Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Jak vyladit společný pokoj pro kluka a holku? Inspirujte se touto stylovou proměnou

Ještě před pár měsíci tu byla ložnice rodičů a maličký Filip se čtyřletou Elou měli zázemí ve vedlejší místnosti. Ve spolupráci s designérkou se bytová konstelace prohodila a z původního vybavení ložnice zbyly jen zatemňovací závěsy. Jejich výrazná barva inspirovala k ladění celého pokoje.

Terezie Benoni | 27. 03. 2023

„Hned na začátku jsme se rozhodli umístit dětský pokoj do větší ze dvou místností v klidnější části bytu,“ říká Tereza, maminka Ely a Filipa. „Přála jsem si, aby obě děti měly svůj prostor a aby zároveň byly co nejvíce soběstačné, mohly si brát hračky nebo oblečení a pak je i samy uklidit,“ dodává. Designérka Jana Vařechová Holoubková si s úkolem poradila bravurně. Pokud chcete jít podobnou cestou, jako ona v této proměně, zkuste nejprve vymyslet, jaké původní věci byste mohli v místnosti použít. „Ráda recykluji, a proto hodně přemýšlím, co by se dalo zachovat. V tomto případě šlo o zatemňovací závěsy v nápadné rezavé barvě, vestavěnou skříň a dřevěnou podlahu,“ říká Jana. Krásné jsou i původní dveře. Tohle všechno je možné ponechat ve chvíli, kdy jsou to prvky buď nenápadné a v neutrálních barvách, jako například velká bílá vestavná laminátová skříň, nebo naopak výrazné, jako závěsy – a vy je využijete jako leitmotiv budoucího interiéru –, anebo kvalitní, s nenápadným designem či barvou, zde podlaha, okna a dveře ze dřeva. „Přála jsem si, aby celek působil světle a teple. Jako hlavní téma pokoje jsme zvolili lesní království,“ říká Jana.

Galerie: Happy pokojíček
Mohlo by se vám líbit

Proměna koupelny Ondřeje, kde museli počítat centimetry

Byt 2+KK přebíral Ondřej ve stavu „shell and core“, čili holé zdi, žádné obklady, podlahy ani dveře. „Byl jsem šťastný, že si svůj domov můžu zařídit kompletně podle sebe, ale taky jsem věděl, že sám to nezvládnu,“ říká. S designérkou Alexandrou jako první dokončili koupelnu.
marianne.cz

Snadná údržba

Téma lesa se odráží v tapetě, dřevěných kukačkových hodinách a barevném ladění. „Původně jsem chtěla mít i lustr v podobě šišky, nakonec jsme se s Terezou dohodly na neutrálním bílém světle na míru,“ popisuje designérka. Dalším kompromisem jsou dva malé koberečky místo jednoho celoplošného. „Tyhle se budou mnohem lépe udržovat, prostě je vyperu a nemusím se trápit tepováním,“ vysvětluje majitelka. Stěny zůstaly bílé, jen na jedné je nízká výmalba světlou modrou zakončená prýmkem. Pro děti jsou stropy hodně vysoko a takovýhle trik jim příjemně sníží horizont prostoru. Ze stejné stužky jsou i úchytky na krabicích plných hraček. Asi největší kumšt bylo zkombinovat rostoucí dřevěnou postel pro Filipa a kovovou, princeznovského střihu, pro Elu. „Jednoduše k sobě pasují. Jsou ale hodně výrazné, proto je zbytek pokoje spíše neutrálnějšího ladění,“ vysvětluje Jana. Cesta od tří návrhů k výsledku, s nímž jsou všichni spokojeni, je u konce. „Ela i Filip tu řádí, hrají si, neustále vytahují černé krabice a s hračkami běhají po celém bytě. Večer ale přijde změna: někdy si při uspávání lehnu k dětem do jedné z postýlek, a když se za tmy rozsvítí jen lampičky, působí pokoj úplně pohádkově,“ říká Tereza.


JANA O PROMĚNĚ

Jak barevně vyřešit společný pokoj pro chlapce a dívku? Ideální je v takovém případě zvolit neutrální barvy, které jsou použitelné pro obě pohlaví, a ty „osobní“ použít na povlečení, kobereček nebo drobný nábytek. Není nutné držet se stereotypů typu růžová a modrá. Pěkné holčičí kombinace jsou: tlumená světle zelená a starorůžová, světle žlutá a světle růžová, zlatá s fialovou. Pro malé kluky se hodí: hnědá a světle modrá nebo okrová a kombinace středně zelená se sytě modrou. Je těžké zkombinovat dva velké a odlišné kusy nábytku, jako jsou v tomto případě postele? Pokud má pokoj působit hravě, je ideální do něj výrazné solitéry vybrat. Zvlášť když ostatní věci jsou vestavěné, minimalistické a často hranaté. Můžou to být křesílka, stojací lampy s výrazným cylindrem nebo jakýkoli nábytek na nožičkách. Děti mají díky nízké výmalbě příjemně snížený horizont prostoru. Jaké další triky k tomuto účelu poslouží? Kromě optického snížení stropu dosáhneme nějakou horizontálou i pocitového zútulnění. Podobný efekt má pak také výrazné nebo velké zavěšené stropní osvětlení.

TEXT: OLGA PROCHÁZKOVÁ | FOTO: ROBERT TICHÝ

Mohlo by se vám líbit

Proměna herny na obývací pokoj za málo peněz, bez bourání a výrazných přesunů nábytku

Obývací pokoj v holešovickém činžáku se trochu minul účelem, kromě pohovky tam nebylo nic, co by lákalo k odpočinku, a tak sloužil spíše dětem na hraní. Designérce se za minimum peněz povedlo vytvořit prostor, který miluje celá rodina.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Proměny
Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce

Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce

Proměny
Zelený strop a červené topení:  Proměna dřív fádní jídelní v originální místo plné pozitivní atmosféry

Zelený strop a červené topení: Proměna dřív fádní jídelní v originální místo plné pozitivní atmosféry

Proměny
Proměna kuchyně a jídelny: Majitelka chtěla, aby interiér působil romanticky, ale ne naivně, útulně, a přitom funkčně

Proměna kuchyně a jídelny: Majitelka chtěla, aby interiér působil romanticky, ale ne naivně, útulně, a přitom funkčně

Proměny
Proměna nudné předsíně na pražském Žižkově: Pryč je úzká nudle s bílými stěnami

Proměna nudné předsíně na pražském Žižkově: Pryč je úzká nudle s bílými stěnami