Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Proměna panelákové kuchyně levně a efektivně: Jak ji opravit ve starším bytě, když nemáte velký rozpočet

Info ikona
Proměna panelákové kuchyně levně a efektivně: Jak ji opravit ve starším bytě, když nemáte velký rozpočet

Chtěli byste zrekonstruovat kuchyň ve starším bytě, ale nemáte velký rozpočet? Místo výměny kuchyňské linky ji stačí během jednoho dne zrenovovat. Nový moderní vzhled jí můžete dopřát pomocí nátěrů i bez vysokých nákladů, a to v šesti jednoduchých krocích.

Terezie Benoni | 26. 01. 2024

Původní panelákové kuchyně nevyhovují už v žádném směru, ale pořízení zbrusu nové linky je dnes finančně náročné. Jestli chcete investici alespoň na nějaký čas oddálit, ale už se na prastarou kuchyň nemůžete ani podívat, poradíme,  jak dosáhnout moderního a osvěžujícího vzhledu bez nutnosti rozsáhlého bourání. V tomto článku se zaměříme na kreativní řešení, jak dosáhnout výrazné proměny za dostupnou cenu.

1. Nejprve vymalujte

Začněte tím, že místnost vymalujete. Stěny kuchyně totiž kvůli mastným výparům ze smažení rychle zežloutnou. Výjimkou nejsou ani mastné otisky prstů a skvrny od potravin, kterým se za každodenního provozu nevyhnete. Kuchyňskou linku i podlahu přikryjte zakrývací fólií. Zásuvky, vypínače a podlahové lišty oblepte krycí páskou. Původní nátěr omeťte od prachu a nečistot. Nesoudržné nátěry oškrábejte nebo zbruste a větší trhliny vyspravte akrylátovým tmelem. Na méně pevné povrchy pak použijte hloubkovou penetraci. Nátěr rozmíchejte a nanášejte pomocí malířského válečku ve 2 vrstvách s odstupem minimálně 6 hodin. Po zaschnutí krycí pásku opatrně sloupněte.

Galerie: Rekonstrukce panelákové kuchyně
Mohlo by se vám líbit

2. Vyklidit, zbrousit, odmastit

Dříve než se pustíte do renovace kuchyňské linky, vykliďte ze skříněk veškeré nádobí. Z polic setřete prach. Kuchyňská dvířka vysaďte z pantů, aby se vám s nimi lépe pracovalo. Pokud jsou z dřevotřísky potažené fólií, která se místy začala odlupovat, je potřeba ji strhnout. Pomocí elektrické brusky, smirkového papíru nebo brusné houby následně odstraňte původní nepřilnavé nátěry. Dvířka také důkladně omyjte mýdlovou a čistou vodou, aby na ně nová barva dobře přilnula a neoloupala se.

3. Renovace kuchyňských dvířek

Zbroušená místa a nerovné plochy vyplňte akrylátovým tmelem, který aplikujte v 1–2 vrstvách do tloušťky 1–3 mm. Po jeho vytvrdnutí povrch zahlaďte brusným papírem. Univerzální krycí barvu (například Balakryl UNI) důkladně rozmíchejte a nanášejte pomocí štětce nebo malého válečku ve 2 vrstvách, mezi kterými nechte rozestup asi 4 hodiny. „Vodou ředitelný nátěr výborně kryje, nezapáchá a rychle schne. Má navíc atest pro styk s potravinami,“ vysvětluje Radek Kříž, poradce značek Primalex a Balakryl.

Info ikona
Dříve než se pustíte do renovace kuchyňské linky, vykliďte ze skříněk veškeré nádobí. Z polic setřete prach. Kuchyňská dvířka vysaďte z pantů, aby se vám s nimi lépe pracovalo. Pokud jsou z dřevotřísky potažené fólií, která se místy začala odlupovat, je potřeba ji strhnout.
Mohlo by se vám líbit

4. Obklady netřeba měnit

Stáří kuchyně se většinou výrazně odrazí také na obkladech okolo kuchyňské linky. Časem nejen zežloutnou, mohou také popraskat a poškrábat se. Ve spárách se navíc nahromadí mastná špína. Staré dlaždičky ale nemusíte složitě odstraňovat a měnit za nové. Stačí je přetřít speciálním nátěrem na obklady. Nejprve je pečlivě omyjte a odmastěte. Praskliny a jiné nerovnosti vytmelte. Po zaschnutí naneste barvu, a to opět ve 2 vrstvách.

5. Digestoř jako nová

Celkový dojem místnosti kazí i zdánlivá maličkost, jako je digestoř. Protože je vystavovaná velké vlhkosti a změnám teplot, může se barva na jejím povrchu oloupat. Nesoudržné nátěry proto zbruste. Digestoř omyjte, odmastěte a zvenku natřete akrylátovou antikorozní barvou.

Info ikona
Celkový dojem místnosti kazí i zdánlivá maličkost, jako je digestoř. Protože je vystavovaná velké vlhkosti a změnám teplot, může se barva na jejím povrchu oloupat. Nesoudržné nátěry proto zbruste. Digestoř omyjte, odmastěte a zvenku natřete akrylátovou antikorozní barvou.

6. Malá investice, velká změna

Poměrně velké proměny dosáhnete i pomocí drobných doplňků. K čerstvě natřeným dvířkům si například můžete pořídit nové, moderní úchytky. Chcete-li svou rekonstrukci dovést k dokonalosti a v rozpočtu máte ještě rezervy, investujte do nové kuchyňské desky. A když už se pustíte do výměny desky, můžete ji doplnit ještě o novou baterii a kuchyňský dřez. Díky těmto nenákladným, ale efektivním změnám už se za svou kuchyni nebudete muset stydět. Nové moderní odstíny a doplňky místnosti dodají šmrnc a zpříjemní vám čas strávený vařením a přípravou pokrmů. 

Info ikona
Díky těmto nenákladným, ale efektivním změnám už se za svou kuchyni nebudete muset stydět. Nové moderní odstíny a doplňky místnosti dodají šmrnc a zpříjemní vám čas strávený vařením a přípravou pokrmů.  

Zdroj informací: Balakryl, Primalex

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku