Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Velký manuál zalévání: Co potřebují citrusy, pokojovky nebo zelenina?

Info ikona
Citrusům je dobře v létě na zahradě, ale co s nimi, když přijde podzim? Často lidem nevydrží ani jeden rok, protože je neúmyslně zahubí tím, že jim nedopřejí zimní přestávku, která je pro ně přirozená. Foto: Pixabay.com

Hodně lidí říká, že jim doma zajde i kaktus, a proto raději žádné rostliny nemají. Problém ale většinou není v tom, že by se o ně nestarali, ale naopak – moc je zalévají. Univerzální recept na zálivku neexistuje, ale my jsme pro vás přehledně shrnuli nejčastější chyby, kterým se teď můžete snadno vyhnout.

Terezie Benoni | 10. 08. 2022

Pokud pěstujete jakoukoliv rostlinu, měli byste se vždy seznámit s jejími požadavky na zeminu, množství světla, tepla a vody. Záleží na tom, odkud rostlina původně pochází, a doma nebo na zahrádce byste se jí pak měli snažit vytvořit takové podmínky, na jaké je geneticky nastavena.

Proč vám hynou citrusy?

Často lidé dělají chybu třeba u citrusů. Myslí si, že potřebují k životu hodně tepla, takže si koupí roubovanou sazenici, kterou během prázdnin letní venku. Na podzim potom rostlinu přenesou do bytu a postaví ji na parapet nad žhnoucí topení a vydatně je zalévají – výsledkem je opad listů a nakonec úhyn rostliny. Citrusy totiž patří mezi subtropické rostliny, které ale, na rozdíl od těch tropických, potřebují ke svému zdárnému vývoji zimní odpočinek! V zimě je totiž málo světla, musíte tedy ubrat i na teplotě a také na zálivce. Citrusy v období zimního slunovratu zpomalí vývoj, už koncem února se ale začnou probouzet a nasazovat na nové květy, s přibývajícím světlem opět zvyšte dodávky tepla a vody. Pokud si ohlídáte, aby rostliny nenapadly svilušky a puklice, máte vyhráno.

Info ikona
Pokud citrus na podzim přenesete do bytu a postavíte nad topení, výsledkem bude leda opadání listů a nakonec úhyn rostliny! Foto: Pixabay.com

Pokud citrus na podzim přenesete do bytu a postavíte nad topení, výsledkem bude leda opadání listů a nakonec úhyn rostliny!

Pokojovky z pralesa

Podobnou zimní přestávku musíte dopřát i jiným skupinám rostlin, například kaktusům a sukulentům. Tam přes zimu nezaléváme vůbec. Problémy se zaléváním nebývají u většiny pokojových rostlin. Jde zejména o typické tropické rostliny, které pocházejí z temných podrostů pralesů. Takové druhy si vystačí s menším množstvím světla, potřebují ale stálou pokojovou teplotu a také stálou vlhkost, potrpí si tedy na svojí pravidelnou dávku vody.

Info ikona
Monstera, oblíbená pokojovka, pochází z temných podrostů pralesů. Nepotřebuje moc světla, ale zato chce pravidelnou zálivku. Můžete jí mít celý rok doma, ale letnění venku jí prospěje, pokud zvolíte stinné a vlhké místo. Foto: Pixabay.com

Monstera, oblíbená pokojovka, pochází z temných podrostů pralesů. Nepotřebuje moc světla, ale zato chce pravidelnou zálivku. Můžete jí mít celý rok doma, ale letnění venku jí prospěje, pokud zvolíte stinné a vlhké místo. 

Univerzální recept na správné zalévání rostlin neexistuje, přesto si můžete připomenout několik obecných pravidel správného zalévání, které využijete zejména na balkonech a zahrádkách:

 • Hojnou zálivku potřebuje většina rostlinek zeleniny, dále květiny, hlavně letničky, které mělce koření a dřeviny, zejména v první fázi růstu.
 • Platí to i pro rostliny s velkými širokými listy, ty potřebují hodně vláhy
 • Více vody dopřejte i rostlinám v porézních, tedy neglazovaných hliněných květináčích. Výhodou těchto nádob je, že kořeny v nich mohou lépe dýchat.
 • Naopak opatrní buďte při zalévání cibulovin, které často pocházejí ze suchých stepí.
Mohlo by se vám líbit
Info ikona
​​​​​​​Cibuloviny jsou doma v suchých stepích, a tak moc vody nepotřebují! Foto: Pixabay.com

Cibuloviny jsou doma v suchých stepích, a tak moc vody nepotřebují! 

 • Nemá cenu zalévat často a krátce, kdy navlhčíte pouze povrch půdy. Je lépe zalévat v delších intervalech, zato důkladně. Také usměrněný proud vody z hadice nebo konve je rostlinám (i vaší peněžence) prospěšnější, než celoplošné zalévání.
 • Ideální je rostliny zalévat ráno. Můžete klidně postříkat i listy, protože oschnou dřív, než by je slunce mohlo spálit. Voda může být i chladnější.
 • Přes poledne by se na rostliny vůbec nemělo stříkat! Kapky vody totiž na listech fungují jako malé optické čočky, v nichž se sluneční paprsky soustřeďují a způsobují na listech popáleniny
Info ikona
Ideální je zalévat ráno, můžete klidně pokropit i listy, protože oschnou dřív, než by je slunce mohlo spálit. Foto: Pixabay.com

Ideální je zalévat ráno, můžete klidně pokropit i listy, protože oschnou dřív, než by je slunce mohlo spálit. 

 • Večer by se mělo zalévat pouze ke kořenům a nejlépe vlažnou vodou. Pokropené listy nestihnou oschnout a vzniká nebezpečí houbových chorob. Jinak je večerní zálivka výhodná, protože voda se přes noc dobře vsákne do půdy a rostliny ji mají pro příští horký den v zásobě. V té době se dá také zjistit podle zvadlých listů, kde je vláhy skutečný nedostatek.
 • Ztrátám vody odparem pomůžete mulčováním záhonů drcenou kůrou stromů nebo i posečenou trávou či slámou.
 • Na zahradě si můžete zařídit automaticky řízenou a podle vlhkosti půdy reagující kapénkovou závlahu. I když je vstupní investice větší, budete šetřit na vodě, protože ztráty výparem jsou při využití těchto systémů minimální.
 • Ještě horší než nedostatečné zalévání (které nutí rostliny k větší tvorbě kořenů) je přelití rostlin. To bývá příčinou hnití kořenů a následujícího úhynu rostliny. Všechny nádoby, ve kterých pěstujete rostliny, proto musí mít důkladnou drenáž, aby mohla přebytečná voda odtéci.
 • Na zálivku používejte nejlépe měkkou dešťovou, říční nebo rybniční vodu. Chlorovaná voda z vodovodu by měla vždy několik hodin odstát, aby chlór stačil vyprchat.

Zdroj informací: Anna Černotová, Marianne Bydlení

Zdroj článku