Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Pro svět byla senzací: Život Louise Brown, prvního dítěte z umělého oplodnění

Umělé oplodnění je dnes volbou pro mnoho rodičů. Před 50 lety to tak ale ještě nebylo. Až v 70. letech se doktorům podařilo oplodnit vajíčko v Petriho misce a narodila se Louise Brown. Skutečnost, že byla prvním dítětem z umělého oplodnění, měla obrovský vliv na její život a velkou roli hraje v jejím životě i nyní, po 45 letech.

Tereza Čaladi | 22. 11. 2023

Britský pár Lesley a John Brownovi se o miminko snažili 9 let. Ale marně. Vzhledem k tomu, že u Lesley byla zjištěna neprůchodnost vejcovodů, vypadalo to s jejich nadějemi na rodinu špatně. Gynekolog Patrick Steptoe a fyziolog Robert G. Edwards jim ale nabídli vyzkoušet in vitro fertilizaci (IVF), tedy umělé oplodnění. Do té doby vyzkoušelo tuto metodu oplodnění 100 párů...všechny neúspěšně. Brownovi si ale řekli, že zkusí všechno. A v jejich případě to vyšlo! Dokonce hned na první pokus.

Slavné miminko

Dne 25. července 1978 se jim narodila dcera Louise, která se tak stala prvním dítětem z umělého oplodnění na celém světě. To, co potom následovalo, bylo naprosté šílenství. „Svět se zbláznil. Před naším domem v Bristolu se shromáždili novináři z celého světa. Můj táta mě zakryl látkovou plenkou, aby mě před nimi schoval, a odnesl mě domů z auta potom, co mě přivezli z porodnice. Museli jsme mít ochranku,“ vypráví dnes pětačtyřicetiletá Louise Brown. Novináři k nim lezli i po hromosvodech.

Když rostla, byla pro lidi naprosto neuvěřitelnou senzací. Její rodiče i výše zmínění doktoři dali reportérům mnoho rozhovorů a Louise Brown byla sledována celým světem v prvních pár letech svého života. Všichni chtěli vidět, jak roste.

Stažení do ústraní

Když se ale dostala Louise Brown do školního věku, rozhodli se její rodiče, že už s ní nebudou dávat nadále rozhovory a celkově nechtějí, aby byla příliš viděna v médiích. Alespoň, dokud nebude ve věku, kdy o tom bude moct sama rozhodovat. V médiích se potom začala objevovat znovu, až když jí bylo okolo 11 a už tak trochu věděla, o co vlastně jde.

Co na to její spolužáci?

Vzhledem k tomu, že v Bristolu vyrůstala v podstatě s těmi stejnými dětmi od školky až po střední, nemusela jim toho až tolik vysvětlovat. „Když jim to začalo docházet, tak se ptaly, jak jsem se dostala do zkumavky...a když jsem řekla, že to nebyla zkumavka, ale Petriho miska, měly další otázky...ale nebylo to nic hrozného,“ popisuje. „Jediné, o co moji spolužáci vždycky bojovali, bylo, kdo to řekne nově příchozím do skupiny – to, kdo jsem. Protože to nebylo něco, co bych řekla já sama,“ dodává.

Mohlo by se vám líbit

Cesta k rodičovství aneb Když to nejde samo

V listopadu to bude čtyřicet let, kdy se u nás narodilo první dítě ze zkumavky. Dnes se díky umělému oplodnění narodí okolo dvou a půl tisíce dětí ročně. Cesta za vytouženým dítětem ale není vždycky jednoduchá. Co všechno čeká páry, které se na ni vydají?
marianne.cz

IVF rodina

S lékaři, kteří se zasloužili o to, aby tu Louise Brown byla, zůstávala její rodina v kontaktu i po jejím narození. Byli pro ni skoro jako dědečci. Patrick Steptoe ale zemřel, když jí bylo deset. Nejblíže si tak zůstala s Robertem G. Edwardsem, který se zúčastnil i její svatby v roce 2004. „Boba jsem znala nejvíc a taky mám docela dobrý vztah s jeho synem Andrewem. Jsou pro nás zkrátka jako druhá rodina,“ vysvětluje Louise. V roce 2010 obdržel Robert Edwards za rozvoj metody IVF Nobelovu cenu.

