Přejít k hlavnímu obsahu
Dům

Francouzský rohový dům si své kouzlo uchoval po dlouhá staletí

Info ikona
Kamenný dům v Provence

Dům spisovatele Jacquesa Préverta byl důkladně opravený. Kamenný dům postavený už ve 12. století je ozdobou vesnice Saint Paul de Vence v Provence.

Terezie Benoni | 7. 01. 2021

Cestování jsme si v minulém roce příliš neužili a ještě nevíme, jak to bude letos. Dopřejme si ho alespoň takto virtuálně a vypravme se společně do slunné Francie, konkrétně do provoněné oblasti Provence. Právě zde v malé středověké vesničce Saint Paul de Vence v Provence najdeme dům, který byl postavený už ve 12. století. Ve 40. letech ho s radostí navštěvoval francouzský básník, spisovatel a scenárista Jacques Prévert.
 

Klenuté stropy a původní krb

Současní majitelé se rozhodli pro rozsáhlou rekonstrukci. Dnes dům využívají jako prázdninové sídlo a v mezičase ho pronajímají přes Airbnb. I přes potřebu vyměnit rozvody elektřiny, rekonstrukci koupelen a instalaci nové kuchyně, se podařilo zachovat dobový charakter interiéru. Výrazným prvkem jsou původní dřevěné trámy, stále funkční krby a klenuté stropy, jejichž historie sahá až do 12. století. Podařilo se repasovat některá původní okna i dveře. Místní řemeslníci při opravách dodržovali dobové technologie a postupy, což je na autentické atmosféře interiéru skutečně znát. Najdeme zde dvě ložnice s úžasnými výhledy do okolní zvlněné krajiny Provence s mořem na jihu a horami na severu.