Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Prestižní ocenění designu Czech Grand Design už má své nominace

Info ikona
pohovky a křesla

Už 21. března se dozvíme, kdo z jedinečných talentů získá prestižní ocenění na jedné z největších událostí designu Czech Grand Design!

Promotion | 9. 02. 2023

Do povědomí veřejnosti

Milujete český design, takže moc dobře víte o každém novém jméně, které se objeví na scéně? Nebo toho o novodobém designu příliš nevíte a nemáte ani tušení, kdo za nejrůznějšími inovativními značkami stojí? Ať už patříte do jakékoliv skupiny lidí, obzory byste si mohli rozšířit díky speciálnímu prestižnímu eventu zaměřenému na design – Czech Grand Design. Česko je totiž velmi bohaté na tvůrce odvádějící obdivuhodnou práci, proto je velmi důležité je odpovídajícím způsobem zviditelnit a ohodnotit. 

Info ikona
Design Jan Plecháč

To nejlepší na jednom místě

Akademie designu ČR nabízí prostřednictvím již zmíněné akce průřez toho nejzdařilejšího z českého designu za uplynulý rok a určitě se bude na co dívat. Samotné udílení cen proběhne tentokrát v Brně v Centru architektury a městského plánování: CAMP a záznam z tohoto večera odvysílá týden poté ČT art. Ocenění v jedné z 8 kategorií má šanci získat celkem 80 tvůrců a firem. Projekty finalistů ze všech kategorií si také budete mít příležitost prohlédnout na výstavě v Galerii České spořitelny v Praze, která potrvá od 3. března do 2. dubna 2023.

Info ikona
Dechem

Pod odborným dohledem

Čerstvé nápady a překvapivé novinky se objeví v těchto kategoriích: produktový design, móda, šperk, grafický design, fotografie, ilustrace, výrobce a objev roku. Hodnotit a vybírat vítěze bude odborná porota skládající se z celkem 59 členů z řad českých i zahraničních kurátorů, galeristů, šéfredaktorů, novinářů a teoretiků designu. A výběr vítězů jim tedy nezávidíme, bude to jistě těžký úkol. 

Na světové úrovni

Letošní Ceny Czech Grand Design odráží nádech českých výrobců, kteří po pandemické odmlce uvedly nové, plnohodnotné kolekce. Firmy jako Polstrin, Johann Malle, Brokis, Lasvit, Devoto nebo Ton a mnozí další představili novinky hodny světové úrovně, které vzešly ze spolupráce s českými nebo zahraničními designéry. Do nominací se rovněž promítla aktivita velkých měst, státních firem, soukromých nakladatelů a dalších subjektů, které při své práci s designéry úzce spolupracují. Je skvělé, že úroveň nominovaných tvůrců je letos tak vysoká, reflektuje celospolečenské změny i vůli orientovat se na budoucnost a pokrok,“ uvádí za Přípravný výbor ředitelka Designbloku Jana Zielinski a dodává: „Obzvlášť mě těší, že nominační večer k vyhlášení finalistů proběhne poprvé za 17leté působení Cen Czech Grand Design v Brně, navíc u příležitosti otevření výstavy loňských Grand designérů roku, dua Vrtiška a Žák.“

 

Info ikona
Brokis Knot Martin Chrum

Tady najdete seznam nominovaných tvůrců ze dvou kategorií – designér roku a výrobce roku. Na události Czech Grand Design ale díky dalším šesti kategoriím zazní mnohem více zajímavých jmen a značek.

DESIGNÉR ROKU DECHEM / stolní lampa Tropos, lustr Tésera a konferenční stůl Messier M81IHOR / kolekce stolů Kubric a OFFset (Devoto) a kolekce textilií (Hedva Český Brokát)Přemysl Kokeš, David Rosinai, Zuzana Ambrožová / hasicí přístroje HUSSECHUCK a SHIELD (AMPLLA) Lexová & Smetana / kolekce sedacího nábytku Hide and Seek (Polstrin) Jiří Krejčiřík / kolekce nábytku Roots (FUTURO) a sběratelský kabinet Anne's AltarLucie Koldová / kolekce svítidel Orbis, Overlay a Prisma (Brokis), kolekce venkovního nábytku Slide (Todus) Jiří Pelcl / věšák Cactus a kolekce židlí Roxor (Master & Master)Daniel Piršč / limitovaná kolekce váz BarzojJan Plecháč / postel Libra (Johann Malle)zeitgesit.limited / bolt chair

Info ikona
Design

VÝROBCE ROKUAMPLLA / hasicí přístroje HUSSECHUCK a SHIELD (Přemysl Kokeš, David Rosinai, Zuzana Ambrožová)BROKIS / kolekce svítidel Double (LCM MARIN design studio), kolekce svítidel Orbis, Overlay a Prisma (Lucie Koldová) DEVOTO / kolekce stolů OFFset a Kubric (IHOR)Lasvit / kolekce svítidel SLUHACH (Viktoria Yakusha / Faina Design), kolekce nápojového skla Symboll (Studio LLEV), kolekce svítidel Hidden Light (Jan Plecháč a Henry Wielgus)Nanovo / replika Křesla T2407 (Viliam Chlebo)Polstrin / kolekce sedacího nábytku Hide and Seek (Lexová & Smetana) Todus / kolekce venkovního nábytku Slide (Lucie Koldová) TON / kolekce sedacího nábytku 822 (Claesson Koivisto Rune)

Kompletní seznam nominací na Ceny Czech Grand Design 2022 najdete na Czechgranddesign.cz.

Měření