Vliv na celý život

Její čtyřicáté narozeniny byly celkově velkou událostí, které ji přiměly vrátit se k rozhovorům a větší viditelnosti v médiích. Vyšla o ní i kniha a byla zvána na různé kliniky v zahraničí. Svět totiž slavil velké výročí, a sice 40 let od narození prvního dítěte z IVF.

Do té doby pracovala jako zdravotní sestra a pak měla ještě nějaké další práce...ale potom, co se událo na její kulaté narozeniny, se rozhodla zaměřit na podporu umělého oplodnění naplno. „Ten rok jsem navštívila Čínu, Japonsko, Ameriku, Maroko i Egypt. A zjistila jsem, že nejde mít normální práci a k tomu takhle cestovat. Zároveň jsem se ale nechtěla vzdát podpory IVF ve světě,“ vypráví. „Je to pro mě důležité. Bez doktorů bych tady nebyla a stejně tak ani 12 milionů další dětí. A tak jsem si řekla: Když můžu pomoct už jen tím, že někam pojedu, tak proč to nedělat?“ Skončila tak se svou klasickou prací a nyní cestuje po světě, zvyšuje povědomí o umělém oplodnění a působí jako ambassadorka různých klinik či programů na podporu IVF. Letos byla i u nás v České republice, když přijela podpořit Nadačního fond ProPlodnost.

Činnost fondu ProPlodnost byla zahájena letos v červnu a vznikla za účelem zvýšit informovanost o potřebě ochrany plodnosti a bourat nejčastější mýty týkající se reprodukčního zdraví. Lidé si často myslí, že plodnost mají pod kontrolou, pokud žijí zdravě a cvičí. Ženy též podléhají mylné představě, že antikoncepce či tzv. social freezing jsou spolehlivými metodami, jak odložit těhotenství na pozdější věk, aby se mohly věnovat kariéře. Když se potom pro založení rodiny rozhodnou, bývají zaskočené,“ přibližuje MUDr. Hana Višňová, vedoucí lékařka kliniky IVF CUBE, pod níž fond spadá. Cílí na lidi ve věku 20-39 let a kromě jiného nabízejí bezplatné vyšetření plodnosti, které u žen zahrnuje krevní test na Anti-Müllerian hormon (AMH) a ultrazvukové vyšetření, u mužů preventivní spermiogram.

Přes to vše žije docela normálně

Louise Brown má sice nálepku „prvního dítěte z IVF na světě“, díky čemuž je slavná a cestuje po světě. Potom je tu ale i její druhé já, kdy je zkrátka Louise, která má doma manžela a dva syny. Pokud by vás to zajímalo – ty se podařilo počít přirozeně.

Fotoalbum z dětství Louise Brown
Mohlo by se vám líbit

Neobvyklá jména miminek pro rok 2022 byla zveřejněna! V Česku se narodil Olaf i Astrida

Vybrat jméno pro miminko rozhodně není snadný úkol. Ovšem zatímco některým rodičům nevadí, že se stejně jako jejich potomek budou jmenovat i další děti, jiní si potrpí na originalitu.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Když obyčejný dárek nestačí: Jak udělat své mamince radost nejen na Den matek

Když obyčejný dárek nestačí: Jak udělat své mamince radost nejen na Den matek

Rodina a děti
Zkouška pro děti i rodiče: Jak podpořit teenagera před maturitou?

Zkouška pro děti i rodiče: Jak podpořit teenagera před maturitou?

Rodina a děti
Všechno nejlepší! Princezna Charlotte slaví 9. narozeniny. Podívejte se, jaká z ní vyrostla půvabná slečna

Všechno nejlepší! Princezna Charlotte slaví 9. narozeniny. Podívejte se, jaká z ní vyrostla půvabná slečna

Rodina a děti
Hudba v těhotenství: Jak mohou zvukové vjemy prospět miminku v břiše?

Hudba v těhotenství: Jak mohou zvukové vjemy prospět miminku v břiše?