Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Vědci potvrzují: Houbička na nádobí je plná životu nebezpečných bakterií

Co byste odpověděli na otázku, kde je u vás doma nejvíc nebezpečných bakterií? Říkáte záchod nebo podlaha? Hádáte špatně. Jejich semeništěm je totiž houbička na nádobí, kterou používá snad každá domácnost. V čem nás může tento čistící nástroj ohrožovat?

Terezie Benoni | 16. 01. 2024

To, že je houbička na nádobí doslova rájem bakterií dokazuje studie publikována v časopisu Nature Chemical Biology. Německý vědec Markus Egert v roce 2017 zkoumal 14 použitých houbiček na nádobí. Zjistil, že tento nenápadný úklidový pomocník je daleko zaneřáděnější než toaleta. Jedna jediná houbička na nádobí může obsahovat až 362 druhů bakterií a na jenom na 1 kubickém centimetru plochy jich najdete neuvěřitelných 82 miliard.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Poznáte oblíbený český film podle chalupy či domu? Zjistěte, zda patříte mezi experty na české filmy

Česká republika se může pyšnit nejen bohatou historií a architekturou, ale také skvělou filmovou tvorbou, která se nám nesmazatelně vryla do paměti a doslova zlidověla. Mnoho slavných filmů bylo natočeno na zajímavých místech po celé zemi, a tato místa nyní nabízejí zážitky pro filmové nadšence a turisty. Poznáte alespoň některá z nich?
marianne.cz

A kdo nás tedy ohrožuje?

Němečtí vědci v rámci výzkumu, jehož výsledky otiskl časopis Nature, prozkoumali třicítku vzorků, ze kterých odebrali DNA bakterií. Celkem identifikovali 73 různých čeledí. Jak je to možné? Houbička totiž mikroorganismům poskytuje naprosto ideální prostředí. Pórovitá struktura, vlhké a teplé prostředí. Díky tomu se mohou rozmnožovat jak druhy, co se rádi vyvíjejí izolovaně, tak i ty, kteří dávají přednost kontaktu s dalšími mikroby. Podle studie se sice většinou jednalo o neškodné druhy, ale v malém množství se objevily také velmi nebezpečné bakterie jako Escherichia coli, které mohou vyvolat průjem a otravu trávicího systému. Vědci zjistili také přítomnost bakterií rodu Salmonella a Staphylococcus; další ukryté bakterie mohou způsobit infekci dýchacích cest či dokonce zánět mozkových blan. Problémem je, že během používání houbičky dochází k rozšiřování bakterií dále po kuchyni, na nádobí, nebo s ní může přijít do kontaktu jídlo. Běžné čistící prostředky navíc nejsou schopny odstranit více než 60 procent mikroorganismů. Jak z toho ven?

Info ikona
Jaké mikroby ukrývá houbička na nádobí?

Odborní radí už po týdnu houbičku vyměnit za novou. Děláte to tak?

Týden používat a pak už dost

Na trhu dnes najdete stovky různých houbiček z rozličných materiálů. Od těch klasických plastových, až po ekologické přírodní houby, drátěnky z kokosu, dřevěné kartáče, či utěrky z mikrovlákna. Ať už sáhnete po jakékoli, je nejdůležitější jejich pravidelná výměna, kterou se vyvarujete množení nebezpečných bakterií. Odborníci doporučují vyměnit ji už po týdnu používání. Jestli jste šetřivý typ, nebo nechcete tak často pořizovat a vyhazovat výrobky, můžete použitou houbičku vyčistit. Houbičku vyvařte ve vodě a poté ji na několik hodin namočte do stolního cta. Odborníci také varují před záměnou houbiček k různým účelům. Je nutné, aby každá sloužila pouze jednomu účelu a nedocházelo tak množení různých druhů nevítaných „pomocníků“. Jedna zkrátka slouží na nádobí, jiná na úklid, další na prach. Odlišit je můžete barvou, zastřižením růžků, nebo je zkrátka skladujte v různých místech domácnosti, aby k nežádoucí záměně nedošlo.

Mohlo by se vám líbit

Hollywoodské hvězdy, které od ruchu města raději utekly na klidnější venkov: Podívejte se, kde dnes žije Brad Pitt, Robert Downey Jr., nebo Ashton Kutcher

Z uspěchaného velkoměsta se rozhodli odejít a najít si klidnější místo pro chvíle odpočinku. Jeden z nich v kamenném domě na mořském útesu, další ve větrném mlýně a ten poslední přestěhoval rodinu do klasické stodoly. Nechte se inspirovat!
marianne.cz

Zdroj informací: www.denik.cz, CNN, www.ireceptar.cz, www.idnes.cz, Le Figaro

Zdroj článku

Související články

Poradna
Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Poradna
Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Poradna
Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Poradna
Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete

Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete