Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Pro svou sestru a její rodinu navrhla vkusnou a lacinou proměnu společného prostoru

Malý dům, malé děti, pes, kočka a život v jednom kole. To si člověk dvakrát rozmyslí, jestli investuje čas a peníze do proměny hlavní místnosti, nebo ještě rok dva počká. Bára se pro zásadní krok ale rozhodla, především proto, že v zádech měla tu nejlepší pomoc: svou sestru Romanu.

Terezie Benoni | 11. 08. 2023

Proměna hlavní obytné místnosti v montovaném domku v Rovensku se nesla v minimalistickém duchu. Bára chtěla méně barev, méně věcí, méně poliček a úsporná řešení. „V domě bydlíme s manželem a dětmi dvanáct let, a pokud se ptáte, proč jsme při stavbě rovnou neoslovili Romanu jako poradce, odpověď je jednoduchá. Byla tak mladá, že možná ani nevěděla, čím bude, až vyroste,“ směje se Bára. Absolutní důvěra, kterou teď ve schopnosti své mladší sestry má, vystihuje jediná její věta: „Já na ňu dám.“ Z kuchyně zmizela velká stropní digestoř umístěná nad varnou deskou. „Skrz nová skleněná svítidla je tak krásně vidět přes prostor a pocitově i reálně je tu více světla. Svěží dojem podporuje i nové obložení nad pracovní deskou a na stěnách kolem krbu,“ popisuje interiérová designérka Romana Jašková a Bára ji hned doplňuje: „Nejenže to dobře vypadá, ale okolí krbových dveří se snadno myje, nemusíme ho co půl roku natírat, a obklady navíc kumulují teplo, které pak ještě dlouho sálá do prostoru.“ Čtecí koutek místo koutku pro děti je pro Báru milá novinka – rychle se zamilovala jak do křesla, tak obrazů Patrika Kriššáka. „Stropní panely instalované už při stavbě zajišťují infra vytápění, se kterým jsme moc spokojeni. Ale až budeme příště vylepšovat dům, zapustíme je do stropu,“ plánuje Bára.

Galerie: Nový životní prostor pro mladou rodinu
Mohlo by se vám líbit

Osvěžující proměna: V mlýně postaveném v 18. století je v podkroví stylová pracovna

Stavení na samotě u lesa bylo pro Veroniku domovem po dva covidové roky. Když se s manželem rozhodli chovat koně, pořídit si větší usedlost a mlýn prodat, požádali designérku Denisu Bartošovou o home staging.
marianne.cz

Nábytek i vybavení z řetězců

Pointou téhle proměny je, že nebyla drahá, přitom vypadá skvěle. Bára rovnou avizovala, že chce kuchyň i nábytek z Ikea, a nad tím obvykle žádný designér moc nezajásá. Práce s truhlářem totiž umožňuje mnohem větší škálu možností, o designu nemluvě. Nakonec mě překvapilo, že stačila jedna schůzka a v Ikea Báře naplánovali a sestavili nestandardní kuchyň se skříňkami ke stropu, všechno hezky sedí, kování je kvalitní, takže poměr cena/výkon na jedničku. Další milé překvapení přišlo, když Bára s manželem odvážně odsouhlasili keramický obklad na stěnu s televizí – stejný je v koupelně a nad kuchyňskou deskou, skvěle funguje jako propojující prvek. A do třetice musím zmínit obrazy Patrika Kriššáka, kterého mám moc ráda. Bára si tu s nadšením nechala hned dva jeho tisky,“ pochvaluje si Romana.

PLÁNY, MOŽNOSTI A NÁPADY

„Od začátku bylo jasné, že kuchyň i obývací část mají jasně vymezené hřiště, a moc možností mi nedávala ani stěna s krbem – obestavit sálající místo třeba velkou knihovnou až do stropu by možná bylo hezké, ale příliš rizikové. Během plánování jsme s Bárou byly ve velkém souladu. Kdyby to ovšem bylo jen na ní, nikde by se neobjevila ani jedna polička nebo otevřená skříňka – jenže taková masa nábytku skoro nikdy nevypadá dobře, působí tíživě. Takže jsme část velké knihovny otevřeli, nad pohovku umístili dlouhou polici a i v kuchyni jsem ‚vybojovala‘ dvě poličky s lapači prachu, jak Bára říká doplňkům. Místnost dostala spoustu nových světelných zdrojů, takže i během šedivých dnů tu nevládne depka – vyvážili jsme tak nestandardně nízké stropy, které mají výšku pouhých 230 cm.“

TEXT: OLGA PROCHÁZKOVÁ | FOTO: ZUZANA VESELÁ

Mohlo by se vám líbit

Proměna zchátralé půdy v romantické podkroví

Pavel se svým partnerem Robertem už sedm let opravuje prvorepublikovou vilku ve Staré Huti u Dobříše. Loni přišlo na řadu podkroví, které za pouhých sedm týdnů proměnili v romantickou ložnici s pracovním koutem. A nechybí ani postel pro jejich milované ohaře!
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Proměny
Proměna nudné předsíně na pražském Žižkově: Pryč je úzká nudle s bílými stěnami

Proměna nudné předsíně na pražském Žižkově: Pryč je úzká nudle s bílými stěnami

Proměny
Proměnili dětský pokoj tak, že už z něj děti nechtějí vůbec vytáhnout paty

Proměnili dětský pokoj tak, že už z něj děti nechtějí vůbec vytáhnout paty

Proměny
Jaroslav byl se svou ložnicí docela spokojený, dokud si nekoupil novou postel a interiér najednou potřeboval úplnou proměnu

Jaroslav byl se svou ložnicí docela spokojený, dokud si nekoupil novou postel a interiér najednou potřeboval úplnou proměnu

Proměny
V malém bytě v Praze se schovává velké překvapení: Kuchyně, která byla kdysi ztracená v rohu, se stala centrem domova

V malém bytě v Praze se schovává velké překvapení: Kuchyně, která byla kdysi ztracená v rohu, se stala centrem domova