Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Věděli jste, že některé úklidové prostředky nahradí obyčejná sůl?

Info ikona
Věděli jste, že některé úklidové prostředky hravě nahradí obyčejná sůl?

Nechtěné skvrny, zašlé spotřebiče, připálená pánev, ale i zežloutlý proutěný nábytek. S tím vším si umí poradit obyčejná sůl, která nahradí i drahé čisticí prostředky.

Terezie Benoni | 21. 08. 2023

Sůl má mnohem víc využití než při běžném vaření. Stojí pár korun a dá se využít při úklidu. Má dokonce abrazivní a dezinfekční účinky, takže se může stát vašim bezpečným společníkem. O tom, že si dokáže poradit s nechtěnými skvrnami, už zřejmě víme. Stačí posypat skvrnu větším množství soli, nechat 15 minut působit a pak jednoduše strčit do pračky nebo vyprat v ruce. Poradí si i s mastnotou, na kterou funguje roztok lihu se solí v poměru 4:1. Nechte působit a opláchněte vodou. S čím dalším nám může sůl pomoct?
 

Mohlo by se vám líbit

Vyčistí zašlé spotřebiče

Domácí spotřebiče potřebují jednou za čas důkladně očistit, a právě to je možnost, jak využít klasickou sůl. Pokud nechcete na troubu používat chemické prostředky, stačí když solí posypete zašpiněná a připálená místa. Troubu mírně zahřejte, až sůl zhnědne. Až trouba vychladne, setřete všechny nečistoty hadříkem. Stejným způsobem vyčistíte i připálený sporák. Může se stát, že se vám nějaká nečistota přichytí na povrch žehličky. Manuálním odstraňováním by se mohla zničit, tak raději žehličku zahřejte, nasypte sůl na voskový papír a žehličku jím přejeďte. Povrch by měl být zcela čistý.

Mohlo by se vám líbit

Zvládne i ucpaný odpad

Ucpaný odpad ať už v kuchyni či koupelně, by měl hravě vyřešit solný roztok připravený z půl šálku soli, kterou rozpustíte v litru horké vody. Stačí nalít do odpadu a nechat 15 minut působit. Roztok bude ještě silnější, když do něj přidáte lžíci jedlé sody. Nakonec propláchněte vroucí vodou. Sůl si umí poradit také s připálenou pánví. Na připáleninu nasypte sůl s trochou vody. Účinek zvýší, když na dané místo přidáte směs octu s horkou vodou v poměru 1:1. Stačí zamíchat a všechno připálené by mělo jít po deseti minutách snadno umýt. Starý proutěný nábytek včetně košů a ošatek jednoznačně prokoukne, když ho vyčistíte kartáčkem namočeným v teplé vodě se solí.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku