Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Předvánoční úklid podle Marie Kondo: Zbavte se zbytečnosti a vneste do svého domova radost

Blížící se Vánoce jsou ideální příležitostí k tomu, abyste nejen připravili svůj domov na sváteční dny, ale také vnesli do svého života více klidu a pořádku. Inspirujte se metodou KonMari od Marie Kondo, která vám pomůže vytvořit domov, kde každá věc má své místo a smysl.

Přidejte si Marianne do oblíbených na Google zprávách
Martina Mádlová | 9. 12. 2024

Marie Kondo, autorka bestselleru Zázračný úklid věří, že klíč k pořádku je emocionální spojení s věcmi. Předvánoční úklid podle ní není jen o otírání prachu, ale hlavně o třídění. Každý předmět vezměte do ruky a zeptejte se sami sebe: „Přináší mi radost?“ Pokud odpověď zní ne, poděkujte jí za službu a pošlete dál. Tato metoda se může zdát časově náročná, ale slibuje, že díky tomu už nikdy nebudete muset začínat znovu. A předvánoční období, kdy mnoho lidí uklízí svůj domov od sklepa po půdu k tomu doslova vybízí. Jak na to?

Galerie: Vánoční úklid podle Marie Kondo

Čtěte také: Jak na úklid ekologicky a levně: Praktické tipy, jak šetřit přírodu i peněženku

S příchodem sychravých dnů nadchází ideální doba pro pořádný úklid. Ten neodmyslitelně patří k našemu životu, ale to neznamená, že musí až příliš zatěžovat peněženku nebo životní prostředí. Ekologický úklid vám umožní udržovat domácnost čistou bez chemikálií, šetřit přírodu a často i peníze. Zjistěte, co vše můžete využít z běžných domácích surovin pro získání čisté a provoněné domácnosti.

Postupujte systematicky

Metoda KonMari doporučuje postupovat podle kategorií, nikoli místností. Začněte například oblečením, pokračujte knihami, dokumenty, předměty denní potřeby a nakonec těmi, které pro vás mají emociální hodnotu. S těmi bývá nejhorší se rozloučit. Před Vánoci je vhodné zaměřit se na často přehlížené oblasti, jako jsou dekorace, vánoční ozdoby a sezónní předměty. Skutečně potřebujete všechna ta stará světýlka, která už dva roky nefungují a polorozbité ozdoby ve starých krabicích?

Začněte oblečením

Nejlepší je vždy začít oblečením. Musíte být opravdu důkladní a probrat každý kousek. Pokud máte uložené oblečení na půdě, ve sklepě nebo jinde, doneste to taky a proberte skutečně kousek po kousku. Ideální je, když vše vyložíte na jednu hromadu, protože pak už to dodělat musíte. Na první pohled to bude možná trochu chaos, ale vězte, že výsledek za to stojí. Tím, že všechno vyskládáte před sebe si uvědomíte, kolik toho vlastně máte a dost zbytečně. Se všemi zbytečnostmi se rozlučte nekompromisně. Věci, které nenosíte a nepotřebujete jen zbytečně zabírají místo. Zapomeňte jednou provždy na věty typu: „třeba se mi to ještě někdy hodí“ nebo „to bych si ještě někdy mohla vzít na sebe“ a bez milosti vyhoďte všechno, co jste už minimálně rok neměli vůbec v ruce.

Organizujte vertikálně

Metoda vytvořená Marií Kondo není jen o tom, že vyházíte nepotřebné harampádí. Důležité je i to, jak správně opětovně věci uložit, aby už nikdy nehrozil podobný zmatek. Japonka doporučuje skladovat stejné kategorie vždy pohromadě, abyste je neměli rozprostřené různé po bytě. Dalším efektivním trikem, který si zamilovali lidé po celém světě, je vertikální ukládání věcí. Oblečení na ramínkách je vhodné ukládat zleva doprava a od dlouhého a tmavého oblečení. Třiďte podle vzorů, kombinací a barev. Každý kus oblečení uložte vertikálně jako knížku. Nejdříve složte do obdélníku, přeložte na třetiny a takto ukliďte. Klidně dělte na mikrokategorie, jako tílka, krátký rukáv, dlouhý rukáv apod. Ideální jsou na to různé boxy, kde můžete oblečení velmi hezky a přehledně skládat.

Důležité je odhodlání a vytrvalost

Určitě to znáte. S nadšením a vervou se vrhnete do úklidu a přibližně v půli vás to přestane bavit. Tak zbytek věcí zase vezmete a nandáte zpátky. Zkuste to tenkrát dokončit, a hlavně vytrvejte v odhodlání udržovat domácnost ve stejném stavu i potom. Uchovejte si ten pocit, který jste získali ve vyklizené a organizované domácnosti a nadále se obklopujte věcmi, které vám přináší radost. Tento postup můžete aplikovat i při zdobení domácnosti. Nechte si jen ty ozdoby, které vás opravdu těší a používáte je. Zbytek darujte nebo recyklujte. Díky tomu se vaše sváteční výzdoba stane osobitější a každá dekorace získá svůj příběh.

Nezapomínejte na sebe

Předvánoční úklid podle Marie Kondo není jen o pořádku v domě, ale i o pořádku v mysli. Minimalizace věcí, které vás stresují a obklopení se hlavně tím, co vás těší, zlepší vaší psychickou pohodu. A kdo by nechtěl prožít klidné a spokojené svátky? Připravte si letos domov i duši na Vánoce včas a dovolte sváteční pohodě, aby se usadila nejen před vaším stromečkem, ale rovnou v celém vašem životě.

Čtěte také: Vánoční úklid bez stresu: Tipy, které vám ušetří čas i nervy

Vánoce jsou za rohem a většina z nás má plnou hlavu nejen dárků a dekorací, ale také úklidu, který k tomu období neodmyslitelně patří. Přinášíme vám tipy, jak si vánoční úklid naplánovat, aby vás zbytečně nestresoval, a ještě vám zbyl čas na cukroví a svařené víno. Protože Vánoce mají být hlavně o radosti a pohodě, ne o zahlcení povinnostmi.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:
×
  • Marianne Bydlení
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + SLUNEČNÍ PÉČE + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + SLUNEČNÍ PÉČE + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit