Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Emoční inteligence není pouze o empatii. Hraje roli při dosažení úspěchu a celkové spokojenosti

Harvardští výzkumníci zjistili, že se emoční inteligence dělí do čtyř sekcí. Zjistěte, na které z nich musíte zapracovat, abyste dosáhli nejenom pracovního úspěchu, ale i spokojenějšího života.

Tereza Čaladi | 19. 07. 2023

Každý někdy slyšel o inteligenci jako takové, která je vnímaná jako komplexní dispozice pro myšlení a učení. V životě je ale důležitá i emoční inteligence, která plní podobnou funkci, ovšem jak název napovídá – v oblasti emocí.

4 domény emoční inteligence

Na emoční inteligenci se zaměřili výzkumníci z Harvardu v jedné ze svých studií. V ní došli k závěru, že emoční inteligence, které se přezdívá také EQ či EI, se skládá ze čtyř hlavních domén: sebeuvědomění, sebeřízení, sociální uvědomění a řízení vztahů. Vedoucí pracovníci přitom podle nich ovládají (a měli by ovládat) do jisté míry všechny sekce z nich. To jim poté zajistí, že dokáží využít svůj intelekt a dosáhnout toho, co chtějí. Podívejte se na jednotlivé sekce, které jsou přiblíženy níže, a zjistěte, jak jste na tom s emoční inteligencí vy. Hodí se totiž nejenom v práci, ale i v osobním životě a vztazích.

Sebeuvědomění

Emoční inteligence je schopnost zvládat emoce a dokázat číst ve druhých lidech. A abyste toho byli schopní, musíte si být vědomi sami sebe. Vědět, co řídí a ovlivňuje vaše vlastní chování. Člověk, který si je vědom sám sebe, ví, kde stojí, což mu umožňuje pohybovat se dopředu. Zároveň ale věnuje pozornost i svým emocím a myšlenkám. Když to dokážete, budete schopní lépe věnovat pozornost i pocitům druhých lidí. Výsledkem je, že dokážete vidět věci neutrálněji, a nenecháte si svůj mozek zatemnit zbrklými emocemi. Při hádce se tak například dokážete podívat na věci z pohledu soupeře. Pokud máte pocit, že to se vás ještě zrovna úplně netýká, právě nahlížením na věci z pohledu druhých lidí, to můžete trénovat.

Sebeřízení

Již z první domény vyplývá, že člověk s vysokým EQ bude muset být schopný korigovat své emoce. Sem konkrétně spadá sebeovládání, a sice schopnost řídit své činy a emoce pro svůj vlastní prospěch a také proto, aby nepoškozovaly city jiných lidí. Pokud se vám ale stává, že vás snadno něco rozčílí či rozptýlí, mohou pomoci různé uklidňující techniky, jednou z nich je například meditace. Kromě toho součástí sebeřízení je i přizpůsobivost. Nelze totiž očekávat, že něco navrhnete a všichni na to kývnou. Je výsostně důležité naučit se přijímat kritiku. Často je potřeba trochu obětovat, kývnout na nějaký kompromis, abyste dosáhli toho, co chcete. V rámci sebeřízení je také podstatné dokázat se stále soustředit na úspěch. Ne slepě, spíše vědomě. Nezapomínat na něj. A nakonec udržet si pozitivní pohled na situaci. Nebýt naivní, ale nehledat v ní to nejhorší a soustředit se na to, co vám to dalo a kam vás to posunulo.

Sociální uvědomění

Součástí domény sociálního uvědomění je empatie. Empatii mnoho lidí s emoční inteligencí zaměňuje, ale EI je o něco komplexnější. Empatie je totiž konkrétně schopnost vcítit se do druhých, tedy vidět věci z jejich úhlu pohledu a představit si sebe na jejich místě. Je tak zásadním elementem emoční inteligence, ale nejedná se o synonyma. Vedle empatie je v rámci sociálního uvědomění zásadní i organizační povědomí. A sice že přesto, co všechno dokáží empatičtí lidé uvnitř a navenek vnímat, dokáží si v tom zachovat pořádek. Mají tak velice silnou mysl a díky ní si kromě jiného dokáží efektivně zorganizovat nejenom své emoce, ale i čas. A to tak, že tím svým ani druhých neplýtvají.

Mohlo by se vám líbit

TEST empatie: Jak moc se dokážete vcítit do druhých?

Schopnost empatie přijde někomu naprosto přirozená, jiní se čtením pocitů druhých dost bojují. V každém případě je dobré, když ji člověk má, ale zároveň má i své nevýhody. Zjistěte, jak jste na tom s empatií vy.
marianne.cz

Řízení vztahů

Součástí poslední domény je podle harvardských vědců schopnost udržování vztahů a vedení druhých lidí. Sem tak spadá zvládání konfliktů, týmová práce, mentoring, dokázat inspirovat a mít vliv na druhé.

Proč pracovat na emoční inteligenci

Emoční inteligence zajišťuje nejenom úspěšnost v práci, ale celkovou spokojenost. Vede totiž lidi k tomu, že chápou druhé i sebe a jsou schopni zaměřit se na vývoj jednotlivých vztahů.

Výhodou emoční inteligence je, že se na ní dá pracovat. Pokud jste tedy zjistili, že v nějaké ze sekcí nejste 100%, je tu způsob, jak se posunout dopředu. A to vám může zajistit nejenom úspěch v práci, ale celkově v životě.

Mohlo by se vám líbit

Nahraďte „nechceš“ výrazem „chceš“: Jak naši psychiku ovlivňuje negativní formulace otázek

Když použijete negativní výraz v otázce, tak se na něj jednak špatně odpovídá, druhak může naznačovat, že si sami sebe dostatečně nevážíte a další psychická trápení. Pokud tedy patříte k těm, kteří mají tendence to dělat, je načase zjistit proč a změnit to.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?