 

 

 

Info ikona
Čím ochránit balkon či terasu proti slunci?
Mohlo by se vám líbit

Jednoduché plachty

Absolutním hitem jsou sluneční plachty, které se dají koupit velmi levně a snadno je připevníte téměř kamkoli. Kvalitní plachta zachytí až 90 procent paprsků. Vybírat lze z mnoha tvarů, osvědčily se plachty trojúhelníkové, čtvercové či pětiúhelníkové. Při koupi se vždy podívejte, jestli jsou k ní také potřebné provazy, karabiny, napínač lana a nerezové šrouby s očky. Pokud ne, budete je muset pořídit zvlášť. Plachtu můžete připevnit na cokoli. Jestli vám na zahradě potřebné úchyty schází, pomozte si kotvící tyčí. Na balkon snadno umístíte čtvercové balkonové sluneční plachty, které připevníte na strop, stěnu či zábradlí.

Mohlo by se vám líbit