Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Předsíň na pražských Vinohradech prokoukla modrou výmalbou

Dávno je pryč doba, kdy jsme předsíň využívali jen na zouvání z bot a odhazování tašek. Běžné je brát tuto místnost jako plnohodnotnou součást bytu, kde se člověk od první vteřiny cítí útulně a komfortně.

Terezie Benoni | 23. 04. 2023

Přesně s touto filozofií pracovala designérka Romana Jašková, která chladnou „zouvárnu“ oblékla do královské modři a začlenila ji do bytu, který je citlivým mixem modernismu a tradice. Z obyčejného zádveří se stala rovnocenná součást interiéru, takže při vstupu máte pocit, jako byste se ocitli rovnou v obývacím pokoji.

Byt Dominiky Whistler a jejího manžela Simona vyráží dech velkými místnostmi, vysokými stropy a hlavně čerstvou proměnou předsíně. „Hodně jsme se inspirovali elegantním anglickým stylem, v němž převažují tmavé tóny. Na drobných detailech jsme zvolili zlatou, která na pozadí modré krásně vyniká,“ říká designérka Romana. Prostorné zádveří už v minulosti podstoupilo rekonstrukci, během níž se předchozí majitel rozhodl snížit strop sádrokartonovým podhledem. Ten úzkou místnost zbytečně zmenšoval, nepěkně vypadalo i bodové osvícení. Manželům se „moderně“ pojatý interiér nelíbil, a tak došlo na bourání. Stržený podhled odhalil krásnou původní klenbu a okno nad vstupními dveřmi, ale také potrubí a kabely. Estetický problém Romana vyřešila sádrokartonovou přístěnou vpravo za vchodem do bytu a podél stropu. 

Mohlo by se vám líbit

Severské hygge v malé vesničce u Pardubic

Petra Tomková nás pozvala návštěvu svého kouzelného domova, kde se snaží pro svou rodinu vytvořit místo klidu a harmonie. Než se to ale podařilo, pár let si musela počkat.
mariannebydleni.cz
Info ikona
Stržený podhled odhalil krásnou původní klenbu a okno nad vstupními dveřmi.

Stržený podhled odhalil krásnou původní klenbu a okno nad vstupními dveřmi.

Nápaditá výmalba

Z chodby vede mnoho dveří, včetně krásných dvoukřídlých. Renovací musel projít ale jen hlavní vstup. Dostal nový nátěr ve slonovinové barvě a celá předsíň tak dokonale ladí. „Výmalba stěn vychází z modrých odstínů dlažby. Sytá modrá je navíc barvou, které se dostává stále více pozornosti,“ popisuje Romana. Punc luxusu vnášejí do interiéru sametové doplňky, křišťálový lustr a zrcadlo se zlatým rámem. Všechno se leskne v měkkém světle vstupujícím přes matné sklo v obnoveném okně nade dveřmi. Hned za hlavním vstupem se nachází komora, takže nebylo zapotřebí předsíň vybavovat větším úložným nábytkem ani věšáky. Majitelům bohatě stačí botník a lavička na sezení či odkládání tašek. Jako artefakty starých časů (dům je z roku 1888) tu vyznívají designové retro vypínače v černém provedení. V zadní části předsíně si Dominika přála malou galerii s oblíbenými fotkami. Letos absolvovala kurz fotografie, takže ji může doplnit snímky z vlastní tvorby. Toto zátiší dodává prostoru intimní atmosféru. Pokojovky jednoduše umístěné na zemi dotvářejí dokonalé entrée pro mladé manžele i jejich hosty.

Galerie: Rekonstrukce chodby na Vinohradech
Mohlo by se vám líbit

Aby nežili na dluh, přestavěli si podkroví v domě rodičů

Lucie je maminka na mateřské dovolené. Se svou rodinou žila v pronajatém bytě, který přestal vyhovovat. Hledali proto nějaký domek, a nakonec se jako ideální řešení ukázalo přestavět si podkroví v domě jejího manžela.
mariannebydleni.cz
Info ikona
Otázky pro designérku Romanu Jaškovou

Otázky pro designérku Romanu Jaškovou:

Proč jste na podlahu zvolila právě mozaikový obklad? 

V domě i v bytě bylo terrazzo, bohužel v poškozeném stavu. Hledala jsem alternativu a dlažby značky Winckelmans se mi už dlouho hodně líbí. Jsou to ručně dělané kachle probarvené v celém střepu bez glazury. Většinou se takové vzory prodávají v e-shopech už vyskládané, ale metr stojí tisíce korun. Vytvořila jsem si podrobný plánek a spočítala, kolik bude zapotřebí částí. Obkladač to pak podle něj skládal po kousku, nejmenší část měla třikrát tři centimetry. Byla to nejnáročnější část z celé rekonstrukce. Náročnost složité mozaiky kompenzoval ohromující výsledek. Dlažba umocňuje genius loci a její modré prvky korespondují s výmalbou.

Líbí se mi, jak jste vyřešili problém s podhledem. Bylo to náročné?

Ideální samozřejmě je zasekat kabely a trubky přímo do stropu. To je ale velmi nákladné a náročné, proto se často schovají do podhledu. V tomto bytě v historickém domě je to však skoro zločin. Potrubí a kabely jsme proto zakryli sádrokartonem jen na nezbytně nutném prostoru.

Info ikona
Rekonstrukce chodby na Vinohradech

Grafička Dominika Whistler bydlí s manželem Simonem na Vinohradech od jara. Byt byl sice po rekonstrukci, ale bez respektu k historii. Obzvlášť utrpěla předsíň, která potřebovala osvobodit od nevzhledného sádrokartonu.

Text: Zuzana Veselá

 

Mohlo by se vám líbit

Proměna: Dětský pokoj pro Malého prince

Pojďte s námi nahlédnout do vinohradského činžáku, kde rodiče zařídili s pomocí naší designérky pokojíček pro syna. Ten se jmenuje Antoine, a tak byl ústřední motiv proměny jasný: Malý princ!
mariannebydleni.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Zábava
Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch

Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Krása
Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody