Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Jak vyladit společný pokoj pro kluka a holku? Inspirujte se touto stylovou proměnou

Info ikona
Jak vyladit společný pokoj pro kluka a holku? Inspirujte se touto stylovou proměnou

Ještě před pár měsíci tu byla ložnice rodičů a maličký Filip se čtyřletou Elou měli zázemí ve vedlejší místnosti. Ve spolupráci s designérkou se bytová konstelace prohodila a z původního vybavení ložnice zbyly jen zatemňovací závěsy. Jejich výrazná barva inspirovala k ladění celého pokoje.

Terezie Benoni | 27. 03. 2023

„Hned na začátku jsme se rozhodli umístit dětský pokoj do větší ze dvou místností v klidnější části bytu,“ říká Tereza, maminka Ely a Filipa. „Přála jsem si, aby obě děti měly svůj prostor a aby zároveň byly co nejvíce soběstačné, mohly si brát hračky nebo oblečení a pak je i samy uklidit,“ dodává. Designérka Jana Vařechová Holoubková si s úkolem poradila bravurně. Pokud chcete jít podobnou cestou, jako ona v této proměně, zkuste nejprve vymyslet, jaké původní věci byste mohli v místnosti použít. „Ráda recykluji, a proto hodně přemýšlím, co by se dalo zachovat. V tomto případě šlo o zatemňovací závěsy v nápadné rezavé barvě, vestavěnou skříň a dřevěnou podlahu,“ říká Jana. Krásné jsou i původní dveře. Tohle všechno je možné ponechat ve chvíli, kdy jsou to prvky buď nenápadné a v neutrálních barvách, jako například velká bílá vestavná laminátová skříň, nebo naopak výrazné, jako závěsy – a vy je využijete jako leitmotiv budoucího interiéru –, anebo kvalitní, s nenápadným designem či barvou, zde podlaha, okna a dveře ze dřeva. „Přála jsem si, aby celek působil světle a teple. Jako hlavní téma pokoje jsme zvolili lesní království,“ říká Jana.

Galerie: Happy pokojíček
Mohlo by se vám líbit

Snadná údržba

Téma lesa se odráží v tapetě, dřevěných kukačkových hodinách a barevném ladění. „Původně jsem chtěla mít i lustr v podobě šišky, nakonec jsme se s Terezou dohodly na neutrálním bílém světle na míru,“ popisuje designérka. Dalším kompromisem jsou dva malé koberečky místo jednoho celoplošného. „Tyhle se budou mnohem lépe udržovat, prostě je vyperu a nemusím se trápit tepováním,“ vysvětluje majitelka. Stěny zůstaly bílé, jen na jedné je nízká výmalba světlou modrou zakončená prýmkem. Pro děti jsou stropy hodně vysoko a takovýhle trik jim příjemně sníží horizont prostoru. Ze stejné stužky jsou i úchytky na krabicích plných hraček. Asi největší kumšt bylo zkombinovat rostoucí dřevěnou postel pro Filipa a kovovou, princeznovského střihu, pro Elu. „Jednoduše k sobě pasují. Jsou ale hodně výrazné, proto je zbytek pokoje spíše neutrálnějšího ladění,“ vysvětluje Jana. Cesta od tří návrhů k výsledku, s nímž jsou všichni spokojeni, je u konce. „Ela i Filip tu řádí, hrají si, neustále vytahují černé krabice a s hračkami běhají po celém bytě. Večer ale přijde změna: někdy si při uspávání lehnu k dětem do jedné z postýlek, a když se za tmy rozsvítí jen lampičky, působí pokoj úplně pohádkově,“ říká Tereza.


JANA O PROMĚNĚ

Jak barevně vyřešit společný pokoj pro chlapce a dívku? Ideální je v takovém případě zvolit neutrální barvy, které jsou použitelné pro obě pohlaví, a ty „osobní“ použít na povlečení, kobereček nebo drobný nábytek. Není nutné držet se stereotypů typu růžová a modrá. Pěkné holčičí kombinace jsou: tlumená světle zelená a starorůžová, světle žlutá a světle růžová, zlatá s fialovou. Pro malé kluky se hodí: hnědá a světle modrá nebo okrová a kombinace středně zelená se sytě modrou. Je těžké zkombinovat dva velké a odlišné kusy nábytku, jako jsou v tomto případě postele? Pokud má pokoj působit hravě, je ideální do něj výrazné solitéry vybrat. Zvlášť když ostatní věci jsou vestavěné, minimalistické a často hranaté. Můžou to být křesílka, stojací lampy s výrazným cylindrem nebo jakýkoli nábytek na nožičkách. Děti mají díky nízké výmalbě příjemně snížený horizont prostoru. Jaké další triky k tomuto účelu poslouží? Kromě optického snížení stropu dosáhneme nějakou horizontálou i pocitového zútulnění. Podobný efekt má pak také výrazné nebo velké zavěšené stropní osvětlení.

TEXT: OLGA PROCHÁZKOVÁ | FOTO: ROBERT TICHÝ

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku