Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Jak správně vybrat zahradní sekačku a co bude potřebovat za údržbu, abyste za rok nekupovali novou?

Výběr vhodné sekačky je pro dokonalý vzhled trávníku nezbytný. Před nákupem je ale nutné zvážit několik základních faktorů. Během vybírání berte v potaz také údržbu, která zajistí hladký chod a prodloužení životnosti sekačky.

Terezie Benoni | 8. 06. 2023

Ne každá sekačka se hodí pro každou zahradu. Výběr té správné záleží na vašich preferencích a potřebách. Prvním kritériem je rozloha zahrady. Na malou zahradu postačí i sekačka s menším výkonem. Pokud je vaše zahrada velká, dobře zvažte potřebný výkon, druh pohonu a výšku záběru. Neméně důležitá je i finanční stránka. Kolik jste do nákupu ochotni investovat. Také si rozmyslete, zda po sekačce požadujete i další funkce. Mnoho modelů nabízí mulčovací soupravu nebo sběrnou nádobu.

Jaké možnosti existují:

Různé typy sekaček jsou vhodné pro různé varianty trávníků. Menším stačí AKU nebo elektrický model. Pro středně velké a velké trávníky je nutná benzinová či robotická sekačka.

    •    Elektrické sekačky

Jedná se o nestárnoucí zahradní klasiku. Jsou lehké, ekologické a cenově výhodné. Mají ale menší výkon, proto svědčí zejména malým až středním zahradám. Některé prémiové modely si ovšem poradí i s velkými plochami. Jejich nevýhodou je napájecí kabel, který překáží, pokud jsou na zahradě stromy nebo keře. Na druhou stranu se snadno ovládají.

    •    AKU sekačky

Tyto modely jsou tiché, lehké a dobře se s nimi pracuje. Mají menší výkon než elektrické či benzinové, a proto jsou vhodnější hlavně do menších zahrad. Díky akumulátorové baterii jsou ekologické. Nevýhodou je vyšší cena a vyřazení z provozu do nabití baterie.

    •    Benzinové sekačky

Disponují vysokým výkonem a jsou správnou volbou pro velké zahrady (od 200 m2). Vysoký počet otáček umožní rychlé sekání trávy. Jejich výhodou je i možnost pohybu bez omezení. Produkují ale hodně hluku a do ovzduší uvolňují škodlivé zplodiny. Práce s benzinovými sekačkami vyžaduje trochu tréninku, protože manipulace s nimi je kvůli vyšší váze někdy náročná.

    •    Robotické sekačky

Jejich obsluha je snadná, provoz tichý a ekologický. Jsou vybaveny mnohými bezpečnostními funkcemi a všechny modely mají zabudovanou mulčovací funkci. Nespornou výhodou je schopnost sekání za každého počasí a umění poradit si s nerovnostmi povrchu. Na jejich obsluhu stačí vyhradit plochu vymezovacím kabelem. Některé modely obsahují i vyhledávácí kabel, který přístroj navede zpátky do nabíjecí stanice.

    •    Traktory a ridery

Uplatní se i při menších záhradách a největší výhodou je jejich univerzálnost. Lze je použít i na jiné činnosti. Stačí na ně připojit třeba sněhovou frézu, smeták, sypač a mnohé jiné.

Údržba sekačky

Pokud chcete, aby sekačka zůstala spolehlivá a účinná, zajistěte jí správnou údržbu. Ta se liší podle typu stroje, jež vlastníte. AKU sekačky jsou téměř bezúdržbové. Kromě broušení nožů nevyžadují žádný další servis. Elektrické sekačky důkladně vyčistěte hlavně po posledním použití v roku. Odstraňte zbytky trávy přilepené na stroji i na výfuku, kde představují nebezpečí vzplanutí. Zbytek sekačky vyčistíte vodou, dávejte ale pozor aby proud vody nepoškodil motor, těsnění či ložiska. Nakonec postříkejte vnitřek sekačky údržbovým sprejem. Benzinové sekačky vyžadují kromě odstranění zbytků trávy i vyprázdnění nádržky na pohonné hmoty a kontrolu oleje. Jejich uskladnění by mělo být bezprašné, suché a mrazuvzdorné.

 

 

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Nejhorší škůdci našich zahrad

Těšili jste se na rybíz, angrešty, nebo bohatou úrodu jablek a místo toho jen sbíráte opadané a pokroucené listí? Zjistěte, na který hmyz je potřeba dát si velký pozor a co na něj platí!
marianne.cz

Zdroj: Hornbach

Zdroj článku

Související články

Poradna
Sex i zdravý odpočinek zabije nevhodně zařízená ložnice

Sex i zdravý odpočinek zabije nevhodně zařízená ložnice

Poradna
Průzkum odhalil, zda jsou línější muži či ženy a jak je to s úklidem v českých domácnostech

Průzkum odhalil, zda jsou línější muži či ženy a jak je to s úklidem v českých domácnostech

Poradna
Samolepící tapeta změní váš interiér za pár desítek korun, radí známá influencerka

Samolepící tapeta změní váš interiér za pár desítek korun, radí známá influencerka

Poradna
Ložnice pod šikminami je krásná, ale komplikovaná. Nechte se inspirovat, jak si s omezeným šikovně poradit

Ložnice pod šikminami je krásná, ale komplikovaná. Nechte se inspirovat, jak si s omezeným šikovně poradit