Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Sezóna viróz začíná. Jak by měla vypadat domácí lékárnička + 10 designových tipů

Je to krabička, která vás může zachránit ve tři ráno, když se probudíte s úpornou bolestí v krku nebo s žaludkem na vodě. Co všechno by nemělo chybět v domácí lékárničce, jakou vybrat a kam ji umístit?

Anna Černotová | 4. 10. 2019

Lékárnička by měla být součástí každé domácnosti, malé i velké, s dětmi bez. Přesto ji lidé často opomíjejí a nebo ji mají v takovém stavu, že by její obsah poraněnému či nemocnému spíše přitížil než pomohl. Co tedy do ní určitě patří a co byste z ní naopak měli rovnou vyřadit?

Co do ní patří:

Do základního vybavení krabičky první pomoci patří desinfekce, sterilní obvazy (obyčejné i tlakové), třícípý šátek, obinadla, polštářková náplast, nůžky, teploměr, tablety proti průjmu, lék proti překyselení žaludku, léky snižující horečku, lék proti bolesti a borová voda s vaničkou k výplachu očí. Při vybavování lékárničky přihlížejte také k nemocem v rodině, pokud máte například doma alergiky, měla by schránka první pomoci obsahovat i léky potlačující alergickou reakci. Nejenom dobře vybavená lékárnička může zmírnit dopad poranění, důležité je především umět poskytnout první pomoc, na které může záviset i lidský život. Umíte to? 

Galerie: Vybírali jsme hezké a praktické lékárničky

Co do ní nepatří:

Prošlé léky a obvazový materiál nemají v lékárničce co dělat. Čas od času ji proto zkontrolujte a prošlé věci vyřaďte. Léky by rozhodně neměly končit v odpadkovém koši; vyhoďte je do speciálního kontejneru, který naleznete ve kterékoliv lékárně. Medikamenty na lékařský předpis, které vám zbyly po skončení léčby, neschovávejte. Věnujte pozornost také údajům na obale a v příbalovém letáku – některé kapky nebo masti vyžadují skladování v chladničce.

Jak má vypadat?

Pro lékárničku je vhodná jakákoliv skříňka nebo větší krabice, viditelně označená. Počítejte s tím, že tříčlenná domácnost s běžnými občasnými zdravotními problémy už potřebuje spíše skříňku než malou plechovou krabičku – jenom různé dětské sirupy proti kašli nebo horečce zaberou spoustu místa! Často se také stává že vytečou, proto by měl být materiál skříňky omyvatelný. Určitě si nezakládejte lékárničku jen tak v zásuvce, ani nenechávejte léky volně ležet v různých přihrádkách, poličkách a regálech nábytku. A pozor, skříňka v koupelně není kvůli vyšší vlhkosti vhodným místem! Lékárničku byste měli uložit tak, aby byla stále po ruce. Až dojde k úrazu, nebude čas na to, abyste ji hledali po celém bytě. Zároveň by ale neměla být na očích malým dětem, které barevné tabletky lákají. Můžete si koupit i skříňku se zámkem, do které se děti nedostanou.

Související články

Poradna
Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Poradna
Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Poradna
Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Poradna
Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete

Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete