Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Umakartové jádro s koupelnou a toaletou z 80. let proměnili v moderní útulnou koupelnu s minimálním rozpočtem

„Je skvělé mít koupelnu s denním světlem a pěstovat tam pokojovky,“ pochvaluje si proměnu majitelka Bára, která se přestěhovala do panelákového 2 + kk, který byl v původním stavu a potřeboval radikální zásah.

Terezie Benoni | 1. 03. 2023

Bára a její přítel Stanislav by se možná dočasně spokojili s původním stavem bytu 2 + kk, ale nakonec se shodli, že bez rekonstrukce by je otravoval pohled na staré vybavení i různé zfušované opravy, které se tu během dlouhých let nakupily. Oběma není ani třicet let – nestydatě mladý pár si tak tady, na pražském sídlišti Stodůlky, odžil svou první přestavbu a Stanislav se dokonce zapojil do bourání starého jádra, jehož se zbavovali svépomocí. Teď mají v plánu si byt několik let v pohodě užívat. Třeba tu zvládnou i začátky ve třech a využijí velké dětské hřiště hned pod okny, zatím se ale soustředí hlavně jeden druhého a chodí na dlouhé procházky do Prokopského údolí, které je hned přes silnici. „Původně jsme mysleli, že dvojité drátosklo bude stačit, ale překvapivě bylo stále dosti průhledné. Zmatňovací fólie na něm moc nedržela, na opískování skla nebyl čas, a tak Bára se Stanislavem nastříkali drátosklo zmatňujícím sprejem. Díky tomu je průhled decentní a naháči v koupelně se nemusejí bát, že přijdou o soukromí,“ říká interiérový designér Ondřej Červený „Abych mohl naplánovat sprchový kout walk-in, koupelnovou část jsem umístil na schod. Cca patnáct centimetrů výšky nám umožnilo vyspádování sprchy a pod ním jsme navíc mohli snadno vyvést všechny sítě a potrubí. A protože jsme tím snížili celkovou výšku místnosti, rozhodli jsme se udělat jen minimální stropní podhledy a decentní stropní svítidla,“ říká Ondřej Červený.

Galerie: Koupelna s oknem

Úzké s veškerým komfortem

„Jsme skutečně nadšeni. Ještě před tím, než jsme oslovili Ondřeje, zkoušeli jsme sami vymyslet, jak jádro změnit, ale ve srovnání s jeho přístupem a geniálními nápady jsme byli úplně marní. Ondra to skvěle vymyslel a na nás bylo shánění firmy, která rekonstrukci provede. Ty pražské nabízely ceny mnohonásobně překračující naše možnosti. Nakonec jsme díky známostem oslovili firmu z Karlových Varů, která měla čas, normálně komunikovala a vešla se do rozpočtu. Ondřej vypracoval potřebnou dokumentaci a pomáhal přestavbu dozorovat, což nám ušetřilo hrozně moc času, starostí i peněz. Nové jádro sice vypadá úzké, ale ve skutečnosti v něm fungujeme s veškerým komfortem.

V čem je proměna výjimečná

Když chcete do koupelny přivést denní světlo, obvykle si necháte udělat úzké dlouhé okno nahoře. Jenže já jsem na druhé straně potřeboval kuchyňskou linku vytáhnout až ke stropu a vytvořit tam důležité úložné prostory. Až mě napadlo využít drátosklo, které bude z jedné strany suplovat zadní stěnu kuchyňské linky a z druhé vytvoří dlouhé nízké okno v koupelně. Do sádrokartonové stěny nového jádra jsme tedy zabudovali desky z drátoskla. Jsou umístěné pod kovovým překladem po vnějších stranách stěny. Mezi nimi je vzduchová bublina. Realizace ani nebyla tak technicky náročná. Desky se nalepily do dřevěné konstrukce silikonem a zalištovaly.

Vizualizace, možnosti a nápady

Původní jádro mělo čtvercový půdorys, a tím pádem hodně zasahovalo do dispozice bytu. Proto jsem navrhl úzký obdélník, čímž se celý prostor krásně otevřel. Pak už jsme řešili jen umístění zón: toaleta zůstala za výklenkem s technickými sítěmi domu a zbytek jsme věnovali koupelně. Desku pod umyvadlem a skříňky nechtěli Bára se Stanislavem v černé, která se mi hodně líbila, více se jim zamlouvalo lamino s dekorem dřeva a bílá dvířka. Lamino velmi dobře zvládne vodu a vlhkost kolem umyvadla, i tato varianta prostoru sluší. Na toaletě je v předsazené stěně zapuštěný systém splachování a kolem něj po stranách až do stropu skříňky.

TEXT: OLGA PROCHÁZKOVÁ, FOTO: ROBERT TICHÝ

Mohlo by se vám líbit

Při proměně koupelny dokázala, že většího prostoru se dá dosáhnout, ikdyž místnost o něco zmenšíme

Do bílošedé koupelny přidala designérka černé akcenty. Díky tomu nehrozí, že by působila sterilním, nemocničním dojmem. Opticky ji zvětšuje velké kulaté zrcadlo. Osvětlení zajišťují nejen náladová světla se zářivkami zabarvenými dožluta, ale i přiražené stropní svítidlo z mléčného skla.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Proměny
Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce

Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce

Proměny
Zelený strop a červené topení:  Proměna dřív fádní jídelní v originální místo plné pozitivní atmosféry

Zelený strop a červené topení: Proměna dřív fádní jídelní v originální místo plné pozitivní atmosféry

Proměny
Proměna kuchyně a jídelny: Majitelka chtěla, aby interiér působil romanticky, ale ne naivně, útulně, a přitom funkčně

Proměna kuchyně a jídelny: Majitelka chtěla, aby interiér působil romanticky, ale ne naivně, útulně, a přitom funkčně

Proměny
Proměna nudné předsíně na pražském Žižkově: Pryč je úzká nudle s bílými stěnami

Proměna nudné předsíně na pražském Žižkově: Pryč je úzká nudle s bílými stěnami