Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Jak na to? Originální tapeta přecházející ze stěny na strop

Lidé chodí do kaváren na šálek horkého blaha, my z redakce v nich koukáme i na zajímavé nápady. Přímo bláznivě jsme si zamilovali květinovou tapetu ve vinohradském podniku Spižírna 1902, která tady velkoryse stoupá až do stropu. A ve spolupráci s profíky z oboru jsme dali dohromady návod, jak si něco podobného můžete udělat doma!

Redakce | 9. 10. 2019

1. Vyberte si motiv

Může to být vlastní fotka zobrazující cokoli, co chcete mít na stěně – ať už je to zátiší, zvířecí mazlíček nebo třeba vzpomínka z dovolené. Snímek by měl být v minimálním rozlišení 1440 x 720 dpi, konkrétní velikost záleží na vzoru a na pohledové vzdálenosti. 

Další možností je autorská ilustrace na míru. Autoři interiéru ve Spižírně 1902, architekt Kamil Štajgl a designérka Anna Štěpánková, například poprosili o pomoc svou kamarádku, výtvarnici Ievu Ozolu, aby jim vymyslela motiv lehce inspirovaný dílem francouzského impresionisty Augusta Renoira.Připravila akvarely menších částí, ze kterých se následně v počítači složila kresba tak, aby plynule navazovala ze stěny na strop a znovu na protilehlou stěnu, vysvětluje architekt. I tento krok raději svěřte profíkům. Potřeba je k tomu totiž výkonný počítač a um pracovat s tak velkým souborem dat.

Info ikona
Archiv Ievy Ozoly
Mohlo by se vám líbit

Do staré zástavby vmáčkli moderní domek

Ve slovenských Moravanech nad Váhom je nedaleko kostela úzká ulice, kde jsou poskládané domky jeden vedle druhého. Místo původního zchátralého domku postavili architekti ze studia Toito moderní stavbu.
mariannebydleni.cz
Info ikona
Archiv Ievy Ozoly
Info ikona
Archiv Ievy Ozoly

S výběrem ideálního vzoru vám pomůže moodboard. Ilustrátorka Ieva Ozola při jeho tvorbě vytvářela koláž z fotek, obrázků, barev a struktur.

Mohlo by se vám líbit

Padesátimetrovému bytečku kralují veselé tapety a originální obrazy

Zahoďte veškerá pravidla, jak správně zařídit malý prostor. Zveme vás na návštěvu bytu, který všechny zásady porušuje a dává přednost fantazii a kreativitě.
mariannebydleni.cz

2. Vyberte materiál tapety

Papír je cenově dostupnější, ale není tolik odolný proti oděru. Na exponovanějších místech určitě zvolte odolný a dobře omyvatelný vinyl. Další možností je čím dál oblíbenější vlies, jehož výhodou je, že tapeta se později snáze odstraňuje z povrchu. „K dispozici je také textilní tapeta s povrchem připomínající plátno, papírová tapeta imitující omítku nebo vliesová varianta, která se dá v souladu s ekologií aplikovat bez PVC a nechává stěny dýchat,“ vyjmenovává Petra Biolková z Atisk.cz s tím, že devadesát procent zákazníků sahá po hladké variantě z vliesu, která je pro domácí použití nejpraktičtější.

3. Pusťe se do tapetování

Kromě šikovných rukou a velké dávky trpělivosti budete potřebovat:

- obyčejnou tužku
- pravítko
- metr
- olovnici
- vodováhu
- nůžky
- zalamovací nůž
- přítlačný pryžový váleček
- měkký tapetovací kartáč
- tapetovací štětku nebo váleček na lepidlo 
- lepidlo na tapety (podle konkrétního druhu tapety)
- kbelík
- žebřík
- měkký hadr

Důležité rady a tipy:

 - Podklad by měl být hladký, nejlépe napenetrovaný, aby tapeta dostatečně držela. Na samotné malbě nebo čerstvě vymalované stěně se ohřeje jen chvíli.

 - Při stanovení rozměru tapety počítejte s cca 5 cm na každé straně více. „Při tapetování může nastat situace, že stěny nejsou zcela rovné a je dobré mít tyto centimetry v záloze. Při instalaci tapety dojde potom k ořezu těchto částí,“ upozorňuje Hana Velátová.

 - Tapety se lepí vždy zleva doprava. „Pokud jsou přesahy kvůli grafice na obrázku, druhý díl se přelepí přes první,“ radí Petra Biolková.

 - Během schnutí tapet udržujte teplotu v ideálním rozmezí 18 až 20 °C. Vyvarujte se proto průvanu i přílišnému topení. Tapety musí schnout minimálně 12 hodin, lepší je ale vyčkat jednou tolik.

Tip na závěr: Zpracování složitějších motivů, s čímž souvisí i náročnější aplikace kvůli napojování vzorů (zejména, pokud chcete po vzoru Spižírny tapetu opravdu až do stropu), svěřte raději odborníkům. Celý proces ovšem pečlivě hlídejte. „Firma, která tiskne na tapety a samotní tapetáři se mezi sebou musí domluvit na postupu práce, aby se jednotlivé pruhy vytiskly ve správném směru. Určitě je potřeba udělat vzorky a otestovat je na místě, doporučuje Kamil Štajgl.

Rovnou předem varuje, že jde o pěkný oříšek. „Když to ale všechno zvládnete a získáte unikátní výsledek, pak z toho máte radost. A proto jsem i já vděčný, že mě redakce Marianne Bydlení oslovila a já se s vámi mohl o takovou drobnost podělit, uzavírá s úsměvem.

Mohlo by se vám líbit

Lenka ve svém bratislavském bytě použila především přírodní materiály

S rodinou žije v samotném centru Bratislavy a nemůže si toto místo vynachválit. Byt museli zrekonstruovat a rozhodli se ho zařídit v minimalistickém a elegantním městském stylu.
mariannebydleni.cz

Související články

Móda
Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Zábava
Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Tradice
Naši předci se snažili bouřky zahnat. Měli způsob i proti krupobití

Naši předci se snažili bouřky zahnat. Měli způsob i proti krupobití