Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Sezóna viróz začíná. Jak by měla vypadat domácí lékárnička + 10 designových tipů

Je to krabička, která vás může zachránit ve tři ráno, když se probudíte s úpornou bolestí v krku nebo s žaludkem na vodě. Co všechno by nemělo chybět v domácí lékárničce, jakou vybrat a kam ji umístit?

Anna Černotová | 4. 10. 2019

Lékárnička by měla být součástí každé domácnosti, malé i velké, s dětmi bez. Přesto ji lidé často opomíjejí a nebo ji mají v takovém stavu, že by její obsah poraněnému či nemocnému spíše přitížil než pomohl. Co tedy do ní určitě patří a co byste z ní naopak měli rovnou vyřadit?

Co do ní patří:

Do základního vybavení krabičky první pomoci patří desinfekce, sterilní obvazy (obyčejné i tlakové), třícípý šátek, obinadla, polštářková náplast, nůžky, teploměr, tablety proti průjmu, lék proti překyselení žaludku, léky snižující horečku, lék proti bolesti a borová voda s vaničkou k výplachu očí. Při vybavování lékárničky přihlížejte také k nemocem v rodině, pokud máte například doma alergiky, měla by schránka první pomoci obsahovat i léky potlačující alergickou reakci. Nejenom dobře vybavená lékárnička může zmírnit dopad poranění, důležité je především umět poskytnout první pomoc, na které může záviset i lidský život. Umíte to? 

Galerie: Vybírali jsme hezké a praktické lékárničky

Co do ní nepatří:

Prošlé léky a obvazový materiál nemají v lékárničce co dělat. Čas od času ji proto zkontrolujte a prošlé věci vyřaďte. Léky by rozhodně neměly končit v odpadkovém koši; vyhoďte je do speciálního kontejneru, který naleznete ve kterékoliv lékárně. Medikamenty na lékařský předpis, které vám zbyly po skončení léčby, neschovávejte. Věnujte pozornost také údajům na obale a v příbalovém letáku – některé kapky nebo masti vyžadují skladování v chladničce.

Jak má vypadat?

Pro lékárničku je vhodná jakákoliv skříňka nebo větší krabice, viditelně označená. Počítejte s tím, že tříčlenná domácnost s běžnými občasnými zdravotními problémy už potřebuje spíše skříňku než malou plechovou krabičku – jenom různé dětské sirupy proti kašli nebo horečce zaberou spoustu místa! Často se také stává že vytečou, proto by měl být materiál skříňky omyvatelný. Určitě si nezakládejte lékárničku jen tak v zásuvce, ani nenechávejte léky volně ležet v různých přihrádkách, poličkách a regálech nábytku. A pozor, skříňka v koupelně není kvůli vyšší vlhkosti vhodným místem! Lékárničku byste měli uložit tak, aby byla stále po ruce. Až dojde k úrazu, nebude čas na to, abyste ji hledali po celém bytě. Zároveň by ale neměla být na očích malým dětem, které barevné tabletky lákají. Můžete si koupit i skříňku se zámkem, do které se děti nedostanou.

Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Poradna
Rozhovor s interiérovou designérkou: K vysněné práci mě přivedla souhra šťastných náhod

Rozhovor s interiérovou designérkou: K vysněné práci mě přivedla souhra šťastných náhod

Poradna
10 věcí, které lidé po třicítce nemají mít doma aneb je čas se rozloučit

10 věcí, které lidé po třicítce nemají mít doma aneb je čas se rozloučit

Poradna
Jednorázové nádobí z Temu obsahuje rakovinotvorné chemikálie: Odborníci bijí na poplach

Jednorázové nádobí z Temu obsahuje rakovinotvorné chemikálie: Odborníci bijí na poplach

Poradna
Psychologie barev v interiéru: Vyberte odstíny, které vám budou sedět

Psychologie barev v interiéru: Vyberte odstíny, které vám budou sedět

×
  • Marianne Bydlení
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + KÁVOVÝ LIKÉR ORIGIN + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + KÁVOVÝ LIKÉR ORIGIN + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit