Yves Saint Laurent a jeho ikonické modely 1/

GettyImages

Smoking pro dámy? Ano!
Vídáme ho na Care Delevingne, Angeline Jolie a možná ho máte ve své šatní skříni i vy. Řeč je o dámském smokingu, za který vděčíme právě Yves Saint Laurentovi. Když Saint Laurent v roce 1966 navrhl ikonický Le Smoking Suit, dočkal se potlesku i opovržlivých pohledů. Mnohým lidem se nezdálo, aby ženy na veřejnosti nosily kalhoty, natož smoking. Na milost se Le Smoking Suit dostal až v roce 1975, kdy ho fotograf Helmut Newton zvěčnil pro francouzský časopis Vogue. Možná si také vybavíte modelku s uhlazenými vlasy, která ve smokingu stojí na ulici a kouří cigaretu. Snoubení ženskosti a síly pánského obleku poskytla Yves Saint Laurentovi směr, jakým se při práci ubírat.

GettyImages

Proč neodhalit bradavky
Vrchol sexuální revoluce se promítl i do módy! A tak Yves Saint Laurent na konci šedesátých let přišel s odvážným modelem průhledných šifónových šatů se pštrosím peřím. I když Saint Laurent odhalil ženské tělo, a především poprsí, rozhodně nešlo o vulgární model, který by ženu jakkoliv dehonestoval.

GettyImages

Když je móda uměním a umění módou
O tom, že umění ovlivňuje módu není pochyb. Yves Saint Laurent ale dokázal, že šaty můžou být doslova uměleckým plátnem. Jenom vzpomeňme na jeho kolekci Mondrian z roku 1965, ve které nechybělo šest klasických šatů inspirovaných obrazem Composition with Red Blue and Yellow od nizozemského malíře Piet Mondriana. O rok později Saint Laurent představil kolekci, která naopak odkazovala k pop artovému umělci Tomz Wesselmannovi. Střet módy a umění jsme mohli zaznamenat také v kolekci haute couture S/S 88, kdy návrhář oslavil díla Georgese Braqueho, Pabla Picassa, Vincenta Van Gogha nebo Henriho Matisse.

GettyImages

Základy safari bundičky
Málokdo ví, že Yves Saint Laurent položil základy konfekční módy. A právě jedním z kousků prêt-á-porter kolekce byla safari bundička. Návrhář se nechal inspirovat vojenskou bundou, kterou britští vojáci nosili v Indii na počátku 19. století. Výsledkem byl béžová bavlněná bundička se čtyřmi kapsami a šněrováním. Ikonický kousek se do módní historie zapsal především díky fotografii Franca Rubartelli, která v roce 1968 zdobila vydání Vogue Paris.

GettyImages

Trapézové šaty
Splývavý střih a volný pas! Přesně takhle vypadají trapézové šaty, které Yves Saint Laurent navrhl během působení u Christiana Diora. Jejich neformální, a přesto elegantní styl způsobil, že se šaty rychlostí blesku staly oblíbeným módním kouskem.

GettyImages

Beatnický styl
Začátek 60. let se nesl ve znamení vzestupu módy zaměřené na mládež. Není tedy divu, že se Yves Saint Laurent pro svou kolekci podzim/zima 1960 u Christiana Diora inspiroval právě beatnickým hnutím. Krokodýlí kůže, motorkářské bundy, vysoké kozačky nad kolena – to byly hlavní atributy kolekce, která nebyla veřejností kladně přijata. Od beatnického stylu tedy YSL rychle upustil.





