Přejít k hlavnímu obsahu
Móda

Prát, nebo neprat? Jak správně pečovat o hedvábí a rozpoznat tu nejkvalitnější látku

Přírodní materiály jsou základním stavebním kamenem našich šatníků. Milujeme, jak jsou pohodlné a jak luxusně vypadají. Nic je nepřekoná. Jeden z nejluxusnějších materiálů na světě, hedvábí, je však kategorií samo o sobě. A přitom existuje hned několik jeho druhů. Proč není všechno hedvábí stejné, jaké si pořídit a jak o něj pečovat?

Tereza Spilková | 21. 10. 2024

Kde se vzalo hedvábí? 

Hedvábí pochází z Číny a jeho vznik se datuje až ke 3. tisíciletí před naším letopočtem. Druhy hedvábí se dělí podle toho, od jakého motýla vlákna pochází. To nejkvalitnější je od bource morušového. Tento noční motýl se živí listy moruše a následně si tvoří kuklu ze svých výměšků. Vlákna se získávají právě z této kukly a z jedné je po rozmotání možné získat až 4000 metrů vlákna, někde se ale uvádí délka až jednoho kilometru. Získávají se tak, že se housenka i s kuklou vyvaří v horké vodě a tím se vlákna rozmotají a vyčistí. Housenka při tomto procesu bohužel umírá. I proto hedvábí není považováno za etický či veganský produkt. Výsledkem procesu jsou jemná a pevná vlákna, která patří k těm nejdražším na světě. Toto hedvábí se označuje jako pravé. Existuje ale i etičtější způsob, kdy se vlákna mechanicky odstraní a housenka zůstane naživu. Vlákna získaná tímto způsobem jsou ale poškozená a není jich tolik. Toto hedvábí najdete pod označením Ahimsa nebo také mírumilovné hedvábí. Ostatní hedvábná vlákna pocházejí od jiných druhů motýlů a jsou považována za hedvábí divoké.

Mohlo by se vám líbit

Když nechcete nosit trendy mikádo: Vsaďte na účes, který milují stylové Francouzky

Krátké mikádo sice dominuje vlasovým trendům podzimu 2024, na chuť mu ovšem zdaleka nepřijde každá z nás. Můžeme se ale inspirovat nadčasovými a vždy stylovými Francouzkami, které kouzlu krátkého bobu nepropadly. Už léta totiž sázejí na osvědčenou klasiku milovnic dlouhých kadeří.
marianne.cz

Jak správně prát hedvábí?

Kromě luxusního pocitu při nošení je hedvábí obdařeno mnoha skvělými vlastnostmi. Je lehké, prodyšné a odvádí vodu. Na parná léta nenajdete lepší materiál. Lesklý finiš hedvábných látek už je pak jen třešničkou na dortu ve výčtu jeho kvalit. Možná už jste si všimla, že ne každý hedvábný kousek vyžaduje stejnou péči. Pokud doma nějaký poklad ze vzácného jemného materiálu máte, jistě víte, že některé snesou i běžný prací cyklus a jiné je zase třeba jemně opečovat ve speciální vlažné lázni. Čím to? Pravidlem bývá, že žádné hedvábí nesmí do pračky. Tedy alespoň to opravdu kvalitní a drahé. Pokud máte ve skříni košili z hedvábí, která vám radí praní na 30 stupňů běžného cyklu, nejspíše je to proto, že jsou vlákna chemicky ošetřená tak, aby vydržela i takové hrubé zacházení. Každé hedvábí se ale praním postupně poškozuje. I když budete mít po pár pracích cyklech dobrý pocit, za nějakou dobu si začnete poškození všímat. Lesklý finiš zmatní a látka se začne trhat a párat.

Mohlo by se vám líbit

Jak šetrně pečovat o citlivé materiály, jako je hedvábí, mohér nebo vlna

Pokud jste si někdy pořídila perfektně padnoucí, pohodově volný kašmírový nebo vlněný svetr a po vyprání jste z něj měla tuhý kousek sahající vám pod prsa anebo z černé hedvábné halenky vám zůstalo zmačkané batikované cosi, čtěte pozorně naše tipy, jak o tyto materiály pečovat, aby se vám investice do těch nejpříjemnějších a luxusních materiálů vyplatila a vydrželi vám co nejdéle jako nové.
marianne.cz

Jak o hedvábí pečovat? 

Podobně jako vlnu stačí i hedvábí mezi nošeními dobře vyvětrat a prodloužíte tak intervaly mezi praními. Protože ani péče o hedvábí není zrovna snadná. Jelikož se jedná o přírodní materiál, nebude tolik držet pachy a bakterie. Všechno hedvábí perte vždy jen ve vlažné vodě, ideálně studené, pomocí speciálního pracího prostředku určeného na jemné textilie. Pořídit si můžete i prostředek určený speciálně na hedvábí. V lázni látkou jen lehce pohybujte, nikdy hedvábí nemačkejte ani neždímejte. Nechte ho jen lehce okapat a potom ho vysušte naplocho. Za mokra je velmi náchylné na poškození. Položte ho na ručník a ten rozložte na sušák. Nikdy hedvábí nedávejte ke zdroji tepla. Dokonce ani při žehlení. Pokud to nepůjde jinak, najděte na žehličce nejstudenější možnost a hedvábí přežehlete přes bavlněnou látku, třeba přes tričko. Nikdy ho ani nenapařujte. Páru snese jen hedvábný samet. Pokud je hedvábný kousek zmačkaný, můžete ho postříkat studenou vodou z rozprašovače, vyrovnat a nechat uschnout. Ty největší záhyby by se měly vyrovnat.

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Móda
Už máte svůj tenisový náramek? Výrazné kameny a štras jsou hitem podzimu a zimy 2024

Už máte svůj tenisový náramek? Výrazné kameny a štras jsou hitem podzimu a zimy 2024

Móda
Jaké zimní boty se hodí k různým střihům džín? Víme, co obout k rovným nohavicím, skinny i barrel jeans

Jaké zimní boty se hodí k různým střihům džín? Víme, co obout k rovným nohavicím, skinny i barrel jeans

Móda
Příští trendy svetr? Zapomeňte na proužky, na podzim 2024 je hitem „stará klasika“

Příští trendy svetr? Zapomeňte na proužky, na podzim 2024 je hitem „stará klasika“

Móda
Jak vytvořit nadčasový šatník, který odolá trendům? Zakladatelka české módní značky radí, jak na to

Jak vytvořit nadčasový šatník, který odolá trendům? Zakladatelka české módní značky radí, jak na to

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SÉRUM NUANCE + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SÉRUM NUANCE + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit