Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Začínáme s výrobou pletených dekorací

Info ikona
Začínáme s pletením

Ruční práce zažívají svůj velký návrat a není divu. Nejenže si při nich odpočineme, ale výsledkem vyrábění je i nějaký produkt, který potěší nás nebo naše blízké. Jak začít s pletením?

Terezie Benoni | 16. 12. 2021

Při pletení můžeme všemožně experimentovat, využívat kombinaci různých materiálů, neobvyklých vzorů, střihů a barev. Bez čeho se ale neobejdete je základní postup hladce - obrace.  Patříte-li mezi zkušené pletařky, tento materiál pro vás nebude v ničem poučný, dnes se totiž skutečně podíváme na ty úplné základy. Základní jednoduché vzory pletení jsou dva. S nimi si vystačí každá začátečnice a dokáže z nich vycházet i pro trochu složitější varianty. Které to jsou?

Hladce

Jak už název napovídá, u hladkého vzoru pleteme všechna oka v lícových i rubových řadách hladce. Vždy se snažíme, abychom oka utahovali stejnoměrně. Jen tak bude vzor vypadat hladce. Nenechte se ovšem zmýlit, tomuto vzoru se také říká vroubkový.

Obrace

Opakem jsou obrácená oka neboli pletení obrace. Při něm vpichujeme jehlici zezadu do oka. Takzvaný lícový (hladký) žeržej  vniká, když střídáte 1 řadu hladce a 1 řadu obrace. Když bychom otočili strany, dostaneme rubový žerzej. S tímto základem se můžete pustit do vyrábění jednoduchých dekorací. Tak hurá do toho!

Mohlo by se vám líbit