
Kožešinový kabát Bruce Leeho z filmu Hra smrti - 77 tisíc dolarů (v roce 2011 přibližně 1,3 milionu korun)
Bruce Lee měl modrý kabát s kožešinou na sobě v roce 1973 při natáčení filmu Hra smrti, který nikdy nebyl dokončen. Bruce Lee totiž později toho roku ve 32 letech zemřel. Kabát se v roce 2011 prodal na aukci za 77 tisíc dolarů, což je asi devětkrát vyšší částka, než se očekávalo. Bruce Lee kabát oblékl několikrát - na promo focení ke Hře smrti, ale i na premiéru filmu Drak přichází.

Kostým Johna Wayna z filmu Rooster Cogburn - 167 300 dolarů (v roce 2011 necelé 3 miliony korun)
John Wayne si v tomto kostýmu zahrál postavu Roostera Cogburna. Modrá košile s dlouhým rukávem byla pro Johna Wayna šitá na míru a bunda i košile má nášivku s jeho jménem. Očekávalo se, že se celý kostým vydraží za 164 tisíc dolarů, nakonec se částka za kostým vyšplhala až na 167 300 dolarů a k tomu se ještě páska přes oko vydražila za 47 800 dolarů (asi 850 tisíc korun) a klobouk za 119 500 dolarů (2,1 milionu korun).

Vojenský baret Johna Wayna z filmu Zelené barety - 179 250 dolarů (v roce 2011 přibližně 3,1 milionu korun)
V roce 1968 Američané natočili válečný film s Johnem Waynem v hlavní roli, který nebyl kritiky moc dobře hodnocen, ale fanoušci ho milovali. Film se natáčel v době, kdy probíhala válka ve Vietnamu. Tehdejší americká armáda dala se svolením prezidenta Lyndona B. Johnsona Johnu Waynovi veškeré vybavení. Baret se nakonec vydražil téměř za 180 tisíc dolarů. Výtěžek z aukce šel na podporu výzkumu rakoviny a na léčbu a vzdělání od nadace John Wayne Cancer Foundation. John Wayne zemřel v roce 1979 na rakovinu žaludku.

Růžové šaty Marilyn Monroe z filmu Páni mají radši blondýnky - 213 tisíc liber (v roce 2010 přibližně 6,4 milionu korun)
Marilyn Monroe měla tyto zářivě růžové šaty na sobě v roce 1953 ve filmu Páni mají radši blondýnky, konkrétně ve scéně, kde zpívá písničku Diamonds are a Girl’s Best Friend společně s Jane Russell. Přesto, že režisér filmu Howard Hawks byl s hudebním číslem naprosto spokojený, Marilyn chtěla, aby se točilo několikrát, protože se svým výkonem nebyla spokojená. Z filmu se nakonec stal jeden z nejpopulárnějších filmů tehdejší doby. Saténové šaty bez ramínek a s rukavičkami byly od kostýmového návrháře Williama Travilly, který jejich barvu nazval "shocking pink". Šaty navíc byly ušity tak, aby při propracovaných tanečních choreografiích stále držely tvar.

Rubínové střevíčky Judy Garland z filmu Čaroděj ze země Oz - 612 tisíc dolarů (v roce 2011 téměř 11 milionů korun)
Tyto červené střevíce byly součástí kostýmu Dorotky, který měla na sobě její představitelka Judy Garland ve filmu Čaroděj ze země Oz. Existují celkem čtyři páry, které se z natáčení film z roku 1939 dochovaly, a jsou to jedny z nejznámějších bot na celém světě. Navrhl je Gilbert Adrian, hlavní kostýmní návrhář studia Metro Goldwyn Mayer, a původně chtěl, aby měly špičatou zahnutou špičku v arabském stylu. Takový návrh byl ale odmítnut a prosadila se tato jednodušší verze.
Boty prošly během navrhování několika změnami. Původní korálky vypadající jako rubíny nahradily flitry, protože by boty byly moc těžké. Flitrů se na každou botu spotřebovalo asi 2300. Boty se nejdřív nabarvily na červeno a pak se až přidaly flitry. Boty musely být o něco tmavší, aby ve filmu vypadaly skutečně červené, protože kdyby se použily červené flitry, vypadaly by na plátně jako oranžové. Na podpatky byla zespoda přilepená plsť, aby boty neklapaly ve scéně, kdy Dorotka tancuje po žluté cestě.
Ve filmu Dorotka střevíce vždy sklapne k sobě a přeje si, aby už byla doma a ne ve zvláštní zemi Oz. Tím se boty trochu odřely, proto jich bylo vyrobeno několik. Dokonce se říká, že si Judy Garland nechala vyrobit jedny ve větší velikosti, aby je mohla na natáčení nosit odpoledne, kdy už měla nohy celé oteklé. Rubínové střevíčky se v květnu 2011 vydražily za 612 tisíc dolarů.

