Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Když vás v noci zradí vlastní dech: Co je spánková apnoe a proč byste ji neměli podceňovat

Spánek je základním pilířem zdraví. Ovlivňuje naši náladu, energii i celkovou kondici. Jenže co když spánek neosvěžuje, ale naopak energii bere? Co když se ráno budíte bez energie, vyčerpaní a ve stresu? Možná trpíte problémem zvaným spánková apnoe.

Martina Mádlová | 18. 02. 2025

„Spánková apnoe je onemocnění, při kterém opakovaně dochází k přerušení dýchání a s tím se snižuje i přísun kyslíku. Pacient se několikrát za noc na malou chvíli vzbudí, často o tom ani neví, ale ráno je pak unavený a nevyspalý. Tento problém se typicky objevuje u lidí s nadváhou či obezitou. Zároveň nekvalitní spánek významně komplikuje hubnutí, pacienti se tak točí v začarovaném kruhu. Mnoho lidí často ani neví o tom, že trpí syndromem spánkové apnoe, nevědí. Spíše si toho všimne někdo z jejich blízkých a na problém upozorní,“ vysvětluje MUDr. Pavel Šnajdr, PhD. z kliniky Health+. Mezi nejčastější projevy tohoto onemocnění patří chronická únava, denní ospalost nebo ranní bolest hlavy. Existují dva typy spánkové apnoe: obstrukční a centrální. Při obstrukční spánkové apnoi (OSA) jsou dechové zástavy způsobeny zúžením či úplným uzávěrem horních dýchacích cest v oblasti hltanu, zatímco centrální spánková apnoe (CSA) je důsledkem chybění signálu pro nádech z dechového centra mozku.

Info ikona
Spánková apnoe

Čtěte také: Nedostatek spánku jako skrytý nepřítel pro vaše zdraví. Proč jeho důsledky stále ignorujeme?

Spánek je nenahraditelnou součástí našeho života. Kvalitní odpočinek není jen o regeneraci těla, ale má klíčový vliv na naši psychickou pohodu, produktivitu a celkové zdraví. Jaké jsou důsledky dlouhodobého nedostatku spánku a jak jeho kvalitu ovlivnit? Čtěte dál a zjistěte, proč je dobrý spánek základem zdravého a spokojeného života.

Nejčastější projevy spánkové apnoe a diagnostika

Nejtypičtějším příznakem spánkové apnoe je hlasité chrápání. To samo o sobě není nemoc, ale pokud ho doprovází zástavy dechu, je třeba zbystřit. Často si jich nevšimne samotný člověk, ale spíše někdo z blízkých. Mezi další projevy patří časté noční buzení, sucho v ústech po probuzení nebo pocit, že se člověk přes noc nevyspal. Dlouhodobě neřešená spánková apnoe s sebou nese závažná zdravotní rizika. Srdeční choroby, vysoký krevní tlak nebo cukrovka. Člověk trpící apnoí má také větší sklony k mikrospánkům během dne. Pokud máte podezření na toto onemocnění, měli byste určitě zvážit vyšetření. To nejčastěji začíná u praktického lékaře, který vás pošle na specializovanou spánkovou laboratoř. „Na tělo pacienta se připevní senzory, které monitorují dýchání, okysličení krve, tep nebo pohyby během spánku. Vyšetření probíhá během noci a je bezbolestné,“ upřesňuje doktor Šnajdr. V některých případech je možné jej absolvovat i doma pomocí speciálního přístroje, který zaznamenává dýchací funkce. Na základě výsledků pak lékaři rozhodnou o dalším postupu léčby.

Spánkovou apnoi nenechte být, ale řešte ji

Velmi častou příčinou spánkové apnoe je nadváha nebo obezita, která přispívá k zúžení dýchacích cest. Proto je prvním doporučeným krokem změna životního stylu – redukce váhy, zdravější strava a pravidelný pohyb. Pomoci může i spaní na boku, omezení alkoholu a nekuřáctví. „Řada obézních pacientů má problém se syndromem spánkové apnoe, který může být příčinou obezity nebo špatné kompenzace cukrovky. Takovým pacientům, se během spánku opakovaně uzavírají dýchací cesty. Spánek je přerušovaný, a oni jsou následně během dne unavení. Syndrom spánkové apnoe lze zjistit pomocí screeningového přístroje a následně potvrdit ve spánkové laboratoři. Těžší formy apnoe se léčí pomocí speciální masky (tzv. CPAP), která v dýchacích cestách udržuje pozitivní tlak a tím brání uzavírání dýchacích cest,” potvrzuje diabetoložka MUDr. Barbora Jónová z kliniky Health+. Léčba pomocí dýchací masky je velmi účinná a pacienti často popisují obrovské zlepšení kvality života již po několika nocích používáních. „V některých případech se volí i chirurgická řešení, například odstranění nosních polypů, úprava čelisti nebo odstranění přebytečné tkáně v oblasti,“ uzavírá doktor Šnajdr.

Čtěte také: Tichý nepřítel kvalitního spánku: Jak ho ovlivňuje modré světlo?

Kdo z nás se ještě večer před spaním občas jen tak neprokrastinuje u obrazovky? Možná to dokonce berete jako jistou formu odpočinku, ovšem opak bývá pravdou. Modré světlo, které tyto obrazovky vyzařují, dokáže narušit váš spánek a negativně ovlivňovat zdraví. Co přesně modré světlo je, jak na lidský organismus působí a jak se mu lze bránit?
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Poradna
Znáte longevity? Prozradíme tajemství dlouhověkosti a jak se dá život prodloužit

Znáte longevity? Prozradíme tajemství dlouhověkosti a jak se dá život prodloužit

Poradna
Jarní dekorace, které vám mohou zničit zdraví: Květiny a větvičky mohou přinést víc škody než radosti

Jarní dekorace, které vám mohou zničit zdraví: Květiny a větvičky mohou přinést víc škody než radosti

Poradna
Stará plata od vajec nevyhazujte! Vyrobte si z nich designovou vázu, kterou vám bude leckdo závidět

Stará plata od vajec nevyhazujte! Vyrobte si z nich designovou vázu, kterou vám bude leckdo závidět

Poradna
Levné osušky a ručníky mohou obsahovat škodlivé chemikálie. Nenechte se nachytat na podezřele nízkou cenu

Levné osušky a ručníky mohou obsahovat škodlivé chemikálie. Nenechte se nachytat na podezřele nízkou cenu

×
  • Marianne Bydlení
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + DÁMSKÁ VŮNĚ HOLLISTER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + DÁMSKÁ VŮNĚ HOLLISTER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit