Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

3 způsoby, jak zvednout u dětí emocionální inteligenci

Komunikace je základ nejenom vztahů, ale i spokojeného života. Když něco chceme, je potřeba to umět vyjádřit slovy. A s tím mají zejména malé děti často problém. Existuje ale několik způsobů, které jim mohou pomoci s porozuměním jejich pocitů a i s jejich sdílením.

Tereza Čaladi | 18. 04. 2024

Děti občas něco chtějí, ale namísto toho, aby to řekly, se zkrátka začnou vztekat. To znají zejména rodiče, kteří mají více dětí. Je docela běžné, že když mladší sourozenec neví, jak se bránit, začne do druhého tlouct, nebo brečet, protože se cítí frustrovaný. S tím ale může výrazně pomoci emocionální granularita, a sice schopnost přesně vyjádřit pocity slovy. Ta je základem emoční inteligence a může výrazně zlepšit, jak se děti i vyrovnávají s životními výzvami . Děti se nerodí s vrozeným porozuměním emocím, jak zmiňuje profesorka psychologie Lisa Feldman Barret ve své knize (How Emotions Are Made: The Secret Life of the Brain). Tyto pojmy se učí postupně, často prostřednictvím interakcí s pečovateli. Tento proces učení potom pokračuje po celý život.

3 způsoby na zvýšení emoční inteligence u dětí

Je přitom snadné začít pomáhat dětem porozumět a vyjádřit své pocity. Odborníci doporučují vyzkoušet zejména následovné:

  • Používejte seznam pocitů

Seznam pocitů je praktickým nástrojem pro děti k rozvíjení jejich emoční slovní zásoby. Tyto seznamy pomáhají dětem (a mohou pomoci i dospělým!) lépe pojmenovat a pochopit své pocity. Můžete si je sepsat, nebo si je namalovat a vystavit třeba na lednici. Když je totiž malé dítě rozzlobené, může mít problém vyjádřit své pocity, a tak je snazší, když na danou emoci na seznamu jenom ukáže.

  • Normalizujte mluvení o pocitech

Mluvit o pocitech by mělo být normální. Ptejte se na emoce ve všech situacích. Pokud je vaše dítě například naštvané, protože si s ním kamarád nehrál, zeptejte se: „Jak se cítíš?" nebo „Proč se tak cítíš?" Pokud nereaguje, můžete vyslovit hypotézu: „Zajímalo by mě, jestli se teď cítíš naštvaně?"

Začlenění vyslovování pocitů do každodenních konverzací pomáhá normalizovat emocionální vyjádření. Tato znalost přitom potom umožňuje dětem vyjádřit své vnitřní zkušenosti sebevědomě a jasně.

  • Prozkoumávejte emoce prostřednictvím příběhů

Namísto pouhého čtení pohádky před spaním je použijte jako nástroj ke zkoumání emocí s vaším dítětem. Zastavte se v klíčových okamžicích příběhu a položte otázky typu: „Jak se podle tebe postava právě teď cítí?" nebo „Proč si myslíš, že se tak cítí?" Zapojte se do diskusí, abyste zlepšili jazykové dovednosti a emoční inteligenci.

Mohlo by se vám líbit

Kouzlo nedokonalosti aneb Proč nechtít perfektní děti

„Jee, Vy máte ale krásnou holčičku, a jak je šikovná! A ty šatičky, jak jí sluší!“ Snad každá maminka malé dcerky by se nad takovými slovy začala rozplývat, kdyby je slyšela. Klíčovou otázkou je ale PROČ? Proč by se měla rozplývat nad hodnocením své holčičky od někoho, kdo o ní mluví, jako kdyby tam nebyla. Přitom právě podobné věty a hlavně pocity, které v rodičích vyvolávají, mohou snadno sklouznout k prokletí jménem perfekcionismus. Prokletí pro vaše děti a vnoučata.
marianne.cz

Proč u dětí zvyšovat emoční inteligenci?

Vysoká emoční inteligence vede k tomu, že děti budou zdatné v komunikaci ve vztazích, budu schopny zpracovávat své velké emoce a to celkově vede ke šťastnějšímu i úspěšnějšímu životu. Kromě toho studie potvrdily i další věci. Jedna z nich prokázala, že tyto děti mají silný charakter, další, že si budují s lidmi dlouhodobá pouta, a bylo zjištěno i to, že tyto děti jsou více kreativní. Nakonec děti, které umí mluvit o svých pocitech, mají i velmi dobré psychické zdraví.

Mohlo by se vám líbit

„Já na tu oslavu nechci!“ aneb Jak přistupovat k introvertním dětem

To, že jste extroverti, to je úplně v pořádku, ale pokud máte potomka, který je introvert, může být poměrně těžké mu porozumět a přizpůsobit mu aktivity tak, aby si je užíval a do ničeho se nenutil. Máme pro vás tipy, jak na to.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti

<span>Hudba v těhotenství: Jak mohou zvukové vjemy prospět miminku v břiše?</span>

Hudba v těhotenství: Jak mohou zvukové vjemy prospět miminku v břiše?

Rodina a děti

<span>Jako umění žonglovat: Jak skloubit kariéru s mateřstvím?</span>

Jako umění žonglovat: Jak skloubit kariéru s mateřstvím?

Rodina a děti

<span>Slavné ženy, které se rozhodly nemít děti. Jaké důvody je k tomu vedly?</span>

Slavné ženy, které se rozhodly nemít děti. Jaké důvody je k tomu vedly?

Rodina a děti

<span>Nechat spát mazlíčka s dítětem v posteli je podle veterináře nevhodné z mnoha důvodů</span>

Nechat spát mazlíčka s dítětem v posteli je podle veterináře nevhodné z mnoha důvodů