Padající rampouchy a sníh na chodníku: Kdo má povinnost je odstranit a koho mohou čekat nepříjemnosti za vzniklé škody
Zimní měsíce přinášejí nejen radovánky, ale také povinnosti spojené s odklízením sněhu a ledu z chodníků a střech. Kdo však za tuto údržbu nese odpovědnost, závisí na tom, komu daný chodník či nemovitost patří. Zákony i pravidla přitom mohou být složitější, než se na první pohled zdá.
Od roku 2009 platí tzv. „chodníková novela“, která odpovědnost za stav chodníků přenesla na jejich vlastníky. Většinou to znamená, že údržbu veřejných chodníků zajišťují obce, případně městské části. Pokud se ale jedná o chodníky soukromé – například přístupové cesty na pozemcích bytových či rodinných domů – je povinnost jejich majitelů zajistit bezpečných průchod. Povinnost zahrnuje odklízení sněhu, odstranění ledu či rampouchů, které by mohly nějakým způsobem ohrozit chodce. Případné škody způsobené nesplněním této povinnosti se pak řeší podle platného zákona. „Na první pohled zdánlivý detail, jakým je vlastník nemovitosti, může hrát nejen v zimě důležitou roli. Proto bychom se už při výběru nového bytu měli zajímat o celou budovu a její okolí. Koneckonců právě v zimě nám pohled na stav chodníků může napovědět, jak dobře funguje správa celého domu,“ říká Lucie Starovičová z portálu Bezrealitky.cz
Rampouchy a sníh na střeše musíte odstranit
Majitelé nemovitostí mají povinnost zajistit, aby nedocházelo k ohrožení kolemjdoucích padajícím sněhem nebo rampouchy ze střechy. Pokud visí ze střechy ledové kusy nebo je na ní hodně sněhu, je rozumnější přistoupit k odstranění, případně rizikový úsek alespoň označit, dokud nedojde k nápravě. Jestliže nemovitost spravuje bytové družstvo, SVJ nebo externí správce, bývá tato povinnost na nich. Záleží ovšem na konkrétních smluvních podmínkách. Ti mají povinnost odklízet nejen vlastní pozemek, ale i bezprostřední prostor před vstupem, byť třeba náleží městu. V každém případě je nutné situaci řešit, jinak může zasáhnout obecní úřad či městská policie a vyzvat vlastníka k řešení. V některých případech hrozí pokuta nebo postih za nečinnost. Úklid je lepší provádět pravidelně s ohledem na počasí. U většího množství sněhu je dobré spolupracovat s technickými službami nebo odborníky a také mít doma dostatečné vybavení od kvalitních lopat, sněhových fréz až po posypový materiál.
Pro prevenci se doporučuje pravidelně kontrolovat střechy a používat například ochranné systémy proti vzniku rampouchů.
Jak je to s odpovědností za úrazy?
V případě úrazu je důležité situaci pečlivě zdokumentovat, ideálně si s sebou vzít ještě svědky. Odpovědnost za nehodu nemusí být vždy na straně majitele chodníku, záleží i na chování chodce na namrzlém povrchu, vhodné obuvi do daného počasí apod. V opačném případě může mít poškozený nárok na bolestné, které proplácí buď pojišťovna nebo majitel nemovitosti. Platí, že odklízení sněhu není jen o dodržování pravidel, ale také o bezpečnosti a ohleduplnosti vůči ostatním.
- Zdroj článku
-
Zákony pro lidi, bezrealitky.cz