Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Hmyzí hotel pomůže na zahradě i balkoně. Vyrobte si ho snadno a rychle

Info ikona
Hmyzí hotel.

Hmyzí hotel je nejen hezkou dekorací na balkon nebo do zahrady, ale jeho pořízením také pomůžete své úrodě. V obchodě můžete koupit už hotový, ovšem není těžké ho vyrobit.

Jana Bitalová | 16. 03. 2024

Užitečný hmyz je dobré držet co nejblíže u rostlin, které pěstujeme, aby nám pomohl proti škůdcům a opyloval květy. Z tohoto důvodu byste si měli pořídit místo, kde mu bude dobře – tedy tzv. hmyzí hotel. V obchodech jich najdete nepřeberné množství různých typů a velikostí, ale jestliže rádi tvoříte, určitě se do něj pusťte sami.

Galerie: Hmyzí hotely mají různou podobu

Hmyzí hotel snadno a rychle

Mezi jednodušší patří květináč se zapíchaným roštím a nacpanou slámou, který zavěsíte obsahem dolů. V takovém hotelu se ubytují hlavně škvoři, kteří hubí mšice. Použít můžete také plechovky, a tím je upcyklovat. Snadno je tavnou pistolí slepíte stěnami, a to v počtu podle velikosti a tvaru, jaký potřebujete.

Včelky samotářky, užitečné pro opylování vaší úrody, zase potěšíte kouskem dřevěného kmenu (dlouhého asi 20 cm), do kterého navrtáte malé otvory a zavěsíte ho do výšky 1 až 2 metry.

Pětihvězdičkový luxus

Zdatnější domácí kutilové zvládnou vyrobit dřevěný rám s příčkami. Do jeho jednotlivých částí se pak hodí materiály, které najdete v přírodě: kousky roští, malé dřevěné špalíčky s navrtanými otvory, duté stvoly rostlin, kůra ze stromu a šišky, do nichž se rády schovávají berušky. Při zařizování takového hmyzího hotelu platí, že čím různorodější bude struktura použitých výplní, tím různorodější bude jeho obyvatelstvo.

Jaké je ideální stanoviště?

Hotel umístěte tak, aby byl krytý před deštěm, větrem a v zimě i před sněhem. Domek bychom totiž venku měli nechat po celý rok, protože v něm někteří obyvatelé mohou přezimovat. 

Mohlo by se vám líbit

Vytvořte si na vaší zahradě louku, která bude krásná pro oko i užitečná pro hmyz

Díky osvíceným nadšencům z luční květnice nazvané Planta naturalis také vaši zahradu mohou rozzářit nejen květy různých barev, ale také všemožné divoké, ale krásné býlí.
marianne.cz
Zdroj článku