Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Second hand, konfekce i lokální návrhář aneb Jaké trendy panují při výběru svatebních šatů?

Info ikona
Svatba

Bílé kostýmky, svatební šaty ze second handu nebo přešité letní šaty z konfekce. Zdá se, že současné nevěsty už nechtějí připomínat šlehačkový dort, a proto při výběru šatů dbají v první řadě na minimalismus!

Vzpomínáte si na svatební šaty princezny Diany? Nadýchaná sukně z hedvábného taftu, závoj a osmimetrová vlečka symbolizují představu dokonalých svatebních šatů minulého století. Jenže, doba jde ku předu a mnoho nevěst už netouží po okázalosti, drahých šatech od světových návrhářů nebo modelech à la šlehačkový dort. I proto se do popředí zájmu dostávají (ne)tradiční svatebky, které jsou nenápadné, vkusné, a především minimalistické.

Mohlo by se vám líbit

Kam pro svatebky?

Ještě před dvaceti lety neměly nevěsty příliš na výběr. Pokud nemusely řešit peníze, pravděpodobně jejich kroky směřovaly za věhlasnými návrháři svatebních šatů, případně se musely spokojit s omezenou nabídkou svatebek ve svatebních salónech. Suma sumárum, žádné velké experimenty se nekonaly!

Naopak, současné nevěsty si můžou pískat. Díky internetu mají přehled o nejnovějších trendech, Pinterest a Instagram považují za studnici inspirace, a navíc je jim vlastní i slovo udržitelnost. A tak mnoho nevěst přistupuje k výběru svatebních šatů zodpovědně a konzultuje svatební šaty s lokálními návrháři. V České republice se například obrací na Lucii Komárkovou, Mimi Lan Nguyen, Petru Pitelkovou, Sandru Švédovu, Lucii Kutálkovou nebo Zuzanu Kubíčkovou.

Zároveň už dávno neplatí, že second handy jsou pro nevěsty zapovězeným místem. Naopak, právě svatební šaty, ve kterých dotyčná stráví maximálně 24 hodin, si jistě zaslouží, aby udělaly radost další nevěstě. Svatební šaty z druhé ruky nabízí například Férovky. Na jejich stránkách objevíte výhradně svatebky od českých či slovenských návrhářů, a tak jde o skvělou alternativu pro všechny nevěsty, které touží po jedinečném modelu, a zároveň jim nevadí, že si dané šaty už odbyly svou premiéru jinde. 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

A co konfekce?

Existuje tisíc důvodů, proč nevěsty nechtějí do svatebních šatů investovat přemíru peněz. To ale v žádném případě neznamená, že před oltářem stanou v bílé noční košili. Naopak, mnoho nevěst si rádo pohraje s kousky, které můžeme běžně objevit v obchodech s konfekcí.

Vzpomeňme si například na španělskou nevěstu Carol, která se rozhodla, že její svatební outfit bude tvořen halenkou a sukní ze španělského módního řetězce Zara. A výsledek? Více než úchvatný! Carol ale rozhodně není jediná dáma, která volila svatební look podle hesla: levně & stylově. Pokud vás tedy zanedlouho čeká svatba a nechcete za svatební šaty utratit tisíce, doporučujeme vám, abyste se poohlédla ve zmiňovaných second handech, případně vsadila právě na konfekci.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Šaty – nešaty

Když se řekne nevěsta, většina z nás si představí obrázek nevěsty v bílých šatech až na zem. Jak už ale bylo několikrát zmíněno, současné nevěsty se nebojí experimentovat. Volí netradiční svatební looky, a především chtějí, aby svatebky odrážely jejich osobnost. Velmi oblíbený je například svatební kalhotový kostýmek, který na svou svatbu oblékla třeba influencerka Kristýna Zikmund. Naopak vloni jsme psali o španělské nevěstě Paz, která bílé kalhoty doplnila o dlouhý asymetrický plášť! Rovněž povedená, a velmi nevšední svatební „róba“.

Boom zažívají také mini svatební šaty nad kolena, která jsou ideální volbou na letní uvolněnou svatbu. Krátké svatební šaty volí především nevěsty, které se chtějí oddat na pláži, na zahradě nebo na louce. I když by se na první pohled mohlo zdát, že mini svatebky působí nepatřičně, opak je pravdou. Pokud je tedy váš levý prsteníček ozdoben zásnubním prstýnkem, pak můžete dát šanci i tomuto zkrácenému modelu svatebních šatů.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit