Přejít k hlavnímu obsahu
Proměny

Markétina kuchyně prošla barevnou revolucí: Jak se z fádního interiéru stal prostor plný energie a stylu

Čtenářka Marianne Bydlení Markéta žije v domku za Prahou s manželem Vlastou a dcerami Klaudií a Andreou. Markéta chtěla stylově dotáhnout kuchyňský kout, toužila po lehkosti, otevřenosti a sytých barvách. Jídelní část si přála útulnou a doplněnou „něčím originálním“. Takové zadání bylo pro designérku Pavlu Kirschner výzvou!

Markéta chtěla stylově dotáhnout kuchyňský kout, toužila po lehkosti, otevřenosti a sytých barvách. Na kuchyň s jídelnou nejen prostorově, ale i stylově navazuje vzdušná předsíň, kde hlavní role hrají červená skříň a jemná retro dlažba. Světlá dlažba i kuchyňský pult s bílým dřezem příjemně prosvětlují a odlehčují vizuálně výrazné prvky, syté barvy i etno kousky. „Tentokrát si Pavla skvěle pohrála s odstíny žluté: chladnička – výmalba – tapeta! Mě by třeba hořčicová nenapadla, ale výsledek je famózní. Všechno se odpíchlo od chladničky, moc jsem si přála barevnou, ale ty se vyrábějí prostě jen retro. Má 244 l a malinký mrazák, to nám ale na nanuky stačí. Vařím vždy čerstvé a že bych vařila ‚na mrazák‘ nebo ze zmrazeného masa, to ne. Kromě chladničky, kterou každý obdivuje, je dominantou tapeta za stolem. Ta se hodně povedla a všechny nás pořád baví. Legrační je, že každý v tom vzoru vidí něco jiného. Ale to je možná právě to hezké. Mojí srdcovkou jsou lustry, velký nad stolem a hranatý barevný před ledničkou. Holkám se líbí židle ‚pro princezny‘, jak jim říkají a myslí ty z průhledného plastu a la rokoko. Krásně rozbíjejí zdobnou okázalost tapety. Naprosto nadšená jsem z kuchyňského pultu, který nám vyrobil můj táta. Je akorát prostorný, a když s holkama potřebujeme víc místa, třeba při pečení cukroví, použijeme stůl. Je fajn, že je tak velký, třeba když obědváme, postavím doprostřed pekáček a každý si nabírá sám,“ vysvětluje Markéta. Na kuchyň s jídelnou navazuje obývák a volný průchod do předsíně. Koncept společného otevřeného prostoru designérka Pavla proteplila a rozdělila do menších útulných zón.

Galerie: Proměna dřív fádní kuchyně

Karibský rytmus, syté barvy a dostatek prostoru

„Mám pocit, že mám za sebou party na Jamajce! Jako bychom s Markétou chytly karibský rytmus a jeho syté barvy – slunce, písek i odstíny moře… Přitom jsme ctily náš evropský smysl pro pořádek a pravidla, což se ukázalo jako skvělá kombinace. Výsledek je útulný a milý. Příjemně je už v prostorné předsíni s decentní retro dlažbou, to máte zase pocit, že jste přijeli k babičce na prázdniny. Pak se před vámi prostor otevírá do barev a vzorů, nevíte, kam dřív s očima. Když sedíte u jídelního stolu, máte přehled po celé místnosti, a dokonce i krásně vidíte do zahrady. Tenhle stůl byl jednou z pár věcí, které Markéta už měla pořízené, když mě oslovila. Nebyl to můj šálek kávy, ale časem jsem ho vzala na milost, zlom přišel ve chvíli, kdy jsem k němu dokoupila průhledné židle a z Německa přivezla tu ulítlou tapetu! Bože, jak já jsem se tady vyřádila! Ale nutno dodat, že to bavilo všechny,“ pochvaluje si designérka Pavla Kirschner.

ROZPOČET:

Materiál na kuchyňský pult 15 000 Kč
Výmalba stěn 12 000 Kč
Spotřebiče 75 000 Kč
Tapeta vč. práce 18 000 Kč
Osvětlení 22 000 Kč
Celkem bez doplňků 142 000 Kč
Doplňky 18 000 Kč
Celkem s doplňky 160 000 Kč

3 OTÁZKY PRO DESIGNÉRKU:

Co všechno jste s Markétou stylově zamíchaly do kuchyně s jídelnou?

Začaly jsme retro lednicí, k ní šla skvěle čínská komoda i židle z průhledného plastu, takže tu máme 50. léta v USA, trochu orientu i italské „rokoko“. Nic se ale netluče, všechno k sobě pasuje, i když je to naprosto odlišné. Eklektika se bohužel moc nedá naučit, to musíš prostě cítit.

Máš nějaký life hack, pokud jde o tapetu?

Mám. Trik, který moc ráda a často používám, spočívá v kombinaci kusu tapety a výmalby: vytapetuju roh, maximálně jednu stěnu a ze vzoru tapety si „vytáhnu“ jeden odstín, kterým dovymaluju zbytek stěn. Do prostoru to vnese harmonii a eleganci a je to, myslím, i docela důmyslné a hezké.

Proč jsou teď tolik v oblibě otevřené police místo horních skříněk?

Otevřené police k nám přišly ze severu, to je nordic jak vyšitý. A protože my Středoevropani milujeme všechno ze severu, tak milujeme i ty police! V Markétině kuchyni ale měly svůj důvod – klasické skříňky by úzký prostor moc zatížily a my jsme sem chtěly dostat i severský styl, takže podle mě ideální spojení.

Článek vyšel pod původním titulkem „Kuchyň v rytmu raggae“ v časopise Marianne Bydlení číslo 9/2024. Všechna vydání časopisu naleznete za zvýhodněnou extra cenu zde. 

Čtěte také: Manželský pár utekl z Prahy na venkov: Chatka ze 70. let se proměnila v dokonalé bydlení

Manželé se rozhodli uniknout městskému ruchu a toužili najít klid v rekreační oblasti za Prahou, kde proměnili starou chatku ze 70. let na moderní bydlení. S atypickou střechou a minimalistickým designem vytvořili místo, které nejen respektuje okolní přírodu, ale poskytuje i pohodlí pro práci z domova. Chatka je důkazem, že i v omezených podmínkách lze postavit jedinečný dům, který splní všechna očekávání.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Chaty a chalupy
Romantika ve slaměné chalupě: Jak Alice a David proměnili ruinu v útulný domov

Romantika ve slaměné chalupě: Jak Alice a David proměnili ruinu v útulný domov

Byt
Malý byt, velký styl: Retro elegance a moderní pohodlí šarmantního padesátimetrového bytu z 40. let

Malý byt, velký styl: Retro elegance a moderní pohodlí šarmantního padesátimetrového bytu z 40. let

Byt
Podkroví jako z pohádky: : Nové podkroví na Vinohradech okouzlí poctivými materiály i atmosférou

Podkroví jako z pohádky: : Nové podkroví na Vinohradech okouzlí poctivými materiály i atmosférou

Zábava
Kvíz pro milovníky čaje: Otestujte své znalosti o tomto oblíbeném nápoji

Kvíz pro milovníky čaje: Otestujte své znalosti o tomto oblíbeném nápoji

×