Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

5 zvláštností, které se dějí během spánku: pojďme si je objasnit

Jistě se vám také někdy stalo během spánku něco podivného. Jako to, že jste se probudili uprostřed vyprávění příběhu, trhnutím, jelikož jste měli pocit, že někam padáte, nebo jste se jednoduše nemohli hýbat. My se na tyto a další podivnosti podívali a přinášíme vám jejich vysvětlení.

Tereza Čaladi | 17. 03. 2023

Není spánek jako spánek. Někteří lidé se nemohou dočkat, až přijdou po celém dni domů a ulehnou do postele. Jiní mají noční můry. A pak tu jsou tací, kterým se běžně dějí v noci různorodé zvláštnosti. Někomu pravidelně, někdo je zažil pouze jedinkrát. V každém případě máme pocit, že mezinárodní den spánku, který připadá na dnešek, 17. března, je skvělou příležitostí pro jejich rozklíčování. Zde je pět z nich.

1. Pocit padání

Stalo se vám někdy ve snu, že jste měli pocit, že padáte ze skály, a poté jste sebou prudce škubli a probudili se? Pak nejste jediní. Podle stránky Sleep.org se s padáním ve snu někdy setkalo až 70 % lidí. Vědci pro to ale nemají jasné vysvětlení. Podle odborníka na spánek – doktora Christophera Wintera, který působí jako lékařský ředitel spánkového centra v nemocnici Martha Jefferson ve Virginii – může být způsobeno tím, že mozek vstupuje do spánkových cyklů agresivněji, ale vaše tělo to nestihlo. K tomu může dojít, když jste přetížení, nevyspalí nebo ve stresu. Jak řekl serveru ABC News.

2. Spánková paralýza

Potom je tu druhý extrém. Stalo se vám někdy, že jste se probudili a zjistili, že se nemůžete hýbat? Měli pocit, že jste uvízlí ve vlastním těle a dokážete pohnout jen očima? Tomu se říká spánková paralýza a je pěkně děsivá. Obvykle trvá několik sekund či minut. Objevuje se často u lidí, kteří mají nedostatek spánku a jsou tak velice unavení. Jejich tělu jednoduše chvíli trvá, než se probere, zatímco mozek je už vzhůru.

3. Náměsíčnost

Náměsíčnost je pravděpodobně největší zvláštností, s níž se během spánku můžete setkat. To, že člověk dokáže mluvit, chodit, jíst, vařit a dělat další věci během spánku, je zkrátka podivné. A ještě podivnější, když nemá zcela jasné vysvětlení. U někoho je geneticky daná, roli zde ale hraje také stres, spánková deprivace, migrény, horečky, ale spustit ji mohou i určité léky. Zároveň je daleko častější u dětí než u dospělých. Což je dobré, jelikož z ní obvykle vyrostou během puberty. Pokud se u vás ale objevila v dospělosti, nebo přetrvává, je dobrý nápad promluvit si s odborníkem. Během náměsíčnosti totiž člověk dělá věci automaticky a může se snadno zranit.

Mohlo by se vám líbit

Psychologie snů: Co znamená, když vám ve snu vypadnou zuby

Máme je všichni. Někdo se v noci dokáže proměnit v super hrdinu, který skáče po výškových budovách, jiného navštěvují noční můry plné děsu a strachu. A pak tu je jedna speciální kategorie snů, kterou bez nadsázky můžeme označit slovem „zubní“.
marianne.cz

4. Skřípání zubů

U některých lidí se během spánku také objevuje takzvaný bruxismus, neboli skřípání zubů. Jedná se o opakující se aktivitu žvýkacích svalů, která je charakterizována pohybem zubů po sobě, tedy obrušováním, tlakem na zuby nebo tisknutím čelistí k sobě. Objevuje se zejména při přechodech mezi jednotlivými fázemi spánku, může ale souviset i se spánkovými poruchami dýchání. Vyskytuje se nejčastěji u lidí, kteří k tomu mají fyzické předpoklady – tedy u těch, co mají problémy s čelistním kloubem. Ovlivnit jej může ovšem i stres.

5. Schopnost ovládání snů

Slyšeli jste někdy o lucidním snění? To je označení pro stav, kdy člověk dokáže ovládat své sny. Jedná se tedy o jakési probuzení ve snu, jelikož si daný člověk uvědomí, že spí a sní, a následně dokáže svůj sen kontrolovat dle sebe. Může se tak vidět například bez končetiny. Zároveň se to ale vztahuje i na ty hezké sny. Možná jste to někdy náhodně zažili, ale obvykle lidé vědomě pracují na tom, aby k tomu dospěli. Pomáhá s tím testování reality – uvědomování si, že nespíte, během dne – či deník snů.

Mohlo by se vám líbit

Zdálo se vám někdy, že přijdete do práce bez kalhot? Nejste jediní. Víme, co to znamená

Lidé mají různé sny a noční můry a někdy se do nich promítnou i situace z pracovního prostředí. Nedávný průzkum zjistil, jaké sny o práci se lidem zdají nejčastěji a jaké jsou jejich významy. Tedy i jak je řešit.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Proč vyrazit ven „naostro“? Snížíte riziko kožních alergií i poranění

Proč vyrazit ven „naostro“? Snížíte riziko kožních alergií i poranění

Zdraví
Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdraví
Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Zdraví
Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení