Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Jedna z nejoblíbenějších pokojovek skvěle čistí vzduch: Krásná diefenbachie ale může být i nebezpečná

Difenbachie patří k těm pokojovým rostlinám, které si vás získají svým nádherným vzhledem. Ale pozor. Pod líbivými listy se ukrývá i něco méně přívětivého. Jak se o ní starat a co potřebujete vědět, aby u vás doma byla ozdobou a nikoho neohrozila?

Přidejte si Marianne do oblíbených na Google zprávách
Martina Mádlová | 10. 06. 2025

Na první pohled okouzlí svými velkými, dekorativními listy s výraznými skvrnami a pestrými žilkami. Není divu, že se těší oblibě jako pokojová rostlina už po celé generace. Mezi nejčastější druhy patří diefenbachie skvrnitá, diefenbachie pestrá nebo diefenbachie bowmanii. Je jich ale mnohem více. Mimo dekorativní funkce má i tu praktickou. Její velké listy zachycují prach a některé škodliviny z ovzduší, čímž zlepšují kvalitu prostředí u vás doma. Právě proto jsou tolik vítaným společníkem například v obývacím pokoji nebo v pracovně. Druhá její stránka už tak sympatická není. Je totiž jedovatá, a proto se úplně nedoporučuje pěstovat ji v blízkosti dětí či domácích mazlíčků.

Zelená kráska, která funguje jako čistička vzduchu

Na co si dát u diefenbachie pozor?

Přestože vypadá jako běžná neškodná rostlinka, její šťáva může při kontaktu s pokožkou způsobit nepříjemné podráždění kůže i sliznic. Zejména stonek obsahuje krystaly šťavelanu vápenatého. Kdyby se vám například dostal do oka, může způsobit poškození nebo i dočasnou slepotu. Kdyby došlo k něčemu takovému, vydejte se okamžitě k lékaři. Při přesazování a manipulaci s rostlinou se také vyplatí používat ochranné pomůcky jako rukavice a brýle na oči.

Mohlo by se vám líbit

Přírodní hnojivo na orchideje: Osvědčené triky z kuchyně pro bohaté kvetení

Milujete krásně kvetoucí orchideje, ale občas máte pocit, že těm vašim chybí šťáva? Možná jim stačí jen trochu pomoci – a nejlépe tím, co právě máte doma ve spíži. Přírodní hnojiva často dokážou zázraky. Nejenže ušetříte, ale vaše orchideje se vám za takovou péči odmění bohatým kvetením. Vyzkoušejte osvědčené triky, které opravdu fungují.
marianne.cz

Jak ji pěstovat, aby krásně rostla?

Difenbachie je tropická rostlina a má ráda teplo a vzdušnou vlhkost. Na druhou stranu přímé slunce jí nesvědčí a mohlo by jí popálit listy. Nejlépe rostlině vyhovuje rozptýlené světlo a teplota kolem 20 až 25 °C. Rozhodně by neměla nikdy klesnout pod 14 °C. Půdu potřebuje mít propustnou a mírně vlhkou. Pravidelná zálivka bez přemokření je základ úspěchu. Miluje rosení a aby vám rostla pravidelně, nezapomeňte ji poctivě otáčet. Během vegetačního období na jaře a v létě ji hnojte tekutým hnojivem pro pokojové rostliny bohaté na dusík, draslík a fosfor. Není nutné hnojit příliš často a na zimu klidně přerušte úplně. Jednou za dva až tři roky nasazuje i květy. Vzhledem k tomu, že zastavují růst listů, je lepší výhony s květy vylomit.

Info ikona
Rosení listů difenbachie

Pravidelné rosení listů difenbachie miluje

Občas potřebuje i přesadit

Alespoň jednou za dva roky byste difenbachii měli přesadit, pokud už jí není malý květináč, pak rozhodně přesazujte dříve. Používejte dobře propustný substrát (nejlépe rašelinu). Dobře zkontrolujte kořeny a ty špatné odstraňte. Difenbachie je vděčná za péči a rychle roste. V interiéru tvoří příjemnou atmosféru a díky svému bujnému růstu se brzy stane nepřehlédnutelnou dominantou místnosti.

Mohlo by se vám líbit

Poklad z parapetu našich babiček: Nádherná klívie dokáže kvést dlouhé roky. Nesmíte ale dělat tuto chybu

Klívie, známá také jako řemenatka, je jednou z těch pokojových rostlin, které si získaly srdce mnoha generací. A není se co divit. Tato jihoafrická pokojová rostlina dokáže růst a kvést klidně i několik desetiletí. Přestože není náročná na péči, vyžaduje určitou pozornost, aby se nám odměnila svými nádhernými květy.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:
×