Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Jak připravit děti na změnu času, která se blíží

Zkrácení času spánku je opět tu. Milovníci jarních a letních dní se tak mohou těšit na více denního světla a delší dny, ale rodiče se možná děsí toho, jak se na změnu spánku budou jejich děti adaptovat. Máme pro vás tipy, které s ní mohou pomoci.

Tereza Čaladi | 19. 03. 2023

Venku už se otepluje a to mimo jiné znamená, že se za chvíli změní zimní čas na letní. K této změně dochází z pravidla poslední neděli v březnu (ze soboty na neděli), letos tak připadá na 26. března, což je přesně za týden. To tradičně znamená, že budeme spát o hodinu méně. Dospělí se tomu dokáží poměrně snadno přizpůsobit, ale pro děti tato změna není tak jednoduchá.

Mohlo by se vám líbit

Chyťte zloděje dětských snů

Děti prospí velkou část dětství, „snová fáze“ spánku se u nich dostavuje třikrát častěji než u dospělých. Během noci mají i deset snů, své sny si pamatují a umějí je nádherně převyprávět.
marianne.cz

Jak dětem pomoci s časovou změnou

Děti, zejména ty menší, mají obvykle nějaký spánkový režim, a jeho narušení pro ně může být náročné. Aby tato změna měla hladší průběh, můžete zkusit následovné:

  • Pojďte na to postupně

Začněte se zvykáním na časovou změnu už teď tím, že budete postupně proměňovat jejich režim. Pak nebude tak náhlá. Toto řešení navrhl doktor Daniel Lewin pro server Parents. Pokud tedy vaše dítě chodí spát ve 20:00, asi čtyři dny před změnou času je dejte spát v 19:45, poté v 19:30 a tak dále, dokud nepůjde spát co nejblíže k 19:00. „Provedení tohoto postupu krok za krokem není pro takovým šokem, jako když náhle očekáváte, že vaše dítě usne o hodinu dříve po změně času,“ říká Lewin.

  • Dodržujte rutinu

Zejména pro malé děti je zásadní mít rutinu před spaním. Ta se může narušit, když se posouvá čas, kdy jdou spát. Soustřeďte se tedy na to, abyste vše udělali jako obvykle. Pokud to znamená teplou koupel, pohádku a pusu na dobrou noc, tak přesně to udělejte i v rámci těchto změn. Potom děti méně rozhodí.

  • Unavte je

Logickým řešením je samozřejmě i to, že je jednoduše fyzicky unavíte, aby usnuly dříve. Tuto strategii pro navykání na letní čas popsala magazínu Today maminka čtyř dětí – Jacque Rogers Foster. Ta má s manželem na den, na nějž změna času připadá, pro děti naplánované všechny možné aktivity mimo domov – hřiště, muzeum, pak ještě trampolínu… Každý rodič zde může zvolit takový program, u nějž ví, že dítě potom bude zkrátka dostatečně unavené.

  • Korigujte světlo v pokoji

Melatonin je hormon, který pomáhá regulovat vnitřní hodiny těla. Zvyšuje se večer, když se setmí, což pomáhá navodit spánek, a vypne se, když je venku světlo, což pak může zvýšit bdělost. Letní čas však tento přirozený cyklus trochu ruší, a to může být pro děti obzvláště obtížné. Na pomoc doktor Lewin doporučuje ztlumit světla v dětském pokoji a vypnout veškerou elektroniku asi 30 minut až hodinu před spaním. Pomoci s tím mohou závěsy.

  • Buďte trpěliví

Když se dětem rozhodí spánek, mohou být trochu podrážděné (kdo by také nebyl). To tak může doprovázet pláč, změny nálad a záchvaty vzteku. Počítejte s tím dopředu a zkuste být poté shovívavější. Pochopení a podpora je to, co jim v tu chvíli pomůže. Podle doktorky Judith Owensové by se tomu měl dát den, jak řekla Today.

Mohlo by se vám líbit

5 zvláštností, které se dějí během spánku: pojďme si je objasnit

Jistě se vám také někdy stalo během spánku něco podivného. Jako to, že jste se probudili uprostřed vyprávění příběhu, trhnutím, jelikož jste měli pocit, že někam padáte, nebo jste se jednoduše nemohli hýbat. My se na tyto a další podivnosti podívali a přinášíme vám jejich vysvětlení.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Vztahy mezi vnoučaty a prarodiči: Jak nás mohou ovlivnit a co dělat, když nefunguje vzájemné pochopení?

Vztahy mezi vnoučaty a prarodiči: Jak nás mohou ovlivnit a co dělat, když nefunguje vzájemné pochopení?

Rodina a děti
Chcete vychovat úspěšného člověka? Řiďte se těmito radami

Chcete vychovat úspěšného člověka? Řiďte se těmito radami

Rodina a děti
3 rodičovské mantry, které vám pomohou s výchovou odolného dítěte

3 rodičovské mantry, které vám pomohou s výchovou odolného dítěte

Rodina a děti
Jaké doplňky výživy pro sportovce juniory jsou vhodné?

Jaké doplňky výživy pro sportovce juniory jsou vhodné?