Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

I děti masturbují. A neměly by se za to stydět

To, že se děti rády dotýkají svých intimních partií, je zcela běžné a přirozené, přesto to může některé rodiče znepokojovat. Proč z toho nedělat zbytečné drama?

Iva Hadj Moussa | 5. 08. 2023

To, že pro některé rodiče je těžké vyrovnat se s faktem, že jejich malé dítě masturbuje, je pochopitelné. Děti totiž často považujeme za “nevinná” stvoření, která mají na sexuální chování ještě čas. Existují rodiče, kteří děti přistižené u masturbace trestají nebo vyhrožují. Proč je to chyba? Autorky Michele L. Yangová a Erika Fullwoodová v publikaci s názvem Masturbation in Infancy and Early Childhood, jejíž hlavní závěry zveřejnil server parent.com píší, že rodiče by neměli bránit tomu, aby dítě masturbovalo, a už vůbec by ho neměli trestat.

Obzvláště nevhodné je dítěti vyhrožovat a snažit se v něm vzbudit dojem, že na sebeuspokojování je něco špatného. Autorky publikace píší, že masturbaci přirovnat k potřebě soukromí během sprchování nebo chození na záchod. Při konverzaci používejte uvolnění tón. Naléhavý, příliš ustaraný nebo nesouhlasný tón si dítě může vyložit tak, že jeho chování odsuzujete. Pokud se stane, že vaše batole začne masturbovat na veřejnosti, zkuste odvést jeho pozornost.

Mohlo by se vám líbit

Děti a sexuální výchova: Nečekejte, že za vás udělá osvětu škola

Děti, sex, tělo a vztahy. Nečekejme, že za nás osvětu udělá škola, internet nebo kamarádi. Mluvme s dětmi o sexu a lásce sami a včas. Klidně už ve školce. Čím dřív se totiž začne, tím líp to půjde.
marianne.cz

Beze studu a výčitek

Dítě by se zkrátka za fakt, že je mu příjemné masturbovat, v žádném případě nemělo stydět a nepovažovat to za nic zvráceného. Na druhou stranu je důležité, aby mu rodiče vysvětlili, že sebeuspokojování je záležitostí, kterou by měl každý provozovat v soukromí, ale není na ní nic ostudného nebo špatného. Nemusíte přitom zacházet do velkých detailů. Dítě by mělo pochopit, že existují určité věci, které děláme pouze v soukromí a toto je jedna z nich. Neznamená to však, že je to nějaká supertajná záležitost, o které se nesmí mluvit. Dejte jim najevo, že se vás mohou kdykoliv na cokoliv zeptat. Zároveň můžete brát rozhovor na toto téma jako příležitost si promluvit i o tom, že jejich tělo je pouze jejich – to ony si vybírají, jak svá těla budou používat, a nikdo jiný by se jich neměl tímto způsobem dotýkat.

Mohlo by se vám líbit

6 věcí, které nepatří do komunikace s dítětem

Máte-li potomky, pak zřejmě víte, že je někdy dost těžké udržet svoje emoce na uzdě. Víte, co bychom nikdy neměli v komunikaci s nimi použít?
marianne.cz

Zdravý projev sexuality

Proč vlastně děti masturbují? Z různých důvodů. Za prvé jednoduše proto, že je jim to příjemné a mají zájem poznávat své vlastní tělo. Dráždění někdy přichází ve chvílích, kdy je dítě ospalé a dráždění pohlavních orgánů mu pomůže zklidnit se a usnout. V některých případech si děti masturbací zmírňují svou úzkost a nervozitu tím, že si zkrátka přivodí příjemné pocity. Někdy je možné vypozorovat, že dítě sahá na své přirození například během napínavé pohádky. Jde o naprosto přirozený, a dokonce i zdravý projev vývoje sexuality. Žádný věk přitom není příliš nízký na to, aby se dítě vydalo na průzkum svého těla. Masturbace je poměrně běžná již v batolecím věku. Dokonce i miminka se uspokojují, a to často tak, že se třou o matraci, polštářek nebo o plínku. Pokud tedy dětem vysvětlíte, že způsobovat si potěšení dotýkáním se vlastního těla je normální a odehrává se v soukromí, nemáte čeho se obávat.

Zpozornit byste měli pouze v případě, kdy se masturbace opakuje i několikrát denně, i přes vaše vysvětlování se odehrává na veřejnosti a má nutkavý charakter – do té míry, že od ní nelze odvést pozornost a dítě se nechce věnovat ničemu jinému.

Autorkou článku je vystudovaná psycholožka Iva Hadj Moussa.

Mohlo by se vám líbit

Nejednejme s miminky a batolaty jako s dospělými, říká o formování dětského sebevědomí psychoterapeutka

Bez sebevědomí to prostě nejde. Jak ho dětem předat a jak se vlastně formuje? A proč bychom se měli ve výchově vyhýbat extrémům? Nejen o tom jsme si povídaly s psychoterapeutkou Evou Labusovou.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Vztahy mezi vnoučaty a prarodiči: Jak nás mohou ovlivnit a co dělat, když nefunguje vzájemné pochopení?

Vztahy mezi vnoučaty a prarodiči: Jak nás mohou ovlivnit a co dělat, když nefunguje vzájemné pochopení?

Rodina a děti
Chcete vychovat úspěšného člověka? Řiďte se těmito radami

Chcete vychovat úspěšného člověka? Řiďte se těmito radami

Rodina a děti
3 rodičovské mantry, které vám pomohou s výchovou odolného dítěte

3 rodičovské mantry, které vám pomohou s výchovou odolného dítěte

Rodina a děti
Jaké doplňky výživy pro sportovce juniory jsou vhodné?

Jaké doplňky výživy pro sportovce juniory jsou vhodné?