Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Proměna dětského pokoje: Dostatek soukromí v jedné místnosti

Dva pokoje a tři sourozenci. Zdánlivě patová situace, kterou se podařilo vyřešit až s pár kousky extrachytrého nábytku na míru. Malá velká bytová rošáda může začít!

Terezie Benoni | 5. 04. 2022

Způsob, jakým měla pětičlenná rodina Počarovských rozdělený prostor třípokojového bytu, bylo už po letech třeba trochu obměnit. Dost možná byl impulzem také vášnivý koníček nejmladšího ze sourozenců Sebastiána – hra na bicí. Dvě starší sestry Ester a Amélie se proto domluvily na sestěhování do společného pokoje, a bratr tak získal svou malou zkušebnu. Obě přesun pojaly jako výzvu a na internetu si našly spoustu obrázků interiérů, které by se jim doma zamlouvaly. Designérka Saša se od jejich tipů odpíchla a vymyslela vše tak, aby slečnám vyšla vstříc a zároveň se poprala s nevelkým prostorem. Do pokoje o ploše necelých čtrnáct metrů čtverečních se totiž měly vejít dvě postele, společný psací stůl i úložný prostor. Situaci vyřešila na míru vyrobenou atypickou palandou o šířce jednoho a půl lůžka, která zahrnuje také knihovnu a úložné šuplíky na nezbytnosti. Tu pak už stačilo doplnit jen užší psací plochou pod oknem, na které se za přirozeného světla bude příjemně studovat. Díky chytré práci s prostorem zbylo v pokoji ještě trocha místa i na malou šatničku, kterou Saša schovala za závěs ze lnu, dotónovaný odstíny modré. Měkká plocha textilie nepůsobí tvrdě jako třeba posuvné dveře, drobnosti ale schová stejně dobře.

Designérka Alexandra Dýcková: 

„Ester i Amélie měly dost přesnou představu, jak by měl jejich společný pokoj vypadat. Rozhodně nechtěly, aby byl prvoplánově dívčí a růžový, spíš měl být seversky barevný. Dvě postele, které tam byly původně, jsem nahradila širší palandou – to aby u každé v případě nutnosti mohla pohodlně přespat třeba i kamarádka. Zásadní změnou bylo nové umístění pracovního stolu, který nyní zabírá celou délku pokoje pod oknem, a díky tomu mají obě holky velkorysý prostor k tvorbě, studiu i povídání. Na místě původního pracovního stolu je dnes malá šatna. Amélie by si přála ještě kosmetický stolek, ten ale musel ukládání ustoupit.“

Praktické rady:

NA CO MYSLET PŘEDEM:

I když máte poměrně přesnou představu o tom, jak byste chtěli pokoj zařídit, je lepší své vize zkonzultovat s architektem či designérem. Kromě jiného doporučí, do čeho je lépe investovat, a kde naopak ušetřit. O Proměna byla naplánovaná na čas prázdnin, protože bylo potřeba, aby se v bytě pohybovalo co nejmíň lidí. To mělo své výhody, ale i nevýhody – řemeslníci si třeba nečekaně vzali dovolenou, a práce se tak načas zbrzdily.

DO ČEHO INVESTOVAT:

Do malého prostoru se vyplatí nechat udělat nábytek na míru i přes jeho zdánlivě zvýšené náklady. Ušetří vám ale zdlouhavé shánění vhodných kousků, prostor zkomfortní a taky bude multifunkční – třeba jako palandy s nestandardně širokými postelemi, které poskytnou nárazové přístřeší kamarádům a přes den ještě poslouží jako útulná zašívárna. S knihovnou a praktickými šuplíky navíc vytvoří kompaktní celek.

KDE UŠETŘIT:

V případě, že zařizujete pokoj pro teenagera, lze částečně ušetřit na ukládání. Není nutné řešit ho konzervativně skříněmi, ale třeba pomocí menších jednotek a závěsů, které lze po čase obměnit a doplnit.

Zdroj informací: Marianne Bydlení

Galerie: Praktický dívčí pokoj

Související články

Proměny
Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce

Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce

Proměny
Zelený strop a červené topení:  Proměna dřív fádní jídelní v originální místo plné pozitivní atmosféry

Zelený strop a červené topení: Proměna dřív fádní jídelní v originální místo plné pozitivní atmosféry

Proměny
Proměna kuchyně a jídelny: Majitelka chtěla, aby interiér působil romanticky, ale ne naivně, útulně, a přitom funkčně

Proměna kuchyně a jídelny: Majitelka chtěla, aby interiér působil romanticky, ale ne naivně, útulně, a přitom funkčně

Proměny
Proměna nudné předsíně na pražském Žižkově: Pryč je úzká nudle s bílými stěnami

Proměna nudné předsíně na pražském Žižkově: Pryč je úzká nudle s bílými stěnami