Kombinéza Steva McQueena z filmu Le Mans - 984 tisíc dolarů (v roce 2011 přibližně 17,2 milionu korun)
Steve McQueen měl tuto kombinézu na sobě při natáčení filmu Le Mans v roce 1971. Na kapsičce kombinézy je vyšité jméno postavy, kterou Steve McQueen hrál, tedy Michaela Delaneyho. Na horní části jsou pak loga firem Gulf, Firestone a Heuer a americká vlajka. Vydražená částka 984 tisíc dolarů udělala z kombinézy nejdražší kousek z výbavy pro automobilové závody, který není součástí auta.

Bunda z klipu Thriller Michaela Jacksona - 1,8 milionu dolarů (v roce 2011 asi 31,5 milionu korun)
Kdo by si nepamatoval slavný červený kostým, který má na sobě Michael Jackson v klipu k písničce Thriller. Michael Jackson po natočení klipu bundu daroval kostýmním návrhářům Dennisu Tompkinsonovi a Michaelu Bushovi. Na bundě je pro ně i věnování "Love Michael Jackson". Odhadovalo se, že se bunda vydraží za 200 až 400 tisíc dolarů. Proto konečná částka 1,8 milionů dolarů všechny překvapila. Nyní bundu vlastní Lady Gaga, která v pořadu Carpool Karaoke přiznala, že vlastní asi 400 věcí ze sbírky kostýmů Michaela Jacksona. Všechny věci uchovává v klimatizované místnosti, aby nezastarávaly. Zpěvačka, herečka a obdivovatelka Michaela Jacksona dokonce přemýšlí o otevření muzea krále popu.

Kostým Dorotky (Judy Garland) z filmu Čaroděj ze země Oz - 1 565 000 dolarů (v roce 2015 téměř 40 milionů korun)
Nejen rubínové střevíčky, ale i celý kostým Dorotky našel svého majitele. Této známé kostkované zástěře předcházelo sedm různých návrhů. Kostým, stejně jako rubínové střevíčky, navrhl Gilbert Adrian, hlavní návrhář studia Metro-Goldwyn-Mayer. Celý kostým je bavlněný a jeho část byla šitá ručně. Zevnitř na límci je malý štítek se jménem Judy Garland. Kostým Dorotky se vydražil za neuvěřitelných 1,5 milionu dolarů.

Šaty Audrey Hepburn z filmu My Fair Lady - 3,7 milionu dolarů (v roce 2011 téměř 65 milionů korun)
Černobílé krajkované šaty a velký klobouk má na sobě Audrey Hepburn ve filmu My Fair Lady při scéně na dostizích v Ascotu. Film natočený v roce 1964 na motivy dramatu Pygmalion G. B. Shawa získal osm Oscarů včetně nejlepšího filmu a nejlepších kostýmů. Šaty vyrobené z hedvábí se lněnou spodničkou a zdobené krajkou a ručními výšivkami navrhl Cecil Beaton. Na tom, co si oblečou na nejprestižnější dostihy na světě, si dámy a pánové dávají velmi záležet i dnes. Tyto šaty se objevily snad na každém propagačním materiálu k filmu, není tedy divu, že se nakonec vydražily za 3,7 milionu dolarů.

Ikonické bílé šaty Marilyn Monroe z filmu Slaměný vdovec - 4,6 milionu dolarů (v roce 2011 přibližně 80 milionů korun)
Fotku, jak Marilyn Monroe stojí nad roštem a vítr foukající z metra jí zvedá sukni, zná snad každý. Šaty v barvě slonovinové kosti s plisovanou sukní se pro Marilyn staly typickým oděvem, v němž si ji každý okamžitě představí. Šaty pochází z dílny stejného kostýmního návrháře, jako dříve zmíněné růžové šaty. Ve filmu Slaměný vdovec se šaty objeví ve scéně, kdy Marilyn Monroe a Tom Ewell jdou po Lexington Avenue na Manhattanu poté, co spolu byli v kině. Slyší přijíždět vlak, Marilyn si stoupne na rošt a zeptá se Toma Ewella, jestli cítí ten vítr. Scéna se měla natáčet 15. září 1954 venku před kinem Trans-Lux, ale to bylo obklopené stovkami zvědavých fanoušků, proto se scéna musela natočit ve studiích 20th Century Fox.
Tehdejší manžel Marilyn Joe DiMaggio šaty přímo nesnášel (proč asi). Vlivem stárnutí už šaty dnes nejsou zářivě bílé, ale spíš krémové. To však nezabránilo tomu, aby se z nich stal nejdražší vydražený kousek v hodnotě 4,6 milionů dolarů.
Prohlédněte si další galerie
- Z regálu stylový příborník. Chytrý DIY nápad, který promění starý kus nábytku
- Zažít život na ostrově jako Robinson Crusoe a přitom být u Hradce Králové? Žádný problém!
- Věnce, květiny a rodinná setkání. Inspirujte se dávnými tradicemi a oslavte letos slunovrat naplno
- Centimetry, na kterých záleží: Odborník prozrazuje geniální vychytávky pro malé byty
- Kategorie Móda