Přejít k hlavnímu obsahu
Móda a krása

Proč Francouzky vypadají o 10 let mladší?

Přesně tahle otázka se mi honila hlavou během mé poslední návštěvy Paříže. Tohle město je totiž plné žen, o kterých si na vzdálenost patnácti metrů myslíte, že je jim něco přes dvacet, po pár dalších metrech si řeknete, že jim spíš bude kolem třiceti, a když se na ně podíváte opravdu zblízka, dojde vám, že ta další dvacítka vedle nich asi nebude kamarádka, ale dcera. Jak to dělají, že pořád vypadají „très magnifique“?

Ivona Šouralová | 17. 11. 2016
Foto: Getty Images
 
„Ta má výplň, tahle přifouklé rty a tohle, to určitě budou nitě,“ honí se mi hlavou, když narazím na ženu po pětatřicítce, která vypadá výrazně mladší, než je je pro její věk typické. Ano, přiznávám, jsem oběť povolání, navíc v centru Prahy, kde se často pohybuji, se to ženami, které se rozhodnou jít „kráse trochu naproti“, jen hemží. V Paříži jsem v tomto ohledu měla smůlu. Je tu spousta žen, které nemají žádnou kosmetickou úpravu, zato vyzařují něco, co by se asi nejpřesněji dalo nazvat faktorem věčné holčičky. 
 
A přesně tohle nespecifikovatelné cosi fascinuje celý svět – i proto, že to na první pohled vypadá, jako by o sebe Francouzky nijak zvlášť nepečovaly. Na ten druhý je ale všechno jinak. Vanessa Paradis, Inès de la Fressange nebo Charlotte Gainsbourg – ty všechny mají neuvěřitelně mladé vyzařování. A za jejich dívčím lookem zdaleka není jen schopnost kombinovat kašmírový svetřík, ošoupané conversky a značkovou kabelu.
 
1. Contouring? Nikdy!
V éře, kdy tráví půlka planety hodiny contouringem po vzoru Kim Kardashian, jdou Francouzky dál svou vlastní cestou. „Nikdy nekonturujeme, pro Francouzky je contouring přímo děsivý, popírá přirozenou stavbu tváře,“ říká Violette, přední pařížská vizážistka. Mimochodem, pokud milujete kosmetiku, koukněte na její Instagram violette-fr. 
 
„Řekla bych, že pro Francouzky je typický určitý make-up minimalismus, staré dobré pravidlo oči, nebo rty. A taky se nebojíme nahé pleti. Výrazná rtěnka, řasenka a nahá pleť bez make-upu jsou podle mě velmi sexy, říká blogerka Adrienne Coléon Gaskell z roztomilého blogu mapujícího francouzský životní styl Oh So French. 
 
„Všichni víme, že krásná pleť je základ. Je to hlavně o tom, co do ní dáte, zdravé jídlo dělá hodně. Ale tuky tu nikdo moc neřeší, ty pleť tolik neničí. Všichni si spíš hlídají cukry, s těmi se to nesmí přehnat,“ doplňuje ji Violette.
 
Další 4 důvody, proč Francouzky vypadají o 10 let mladší, si můžete přečíst v prosincové Marianne.