Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Second hand, konfekce i lokální návrhář aneb Jaké trendy panují při výběru svatebních šatů?

Bílé kostýmky, svatební šaty ze second handu nebo přešité letní šaty z konfekce. Zdá se, že současné nevěsty už nechtějí připomínat šlehačkový dort, a proto při výběru šatů dbají v první řadě na minimalismus!

Vzpomínáte si na svatební šaty princezny Diany? Nadýchaná sukně z hedvábného taftu, závoj a osmimetrová vlečka symbolizují představu dokonalých svatebních šatů minulého století. Jenže, doba jde ku předu a mnoho nevěst už netouží po okázalosti, drahých šatech od světových návrhářů nebo modelech à la šlehačkový dort. I proto se do popředí zájmu dostávají (ne)tradiční svatebky, které jsou nenápadné, vkusné, a především minimalistické.

Mohlo by se vám líbit

Ikonické svatební šaty a jejich slavné nevěsty napříč dekádami

Jaká byla ta nejkrásnější svatební róba 20. století? Pojďme se vrátit dekádu po dekádě a zavzpomínat, které svatební šaty na nás udělaly největší dojem. Byly to ty minimalisticky strohé, které si oblékla Wallis Simpson, nadýchaný šlehačkový dort princezny Diany nebo snad originální kostýmek Biancy Jagger? Jaké byste si vybrala vy?
marianne.cz

Kam pro svatebky?

Ještě před dvaceti lety neměly nevěsty příliš na výběr. Pokud nemusely řešit peníze, pravděpodobně jejich kroky směřovaly za věhlasnými návrháři svatebních šatů, případně se musely spokojit s omezenou nabídkou svatebek ve svatebních salónech. Suma sumárum, žádné velké experimenty se nekonaly!

Naopak, současné nevěsty si můžou pískat. Díky internetu mají přehled o nejnovějších trendech, Pinterest a Instagram považují za studnici inspirace, a navíc je jim vlastní i slovo udržitelnost. A tak mnoho nevěst přistupuje k výběru svatebních šatů zodpovědně a konzultuje svatební šaty s lokálními návrháři. V České republice se například obrací na Lucii Komárkovou, Mimi Lan Nguyen, Petru Pitelkovou, Sandru Švédovu, Lucii Kutálkovou nebo Zuzanu Kubíčkovou.

Zároveň už dávno neplatí, že second handy jsou pro nevěsty zapovězeným místem. Naopak, právě svatební šaty, ve kterých dotyčná stráví maximálně 24 hodin, si jistě zaslouží, aby udělaly radost další nevěstě. Svatební šaty z druhé ruky nabízí například Férovky. Na jejich stránkách objevíte výhradně svatebky od českých či slovenských návrhářů, a tak jde o skvělou alternativu pro všechny nevěsty, které touží po jedinečném modelu, a zároveň jim nevadí, že si dané šaty už odbyly svou premiéru jinde. 

A co konfekce?

Existuje tisíc důvodů, proč nevěsty nechtějí do svatebních šatů investovat přemíru peněz. To ale v žádném případě neznamená, že před oltářem stanou v bílé noční košili. Naopak, mnoho nevěst si rádo pohraje s kousky, které můžeme běžně objevit v obchodech s konfekcí.

Vzpomeňme si například na španělskou nevěstu Carol, která se rozhodla, že její svatební outfit bude tvořen halenkou a sukní ze španělského módního řetězce Zara. A výsledek? Více než úchvatný! Carol ale rozhodně není jediná dáma, která volila svatební look podle hesla: levně & stylově. Pokud vás tedy zanedlouho čeká svatba a nechcete za svatební šaty utratit tisíce, doporučujeme vám, abyste se poohlédla ve zmiňovaných second handech, případně vsadila právě na konfekci.

Mohlo by se vám líbit

Levně, a přesto stylově! Španělská nevěsta překvapila v outfitu z konfekce

Výběr svatebních šatů není jednoduchý. Některé nevěsty prahnou po originálních šatech od návrháře, jiné dávají přednost svatebním šatům ze salónu. V posledních letech ale můžeme natrefit také na nevěsty, které své svatební šaty objevily v obchodě s konfekcí. A pozor, ve většině případů to byla trefa do černého!
marianne.cz

Šaty – nešaty

Když se řekne nevěsta, většina z nás si představí obrázek nevěsty v bílých šatech až na zem. Jak už ale bylo několikrát zmíněno, současné nevěsty se nebojí experimentovat. Volí netradiční svatební looky, a především chtějí, aby svatebky odrážely jejich osobnost. Velmi oblíbený je například svatební kalhotový kostýmek, který na svou svatbu oblékla třeba influencerka Kristýna Zikmund. Naopak vloni jsme psali o španělské nevěstě Paz, která bílé kalhoty doplnila o dlouhý asymetrický plášť! Rovněž povedená, a velmi nevšední svatební „róba“.

Boom zažívají také mini svatební šaty nad kolena, která jsou ideální volbou na letní uvolněnou svatbu. Krátké svatební šaty volí především nevěsty, které se chtějí oddat na pláži, na zahradě nebo na louce. I když by se na první pohled mohlo zdát, že mini svatebky působí nepatřičně, opak je pravdou. Pokud je tedy váš levý prsteníček ozdoben zásnubním prstýnkem, pak můžete dát šanci i tomuto zkrácenému modelu svatebních šatů.

Mohlo by se vám líbit

Svatební šaty pětapadesátileté nevěsty nadchly celé Španělsko

Životní lásku můžete najít ve dvaceti, ve třiceti a klidně i v padesáti letech. Navíc, nic nebrání tomu, abyste ve zralém věku stanula před oltář a řekla své „ano“ panu Božskému. Inspirovat vás může pětapadesátiletá nevěsta Yolanda, která okouzlila celé Španělsko svým stylovým výběrem svatebních šatů.
marianne.cz

Související články

Móda
Nejlepší outfity léta 2024 pro milovnice minimalismu: Snadno je napodobíte a ještě ušetříte

Nejlepší outfity léta 2024 pro milovnice minimalismu: Snadno je napodobíte a ještě ušetříte

Móda
Zapomeňte na klasické černé brýle: Letním trendům 2024 vévodí nečekané retro modely

Zapomeňte na klasické černé brýle: Letním trendům 2024 vévodí nečekané retro modely

Móda
Romantický trend fairy core ovládne léto 2024: Přenese vás do dětství, ale nosit ho můžete i do práce

Romantický trend fairy core ovládne léto 2024: Přenese vás do dětství, ale nosit ho můžete i do práce

Móda
Netradiční boty ze 70. a 90. let jsou hitem léta 2024: Budete je milovat, nebo nenávidět?

Netradiční boty ze 70. a 90. let jsou hitem léta 2024: Budete je milovat, nebo nenávidět?