Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Jak na to? Originální tapeta přecházející ze stěny na strop

Info ikona
Spižírna 1902, foto: Alexander Dobrovodský

Lidé chodí do kaváren na šálek horkého blaha, my z redakce v nich koukáme i na zajímavé nápady. Přímo bláznivě jsme si zamilovali květinovou tapetu ve vinohradském podniku Spižírna 1902, která tady velkoryse stoupá až do stropu. A ve spolupráci s profíky z oboru jsme dali dohromady návod, jak si něco podobného můžete udělat doma!

Redakce | 9. 10. 2019

1. Vyberte si motiv

Může to být vlastní fotka zobrazující cokoli, co chcete mít na stěně – ať už je to zátiší, zvířecí mazlíček nebo třeba vzpomínka z dovolené. Snímek by měl být v minimálním rozlišení 1440 x 720 dpi, konkrétní velikost záleží na vzoru a na pohledové vzdálenosti. 

Další možností je autorská ilustrace na míru. Autoři interiéru ve Spižírně 1902, architekt Kamil Štajgl a designérka Anna Štěpánková, například poprosili o pomoc svou kamarádku, výtvarnici Ievu Ozolu, aby jim vymyslela motiv lehce inspirovaný dílem francouzského impresionisty Augusta Renoira.Připravila akvarely menších částí, ze kterých se následně v počítači složila kresba tak, aby plynule navazovala ze stěny na strop a znovu na protilehlou stěnu, vysvětluje architekt. I tento krok raději svěřte profíkům. Potřeba je k tomu totiž výkonný počítač a um pracovat s tak velkým souborem dat.

Info ikona
Archiv Ievy Ozoly
Mohlo by se vám líbit
Info ikona
Archiv Ievy Ozoly
Info ikona
Archiv Ievy Ozoly

S výběrem ideálního vzoru vám pomůže moodboard. Ilustrátorka Ieva Ozola při jeho tvorbě vytvářela koláž z fotek, obrázků, barev a struktur.

Mohlo by se vám líbit

2. Vyberte materiál tapety

Papír je cenově dostupnější, ale není tolik odolný proti oděru. Na exponovanějších místech určitě zvolte odolný a dobře omyvatelný vinyl. Další možností je čím dál oblíbenější vlies, jehož výhodou je, že tapeta se později snáze odstraňuje z povrchu. „K dispozici je také textilní tapeta s povrchem připomínající plátno, papírová tapeta imitující omítku nebo vliesová varianta, která se dá v souladu s ekologií aplikovat bez PVC a nechává stěny dýchat,“ vyjmenovává Petra Biolková z Atisk.cz s tím, že devadesát procent zákazníků sahá po hladké variantě z vliesu, která je pro domácí použití nejpraktičtější.

3. Pusťe se do tapetování

Kromě šikovných rukou a velké dávky trpělivosti budete potřebovat:

- obyčejnou tužku
- pravítko
- metr
- olovnici
- vodováhu
- nůžky
- zalamovací nůž
- přítlačný pryžový váleček
- měkký tapetovací kartáč
- tapetovací štětku nebo váleček na lepidlo 
- lepidlo na tapety (podle konkrétního druhu tapety)
- kbelík
- žebřík
- měkký hadr

Důležité rady a tipy:

 - Podklad by měl být hladký, nejlépe napenetrovaný, aby tapeta dostatečně držela. Na samotné malbě nebo čerstvě vymalované stěně se ohřeje jen chvíli.

 - Při stanovení rozměru tapety počítejte s cca 5 cm na každé straně více. „Při tapetování může nastat situace, že stěny nejsou zcela rovné a je dobré mít tyto centimetry v záloze. Při instalaci tapety dojde potom k ořezu těchto částí,“ upozorňuje Hana Velátová.

 - Tapety se lepí vždy zleva doprava. „Pokud jsou přesahy kvůli grafice na obrázku, druhý díl se přelepí přes první,“ radí Petra Biolková.

 - Během schnutí tapet udržujte teplotu v ideálním rozmezí 18 až 20 °C. Vyvarujte se proto průvanu i přílišnému topení. Tapety musí schnout minimálně 12 hodin, lepší je ale vyčkat jednou tolik.

Tip na závěr: Zpracování složitějších motivů, s čímž souvisí i náročnější aplikace kvůli napojování vzorů (zejména, pokud chcete po vzoru Spižírny tapetu opravdu až do stropu), svěřte raději odborníkům. Celý proces ovšem pečlivě hlídejte. „Firma, která tiskne na tapety a samotní tapetáři se mezi sebou musí domluvit na postupu práce, aby se jednotlivé pruhy vytiskly ve správném směru. Určitě je potřeba udělat vzorky a otestovat je na místě, doporučuje Kamil Štajgl.

Rovnou předem varuje, že jde o pěkný oříšek. „Když to ale všechno zvládnete a získáte unikátní výsledek, pak z toho máte radost. A proto jsem i já vděčný, že mě redakce Marianne Bydlení oslovila a já se s vámi mohl o takovou drobnost podělit, uzavírá s úsměvem.

Mohlo by se vám líbit