Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Denisa s manželem chtěli, aby se jejich nájemníci v garsonce cítili jako doma, tak jim ji náležitě zrekonstruovali

Info ikona
Denisa s manželem chtěli, aby se jejich nájemníci v garsonce cítili jako doma, tak jim ji náležitě zrekonstruovali

Byt v zánovním domě jako investiční nemovitost není nic nového. Zajímavější je, že Denisa a její manžel chtěli, aby se nájemníci v jejich garsonce na pražské Homolce cítili stejně dobře jako oni sami doma. Povedlo se: Byt už zabydluje svými písmeny písmomalíř Daniel Plavecký.

Terezie Benoni | 28. 12. 2023

Denisa tráví většinu času s rodinou v zahraničí, takže spolupráce s designérem Ondřejem Červeným se odehrávala hlavně on-line. „Ale zvládli jsme to v pohodě. Když jsme vyřešili příčku, přišel čas na vybavení, design, barvy. Na jednu stranu jsem měl docela volnou ruku, na druhou stranu tvořit interiér pro budoucího nájemníka, tedy vlastně jakéhokoli člověka, je stálé vyvažování mezi tím, co bych rád – a tím, co by asi rád on nebo oni. A samozřejmě jsem byl ve spojení s Denisou. Rozhodli jsme se vybírat z odolnějších materiálů převážně neutrálního ladění. Nechtěli jsme úplně nejlevnější varianty, spíše zlatou střední cestu. Shodli jsme se na šedé SPC vinylové podlaze, která byt opticky sjednotila. Jednoduchou bílou kuchyňskou linku a stěny jsem doplnil o tmavě šalvějovou na závěsech a dvířkách vestavěné části kuchyně,“ vysvětluje designér. V bytě 2+KK bylo potřeba prosvětlit a provzdušnit kuchyňský kout bez okna schovaný za polopříčkou. Dále naplánovat v hlavní místnosti spací zónu, která by poskytovala aspoň trochu soukromí, kompletně rekonstruovat koupelnu, vyměnit všechny podlahy a dveře, instalovat novou kuchyňskou linku, pořídit nábytek a celkově byt doladit s ohledem na budoucího nájemníka.

Galerie: Geniální garsonka
Mohlo by se vám líbit

Hlavní byl dostatek úložného prostoru

„Některé byty v novějších stavbách mívají ne úplně ideální dispozici. Spoustu místa třeba zabírají nesmyslné chodbičky nebo v bytě není dost úložného prostoru. Občas je to snahou developerů trochu ušetřit, jindy jsou stavbaři tlačeni přísnou legislativou. Pro nové majitele je to často neřešitelná situace – jak to udělat, aby se jim příjemně a prakticky bydlelo? V tomto bytě byla celková dispozice docela dobrá, ale kuchyň úplně nesmyslně utopená ve tmě. Potřeboval jsem ji prosvětlit a zároveň jsem musel vymyslet, kam umístit spací zónu – ideálně vyřešit obojí najednou. Proseděl jsem nad tím pěkných pár hodin. Výsledkem je částečná příčka ve tvaru L, kde je z jedné strany nový úložný prostor pro kuchyň a druhá její část s kruhovým průzorem poskytuje soukromí i dostatek vzduchu pro spací kout. V nájemním bytě je důležité nechat prostor pro člověka, který tam bude bydlet, a nezahltit ho jen vlastními představami,“ říká designér. „Zatím jsem na stěnu pověsil plakát mapy ze své nedávné výstavy a uvidím, jestli přibude ještě pracovní stolek,“ doplňuje Daniel.

TEXT: OLGA PROCHÁZKOVÁ | FOTO: ZUZANA VESELÁ

Mohlo by se vám líbit